Diş apsesini ciddiye alın!

Diş apsesini ciddiye alın!
Diş apsesinden şüphelenildiği durumlarda en kısa sürede diş hekimine muayene olunması gerektiğini belirten Hospitadent Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Ümit Selçuk “ Diş hekimi klinik ve radyolojik muayene ile apsenin sebebini teşhis eder.
Herhangi bir müdahele yapılmadan sadece ilaç kullanarak belirtilerin hafiflemesi,  apsenin tamamen geçtiği ve tekrarlamayacağı anlamına gelmez. Diş apsesi, nadir durumlarda ciddi hatta ölümcül enfeksiyonlara sebep olabileceği için mutlaka diş hekimi ve gerekirse çene cerrahı tarafından tedavi edilmelidir” diye konuştu.
Diş apsesi kaç günde geçer ve tedavisi nasıl olur?
Apse temizlendikten sonra yüzdeki şişlik ve ağrı gibi şikayetler birkaç gün içinde geçecektir diyen Hospitadent  Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Ümit Selçuk “Ancak diş hekiminiz 6 ay içinde dişinizin röntgeninin çekilmesini isteyerek apsenin etkilediği alanda kemik dokunun iyileşip iyileşmediğini kontrol etmek isteyebilir. Diş apsesinin tedavisini yalnızca diş hekimleri yapabilir. Akut enfeksiyonun yayılmasını önlemek için öncelikle diş hekiminizin reçete edeceği uygun antibiyotikler ile kontrolü sağlanır. Patlamaya yakın bir apse söz konusuysa apsenin açılarak drene edilmesi (akıtılması) ve diren uygulanması gerekebilir. Enfeksiyon kaynağı olan dişin, kanal tedavisi veya çekimi ile iltihap kaynağı tamamen kurutulur. Hasta, gerekli kontrollere çağırılır. “ diye konuştu.
 Diş apsesi için hangi antibiyotikler kullanılmalı?
Antibiyotikler diş hekimine danışılmadan kullanılmamalıdır. Diş hekimi apsenin durumunu değerlendirerek en etkili ve uygun antibiyotiği reçete edecektir. Diş hekimine danışmadan kullanılan antibiyotik hastayı iyileştirmediği gibi, vücuttaki mevcut bakterilerde direnç oluşturarak gelecekte kullanılacak antibiyotiklerin etkinliğini de azaltacaktır.
 
 
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.