TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri Yarın Sahiplerini Buluyor

TGC Burhan Felek Basın Hizmet  Ödülleri Yarın Sahiplerini Buluyor
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek adına düzenlenen Basın Hizmet Ödülleri bu yıl Engin Köklüçınar, Ertan Ünal, Hikmet Çetinkaya, Hulusi Turgut, Hüseyin Kırcalı, Mustafa Küçük, Raşit Yakalı, Ümit Gürtuna, Üstün Akmen, Yalçın Pekşen’e verilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti"nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek, yarın saat 11.00’de Karacaahmet’teki mezarı başında anılacak. Burhan Felek adına konulan “Basın Hizmet Ödülleri” ise TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda saat 17.30’da başlayacak törenle sahiplerini bulacak.TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun Şeyhül Muharririn Burhan Felek’i anlatan açılış konuşmasından sonra ödül dağıtımına geçilecek.

 

SEÇİCİ KURUL BELİRLEDİ

 

Türk Basınının önde gelen kalemlerinden ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek adına verilen ödülleri kazananlar belli oldu. Ödüller, TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç’in Başkan, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’in yazman olduğu; TGC Başkanı Turgay Olcayto, Önceki Başkanlardan Nail Güreli, Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, Atilla Güner, spor yazarı Esat Yılmaer, Şükran Soner ve Engin Başçı’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlendi.

Oylama sonunda yönetmeliğe göre; 70 yaşından gün alan, meslekte 50 yılını tamamlayan ve mesleğini sürdüren gazeteciler Engin Köklüçınar, Ertan Ünal, Hikmet Çetinkaya, Hulusi Turgut, Hüseyin Kırcalı, Mustafa Küçük, Raşit Yakalı, Ümit Gürtuna, Üstün Akmen ve Yalçın Pekşen; Burhan Felek Hizmet Ödülü’ne değer görüldüler.

 

ÖDÜLLERİN TARİHÇESİ

 

"Şeyhül Muharririn" ünvanınıtaşıyan, 50 yıldan fazla aktif gazetecilik yapan Burhan Felek"in anısına konan ödüller 1983 yılında oluşturuldu. Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri için 70 yaşından gün alan adayların 50 yılı aşkın süreyle basına hizmet vermiş ve bu hizmetlerini sürdürüyor olmaları şartı aranıyor.

BURHAN FELEK KİMDİR?

Burhan Felek, 1889 yılında İstanbul"da doğdu ve Hukuk Mektebi"ni bitirdi. Mesleğe Ahmet Rasim"in Donanma Dergisi"de başladı. Tasvir-i Efkar Gazetesinde spor ve foto muhabiri olarak çalıştı. Vatan, Millet, Yeni Ses, Tan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yazarlık yaptı. 1925 yılından başlayarak son günlerine kadar köşe yazılarını sürdürmesi nedeniyle Şeyhül Muharririn unvanı ile ödüllendirildi. İÜ Gazetecilik Gazetecilik Enstitüsü"nde öğretim üyeliği yaptı. İtalyan mizahçısı GiovanniGuareschi"nin "Don Camillo" dizisini Türkçe"ye çevirdi, İstanbul Üniversitesi"nin Onursal Hukuk Doktorluğunu alan ilk gazeteci oldu. TGC başkanlığını 1949-1952 ve 1959-82 yılları arasında 2 kez üstlendi.

 

TGC BURHAN FELEK BASIN HİZMET ÖDÜLÜ"NÜ KAZANAN GAZETECİLERİN ÖZ GEÇMİŞİ

 

Engin Köklüçınar

1943 yılında İstanbul’da doğdu. Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Mesleğe 1962 yılında Vatan Gazetesinde başladı. Günlük Ticaret, Dünya, La Gazete, Aktüel ve A Haber’de çalıştı. Yenigün ve Ulus Gazeteleri yayımcısı ve Genel Yayın Müdürlüğü’nü yaptı. “Ağlayan ve Gülen Kıbrıs’’, “Mutlulukla Randevu Ne Zaman?’’, “Parasız Kitap”, “Parayı Veren Kitabı Okur’’, ‘’Neler Gördük Biz?’’ adlı kitapları yayınlandı. Sürekli Basın Kartı sahibi. İngilizce biliyor.

 

Ertan Ünal

1943 yılında Gebze’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Mesleğe, 1960 yılında Şehir Gazetesi’nde başladı. Yeni Sabah Gazetesi Yurt Haberleri Servisi’nde çalıştı. Akşam ve Hürriyet Gazetelerinde görev yaptı. Hürriyet Haber Ajansı Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. Hayat ve Hayat Tarih mecmuasında araştırma yazıları yayınlandı. Çok sayıda roman, dizi yazı ve araştırmaları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. Sürekli Basın Kartı sahibi. Fransızca biliyor.

 

Hikmet Çetinkaya

1942 yılında Balıkesir’de doğdu. Mesleğe 1961 yılında İzmir’de başladı. Cumhuriyet Gazetesi Ege Bürosu’nu yönetti. Bu gazetenin Genel Yayın Koordinatörlüğü’nü yaptı. Halen Cumhuriyet’te yazıyor. “Toprak Bizim Canımız’’, “Türkiye Gerçeği’’, “Sancılı Yıllar’’ isimli kitapları yayınlanan kitaplarından bazılarıdır. Hasan Tahsin ve Türk Dil Kurumu Ödülleri sahibi. Sürekli Basın Kartı sahibi. Fransızca biliyor.

 

Hulusi Turgut

1942 yılında Kayseri Bünyan’da doğdu. İktisat Fakültesinden mezun oldu. Mesleğe 1962 yılında Kayseri Hakimiyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Akşam, Türk Haberler Ajansı, Güneş Gazetesi ve BRT’de çalıştı. ABC Ajansı Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Barzani Dosyası, Yassıada Belgeseli, Güniz Sokak yayınlanmış kitaplarından bazıları. Sürekli Basın Kartı sahibi. İngilizce biliyor.

 

Hüseyin Kırcalı (Büyükkırcalı)

1941 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Mesleğe 1961 yılında Milliyet Gazetesinde Urfa’da muhabirlik ile başladı. 1963’te İstanbul Milliyet Gazetesi’nde foto muhabiri olarak devam etti. Ülkemizde, Çin, Hollanda ve Almanya’daki Uluslararası Fotoğraf Yarışmalarında ödüller aldı. Sürekli Basın Kartı sahibi.

 

Mustafa Küçük

1943 yılında Lüleburgaz’da doğdu. Mesleğe 1961 yılında Türk Haberler Ajansı’nda muhabir olarak başladı. ABC Medya Ajansı’nı kurdu. Mesleğini ABC Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürüyor. Sürekli Basın Kartı sahibi.

 

Raşit Yakalı

1943 yılında Tire’de doğdu. Mesleğe 1963 yılında Tercüman Gazetesinde başladı. Yeni Asır Gazetesinde karikatürist olarak çalıştı. Pardon Mizah Dergisi, Dünya, Hürriyet, BRT, Fotospor’daçalıştı. Mesleki başarı ödülleri sahibi. Karikatürleri bazı ülkelerin müzelerine verildi. Sürekli Basın Kartı sahibi.

 

Ümit Gürtuna

1943 yılında İstanbul’da doğdu. Gazetecilik Yüksek Okulu mezunu. Mesleğe 1961 yılında Son Saat Gazetesinde başladı. Cumhuriyet, Milliyet, Hürgün ve Hürriyet gazetelerinde görev yaptı. Çeşitli mesleki ödüller bulunuyor. Sürekli Basın Kartı sahibi. Fransızca ve İngilizce biliyor.

 

Üstün Akmen

1943 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğe, 1963 yılında İmece Dergisinde başladı. Yeni Ufuklar, Yeni İnsan, Soyut, Dönem, Güneş, Milliyet ve Cumhuriyet Gazetesi’nde çalıştı. Müessese müdürlüğü, Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Evrensel ve Bizim Gazete’de köşe yazıları yayımlandı. “Çarşafın Gizlediği Dişilik’’, “Suçsuz Laleler’’, “Büyük Dost’’, “Kör Bakkal’ın Gözleri’’ kitaplarından bazıları. İtalyanca biliyor.

Yalçın Pekşen

1940 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mesleğe, 1963 yılında “Le Jour’’ (Lübnan) Gazetesinin Türkiye temsilcisi olarak başladı. Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet, Güneş, Akşam Gazeteleri ile Bilişim Yayınlarında görev yaptı. Yayımlanmış pek çok kitabı bulunuyor. İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor. Sürekli Basın Kartı taşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.