İlk Kez Halk Seçecek İlk AA Duyuracak

İlk Kez Halk Seçecek İlk AA Duyuracak
Anadolu Ajansı, 10 Ağustos'ta cumhurbaşkanı seçimini sandık başından anında kamuoyuna aktarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

30 Mart’ta gerçekleştirilen Mahalli İdareler ve 1 Haziran’da yenilenen seçimlerde, sandık başından sonuçları kamuoyuna aktararak, medyanın haber kaynağı olmayı başaran AA, ilk kez halk oyuyla belirlenecek cumhurbaşkanı seçimine de tanıklık edecek.

 

Teknik, yazılım ve habercilerden oluşturulan ekip, 10 Ağustos 2014, ikinci tur oylamaya kalması halinde 24 Ağustos 2014’te gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarını hızlı ve doğru bir şekilde kamuoyuna aktarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Her il ve ilçedeki mevcut habercilerini, seçimde görev yapacak serbest habercilerle destekleyen AA, seçim öncesi, seçim sırası ve seçim sonrasında yaşanacak tüm gelişmeleri hızlı ve tarafsız şekilde abonelerine aktaracak.

 

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ilk kez bulundukları ülkelerde ve gümrüklerde oy kullanma işlemleri de fotoğraf ve görüntüler eşliğinde ayrıntılı olarak haberleştirilecek.

 

AA, 10 Ağustos’ta, salt çoğunluk sağlanamaması halinde ise 24 Ağustos’ta  gerçekleştirilecek seçimlerde sonuçları sandık başından anlık aktarmak için altyapısını tamamladı.

 

Bunun için özel yazılımlar hazırlayan AA yazılım uzmanları, sandık sonuçlarını, harita ve grafikler eşliğinde Türkiye genelinin yanı sıra il, ilçe ve belde bazından abonelerine sunacak. 

 

Yurt dışındaki sandık sonuçları ayrıntılı verilecek

 

Cumhurbaşkanı seçiminde, yurt dışında ve gümrüklerde kurulan sandıklarda kullanılan oylar da ayrıntılı olarak abonelere servis edilecek.

 

Hazırlanan yazılımla, grafikler eşliğinde, yurt dışı genel oy dağılımının yanı sıra ülke ve gümrüklerde kurulan sandık sonuçlar ayrıntılı olarak kamuoyuna aktarılacak.  Ayrıca ülkelerdeki oy kullanma noktalarına göre dağılımlara da yer verilecek.

 

Vatandaşlar SMS ile sonuçları öğrenebilecek

 

AA’nın, seçim özel yayını kapsamında, GSM şirketleriyle yaptığı anlaşmalar sayesinde vatandaşlar SMS atarak anında seçim sonuçlarını öğrenebilecek.

 

Bağlı olduğu GSM şirketinin belirlenecek numarasına SMS atan vatandaş, isterse Türkiye ve yurt dışı genelinde son durumu, isterse merak ettiği il ya da ilçedeki seçim sonuçlarını alabilecek.

 

Seçim sonuçları 7 dilde dünyaya aktarılacak

 

AA, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı’nın halk oyuyla seçileceği tarihi seçimlerin sonuçlarını, Türkçe’nin yanı sıra diğer yayın dillerinde de anında dünya kamuoyuna duyuracak.

 

Seçim sonuçları, İngilizce, Arapça, BHS (Boşnakça-Hırvatça–Sırpça), Rusça, Kürtçe (Kurmanca-Soranca) ve Fransızca olarak da dünya kamuoyuna aktarılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.