Diş teli tedavisinde doğru bilinen yanlışlar

Diş teli tedavisinde doğru bilinen yanlışlar
Dişlerinde çapraşıklık veya boşluk olan, alt ve/veya üst çenesinde ilerilik gerilik olan hastalar mutlaka bir ortodonti uzmanına muayene için başvurmalıdır diyen Hospitadent Diş Hastanesi Ortodonti Uzmanı Dr. İpek Coşkun Müftüoğlu, “Ortodontik tedavilerle ilgili hastaların doğru bildiği yanlışlar var. Çapraşık dişlerin zamanla düzeleceği, diş telinin çürük ve leke oluşumuna neden olabileceği gibi pek çok bilgi hastalar tarafından yanlış bilinmektedir.
Çapraşık dişler zamanla düzelir.
YANLIŞ.  Dişler ortodontik tedavi ile kuvvet uygulanmadığı sürece kendiliğinden düzelmeyecektir.
Hatta 20 li yaşlarda bile alt ön bölge çapraşıklığının çeşitli nedenlerle kendiliğinden arttığı vakalar vardır.
 
Diş teli, çürük ve leke oluşumuna neden olur.
YANLIŞ. Tel kendiliğinden çürük ve leke oluşturan bir materyal değildir. Tel etrafında gıda birikimine neden olur. Hasta iyi fırçalayıp o gıdaları uzaklaştırmazsa o zaman çürükler oluşur. Yani tel tedavisinde diş fırçalama çok önemlidir.
 
Dişlerin tel ile yerlerinin değiştirilmesi diş köklerine ve kemiklere zarar verir.
YANLIŞ.  Tel tedavisi sırasında optimal kuvvet ( her diş için ideal olan kuvvet miktarı ) uygulandığı sürece kök ve kemiklere zarar verilmez. Tedaviyi uygulayan hekimin mutlaka ortodonti uzmanı olması gerekmektedir.
 
Tel tedavisinden sonra dişler eski halini almaz.
YANLIŞ. Tel tedavisi bittikten hemen sonra pekiştirme süreci başlayacaktır. Dişlerin arkasından yapıştırılan, dışarıdan görünmeyen pekiştirme telleri ve hastanın bir süre kullanacağı pekiştirme plakları dişlerin eski halini almasını önleyecektir.
 
Yaşça büyük kimseler diş teli takamaz, taksa da işe yaramaz.
YANLIŞ.  Dişler problemler (çapraşıklık, dişlerin ayrı olması vb.) her yaşta ortodonti ile tedavi edilebilir. Ancak problem alt veya üst çenenin konumundaysa ( alt çene ileride veya geride, üst çene ileride veya geride ) yaşça büyük hastalarda tel tedavisine ek olarak çene konumunu düzeltmek için cerrahi müdahale gerekir.
 
Tel tedavisi çok ağrılı bir tedavidir.
YANLIŞ. Tel takılması sırasında hasta hiçbir ağrı hissetmez. Anestezi yapmaya da gerek yoktur. Tel takıldıktan sonra birkaç gün ağrı oluşur ancak çok şiddetli olmaz. Hastalar tedavi boyunca ayda bir görülür ve aktivasyon yapılır. Aktivasyondan sonra 1-2 gün yine ağrı olabilir ama sonra kendiliğinden geçer.
 
Ortodontik tedavi için kalıcı dişlerin hepsinin sürmesi için 12 yaş beklenmelidir.
YANLIŞ. Bir çocuğun ortodonti uzmanına  ilk muayene yaşı  6-7 yaş olmalıdır. Çünkü bazı ortodontik problemler için mümkün olan en erken zamanda müdahale gerekir. Hekim, ortodontik muayeneden sonra tedaviye başlamak için uygun olan yaşı belirtecektir.
 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.