Dr. Akkan Suver Romanya Başbakanından Barış Ödülü Aldı

Dr. Akkan Suver Romanya Başbakanından Barış Ödülü Aldı
Dr. Akkan Suver ve Hikmet Çetin'in katıldığı 'Doğu Avrupa'da Komünist Diktatörlüğün Çöküşü'nün 25. Yılı' konulu toplantı Bükreş'te gerçekleşti.

Türkiye"den Dr. Akkan Suver ve Hikmet Çetin"in katıldığı toplantıda, Romanya Başbakanı Viktor Ponta, eski Cumhurbaşkanlarıyla birlikte dönemin önemli siyasetçisi Hans-Gert Pottering ve Hikmet Çetin"in yanı sıra, Dr. Akkan Suver"e Balkanlarda ortaya koyduğu barış ve diyalog çalışmalarından dolayı Romanya Madalyası sundu.

 

Dr. Akkan Suver ve Hikmet Çetin"in katıldığı "Doğu Avrupa"da Komünist Diktatörlüğün Çöküşü"nün 25. Yılı" konulu toplantı Bükreş"te gerçekleşti. 20 Kasım 2014 günü Romanya Eski Cumhurbaşkanı Emil Constantinescu"nun himayelerinde parlamento sarayında yapılan "Doğu Avrupa"da Komünist Diktatörlüklerin Çöküşünün 25. Yılı" konferansı, Emil Constantinescu"nun, Doğu Avrupa"da komünizme karşı direniş ve mücadele eden temsilcilere teşekkürüyle başladı.

 

"Doğu Avrupa"da Komünist Diktatörlüklerin Çöküşünün 25. yılı (Geçmişe ve Geleceğe Bakmak)" konulu konferansa Doğu ve Orta Avrupa"nın eski liderleri katıldılar ve birer konuşma yaptılar. Toplantı, Romanya"da komünist rejime karşı savaşırken kaybedilenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile açıldı.

 

Türkiye"den Dr. Akkan Suver ve Hikmet Çetin"in katıldığı toplantıda; Polonya eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa, Belarus eski Cumhurbaşkanı Stanislav Shushkevic, Arnavutluk eski Cumhurbaşkanı Sali Berisha, Moldovya Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Petru Lucinschi, Arnavutluk eski Cumhurbaşkanı Rexhep Meidani, Slovakya eski Cumhurbaşkanı Rudolf Schuster, Sırbistan eski Cumhurbaşkanı Boris Tadic, Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Viktor Iusenko ve Leonid Kuchma, Letonya eski Cumhurbaşkanı Valdis Zatlers ve Avrupa Parlamentosu eski başkanı Hans - Gert Pottering de hazır bulundu. Romanya Başbakanı Victor Ponta toplantıya katılan şeref konuklarını ve onların yanı sıra Dr. Akkan Suver ve Hikmet Çetin"i Romanya Madalyası ile taltif etti. 

 

Romanya Parlamentosunda Cumhurbaşkanlığı ve İpek Yolu Derneği tarafından düzenlenen Enerji Oturumu"nda Dr. Akkan Suver İpek Yolu"nun Geleceği ve Enerji konusunu tartışmaya açtı.

 

Romanya"da Parlamentosunda tertiplenen enerji toplantısında konuşan Dr. Akkan Suver "-İpek Yolu asrın projesidir" dedi.

Dr. Akkan Suver"in konuşması aynen şöyledir.      

 

"-Burada aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

 

Öncelikle bugün Bükreş"te bizleri günümüzün en önemli konularından biri olan enerji konusunda bir araya getiren ev sahibimiz "Center for Conflict Prevention and Early Warning"e" (Erken Bildirim ve Önlem Merkezi) teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

 

Bugün burada yapacağım sunumumda iki ayrı konuya temas edeceğim.

 

Ama bu iki ayrı konunun geleceğimizin ortak bir birlikteliğini oluşturacağını da bilmenizi isterim.

 

Birincisi TANAP Projesi"dir.

 

Şahdeniz ve TANAP projeleri, bir Azerbaycan ve Türkiye işbirliğidir.

 

2018 yılında Ortadoğu ve Akdeniz"den gelecek gaz, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye üzerinden Bulgaristan ve Yunanistan"a, oradan da Avrupa"ya ulaşacaktır.

 

TANAP Projesi"yle, Ortadoğu ve Akdeniz"den taşınacak gazın başlangıçta 10 milyar metreküp olması planlanmaktadır. Daha sonra bu proje kapasitesinin 40 milyar metreküpe ulaştırılması hedeflenmektedir.

 

Öte yandan AB ülkeleri artı İsviçre ve Türkiye"nin yıllık doğalgaz tüketimi, 510 milyar metreküp düzeyindedir. Bu miktarın yüzde 30"una denk gelen yaklaşık 155 milyar metreküpe yakın doğalgaz yalnız Rusya"dan ithal edilmektedir. Bulgaristan gibi bazı Doğu Avrupa ülkelerinde Rus gazına olan bağımlılık oranı yüzde 100 düzeyindedir. Türkiye"de ise bu oran yüzde 55-57 aralığındadır. Avrupa ülkelerinin günümüzde ortalama yüzde 50"ler düzeyinde olan ithal doğalgaz bağımlılığı 2020"ye gelindiğinde yüzde 60"lara çıkacaktır. Öte yandan TANAP"a alternatif gaz sağlayabilecek ülkeler arasında Türkmenistan, İran ve Irak öne çıkan ülkelerdir.

 

2018 sonrasında Irak"tan Avrupa"ya gene TANAP"la Türkiye üzerinden 10 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılabilecektir. 2025 itibariyle bu miktarın 40 milyar metreküpe çıkacağı ümit edilmektedir.

 

İkinci konu ise, İpek Yolu olacaktır.

 

Biz Marmara Grubu Vakfı olarak İpek Yolu"nu çağın felsefesi olarak değerlendirmekteyiz. İpek Yolu yalnız bir ticaret, bir alış veriş hattı değildir.

 

İpek Yolu Londra"dan Pekin"e, Pekin"den Rusya"ya, Pasifik"ten Atlas Okyanusu"na uzanan bir enerji nakil hattı olduğu kadar bir barış projesidir. Bir refah ve zenginlik projesidir. Yaklaşık 4.5 milyarlık bir coğrafyayı kapsayacak olan bu proje, kara ve deniz yoluyla Pekin"i Londra"ya, Moskova"ya, Berlin"e, Paris"e Bükreş"e taşıyacaktır. Aynı şekilde de bu şehirler Pekin"le yan yana geleceklerdir.

 

Karadeniz ülkeleri için TANAP bir fırsattır. İpek Yolu projesi ise bu fırsatın ayrı bir parçasıdır.

 

Enerji nakil hatlarında olsun, ticaretin yeniden şekillendirilmesinde olsun İpek Yolu da çağın projeleri arasında olan bir Avrasya Projesi"dir.

 

Mutlaka İpek Yolu"nun içinde TANAP"ın da yeri olacaktır.

 

İpek Yolu"yla Orta Asya gelişecek, Kafkasya büyüyecek, Ortadoğu ve Balkanlar ile Avrupa"nın enerji ihtiyacının, mal ihtiyacının en makul (feasible) bir tarzda karşılanması sağlanabilecektir.

 

Deniz yoluyla gerçekleşecek ticaret ise İpek Yolu"nun Pasifik"ten Süveyş Kanalı"ndan geçerek Akdeniz"e ve Atlas Okyanusu"na ulaşımını sağlayacaktır. Elbette önümüzdeki yıllar kıtaların küresel ekonomi için de bir arada yaşayacağı yıllar olacaktır.

 

Dünya Bankası yakın tarihte Küresel Altyapı Fonu ile tam da böyle, çok taraflı, bölgesel ve ulusal kamu aktörlerini ve yanı sıra özel sektörü altyapı geliştirme finansmanı alanında birleştirecek, geniş kapsamlı bir yaklaşım başlattı. Hatta uluslararası gündemi fiilen belirleyen G-20"den de projeye destek var.

 

Bu kapsamlı modeli İpek Yolu projesine uyarlamak – ve özellikle de Avrupa, Çin, Rusya ve çok taraflı kurumları da sürece katmak – mevcut girişimleri güçlendirecektir. Örnek olarak, Asya Kalkınma Bankası himayesinde, Avrupa Yeniden Yapılandırma ve Kalkınma Bankası"nın katkılarıyla yürütülen, Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı"na bağlı ulaştırma ve ticareti kolaylaştırma stratejisinin pekişmesini sağlayacaktır.

 

Lakin bu tür bir projenin başarısı için, ortak finansmanın ötesinde, etkili bir koordinasyon ve inanç da son derece önemlidir. Bu noktada, Avrupa"nın uzlaşma ve uyum konusundaki tecrübesi hayati önem taşıyor. Bölük pörçük ulaştırma sistemini iyileştirmek isteyen Avrupa Birliği, bunun için – başlıca uluslararası trafik akışlarını karşılamak ve eksik hatlara ve tıkanıklıklara çare olmak üzere – ana koridorlar yaklaşımını tasarladı.

 

Dolayısıyla TANAP ve İpek Yolu, bilgi teknolojilerinde, enerji hatlarında, ticaretin gelişiminde yeni ufuklar oluşturacak ve insanlığın geleceği için bir barış, refah ve zenginlik kaynağı olacaktır.

 

Bir kez daha sizi, vatandaşlarımızın güvenli ve onurlu bir ortamda yaşayacağı, daha güvenli bir bölge yaratmak için ortak çabalara katkıda bulunma girişiminizden dolayı tebrik ediyorum. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.