'Zap'a düzenlenen hava harekatında 14 terörist etkisiz hale getirildi'

'Zap'a düzenlenen hava harekatında 14 terörist etkisiz hale getirildi'
MSB Cari İşlem Şube Müdürü Muhabere Albay Zincir, Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesine düzenlenen hava harekatında 14 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığında düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cari İşlem Şube Müdürü Muhabere Albay Tamer Zincir, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), asil milletin sevgi ve güveninden aldığı güçle, 780 bin kilometrekare kutsal vatan toprağının güvenlik ve bütünlüğü, milletin egemenlik ve bağımsızlığı için, 82 milyon vatandaşın huzur ve güvenliğini hedef alan terör örgütleri FETÖ/PDY, PKK/KCK/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içi ve sınır ötesinde gece-gündüz, yaz-kış, dağ-bayır demeden, "ölürsem şehit, kalırsam gazi" anlayışı içinde azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürdüğünü söyledi.

Zincir, ayrıca TSK"nın, Türk hava sahası ve 462 bin kilometrekare olan mavi vatanda da uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatleri büyük bir azim ve kararlılıkla korumayı sürdürdüğünü kaydetti.

Teröristle mücadele harekatı kapsamında 24 Temmuz 2015"ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen 15 bin 97 teröristin 7 bin 885"inin yurt dışında etkisiz hale getirildiğine dikkati çeken Zincir, bu teröristlerin yüzde 52"sinin yurt dışı kaynaklı olmasının, TSK"nın yurt dışı varlığı ve operasyonlarının gerekliliği ve önemini ortaya koyduğuna işaret etti.

En son Çukurca Seriberi Üs Bölgesi"nde 4 şehit verilen saldırıda kaçan terörist grupların takibi ve yerlerinin tespiti neticesinde Irak"ın kuzeyine düzenlenen hava harekatlarında bu grupların önemli bölümünün etkisiz hale getirildiğini, şehitlerin kanının yerde kalmadığını dile getiren Zincir, bölücü terör örgütü PKK"ya ağır zayiatlar verdirildiğinin tespit edildiğini söyledi.

Bu çerçevede dün gece Zap bölgesinde 14 teröristin girdikleri mağarada hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini bildiren Zincir, harekata ilişkin görüntüleri basın mensuplarıyla paylaştı. 

"4 Nisan"dan bu yana 154 terörist etkisiz hale getirildi"

Zincir, şunları kaydetti:

"4 Nisan 2019 tarihinden bu güne kadar PKK/KCK terör örgütüne karşı yurt içinde ve Irak’ın kuzeyinde kararlılıkla ve taarruz anlayışı ile yürütülen operasyonlarda toplam 154 terörist etkisiz hale getirilmiş, operasyonlarda 43 silah, 5 ağır silah, 15 bin 450 hafif silah mühimmatı, 752 ağır silah mühimmatı, bin 829 kilogram patlayıcı madde ile 50 el bombası ele geçirilmiştir. 56 el yapımı patlayıcı imha edilmiş, teröristler tarafından kullanılan 118 silah mevzisi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak imha edilmiştir. Azim ve kararlılıkla icra edilen bu operasyonlar ile PKK/KCK terör örgütü üzerinde oluşturulan baskı neticesinde örgütün hareket ve eylem kabiliyeti önemli ölçüde kısıtlanmıştır. 

7 gün 24 saat esasına göre sürdürülen hudut güvenliği tedbirleri çerçevesinde PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik operasyonlar neticesinde 404 kilogram kaçak akaryakıt, 297 bin hap, 129,5 kilogram uyuşturucu, 4 bin 650 paket kaçak sigara ve 35 kaçak cep telefonu ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir."

"150 emekli personelin rütbeleri alındı"

FETÖ/PDY ile mücadelenin belirlenen müşterek kıstaslar çerçevesinde kararlılıkla devam ettiğinin altını çizen Zincir, "Bu çerçevede yürütülen soruşturmalar neticesinde 15 Temmuz 2016"dan bugüne kadar toplam 16 bin 540 personel hakkında ihraç işlemi gerçekleştirilmiş, 6 bin 154 personel hakkında adli ve idari süreç devam etmektedir." dedi.

OHAL"in kalkmasından bugüne kadar Bakan onayı ile bin 425 personel hakkında ihraç işlemi gerçekleştirildiğini, 150 emekli personelin rütbelerinin geri alındığını belirten Zincir, kararlılıkla yürütülen bu mücadele ile içerideki hainler temizlendikçe Türk Silahlı Kuvvetlerinin güç ve etkinliğinin artmaya devam ettiğini vurguladı.

Zincir, 24 Ağustos 2016"da başlatılan ve 3 binin üzerinde radikal terör örgütü DEAŞ mensubunun etkisiz hale getirildiği Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde bir taraftan güvenlik tedbirlerinin uygulanması, diğer taraftan günlük hayatın normalleşmesi çalışmalarına devam edildiğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Bu kapsamda DEAŞ ile mücadelemize yönelik Doğal Kararlılık Harekatı sitesinde yeni yayımlanan değerlendirmede "Ülkemizin, DEAŞ"la mücadelede tüm planlamalara iştirak ederek, bu planların gerçekleştirilmesine yönelik gerekli tüm tedbirleri aldığı, koalisyonun DEAŞ"la mücadelesinde büyük bir rol oynadığı, bu çerçevede DEAŞ"ın finansman ve örgüt üyesi toplama imkanlarını azaltmak, yerinden edilmiş Suriyelilere barınma ve yardım sağlamak suretiyle küresel koalisyona büyük bir katkı sağladığı" ifade edilmektedir. Ayrıca, sitede yer alan değerlendirmede ülkemizin sağladığı askeri katkılar olarak, 2 bin 15 kilometrekare alanı DEAŞ"tan temizleyerek güvenli bir bölge oluşturduğu, Fırat Kalkanı Harekatı ile yaklaşık 3 bin DEAŞ"lı teröristi etkisiz hale getirdiği belirtilmiş, bu kapsamda sağlanan diğer askeri katkılara ayrıntılı olarak yer verilmiştir."

"Hayatın normale dönmesi çalışmaları sürüyor"

İlgili Bakanlık, kurum, kuruluşlarla koordineli yürütülen çalışmalar neticesinde 322 bin 762 Suriye vatandaşının gönüllü olarak evlerine dönmesinin sağlandığını belirten Zincir, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar çerçevesinde icra edilen ve bugüne kadar 4 bin 612 teröristin etkisiz hale getirildiği Zeytin Dalı Harekat bölgesi Afrin"de diğer kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edildiğini vurguladı.

Zincir, bölge halkının emniyeti için yürütülen faaliyetler çerçevesinde TSK birlikleri tarafından bir yandan özellikle kırsal alanlarda ve dağlık kesimlerde operasyonel faaliyetlere, diğer yandan mayın ve EYP temizleme çalışmalarına devam edildiğini bildirerek, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar 299 mayın ve bin 708 el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir. Huzur ve istikrarın büyük oranda tesis edildiği ve halkın terör örgütünün zulmünden ve baskısından kurtulduğu Zeytin Dalı Harekat bölgesinde terör örgütü PKK/YPG tarafından huzuru bozma amaçlı saldırılar cereyan etmektedir. Gerek Fırat Kalkanı Harekat Alanı gerekse Zeytin Dalı Harekat Alanı"nda bu terörist eylemlere karşı bölgedeki birliklerimiz tarafından elde edilen istihbari bilgilere dayanan, saldırı ve tacizlerin yapıldığı temas hattı boyunca operasyonlara aralıksız devam edilmektedir.  

Özellikle Tel Rıfat bölgesinden Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat alanlarına yönelik terör örgütü tarafından yapılan saldırılara bölgedeki unsurlarımız tarafından meşru müdafaa kapsamında gerekli cevap verilmektedir."

Zincir, Tel Rıfat"tan TSK unsurlarına yönelik saldırıları önlemek ve bölgede istikrarı temin etmek amacıyla daha önce varılan mutabakat çerçevesinde şu ana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri ve Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 8 bağımsız/koordineli devriye faaliyeti icra edildiğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.