Türkiye'nin Gururu

Türkiye'nin Gururu
Balıkesir'deki 9. Ana Jet Üs Komutanlığında 1948 yılında kurulan, kaplan simgeli 192. Filo, Almanya'da yapılacak 'NATO Tiger Meet' tatbikatında Türkiye'yi temsil edecek.

Türk Hava Kuvvetleri"nin Balıkesir"deki 9. Ana Jet Üs Komutanlığında 1948 yılında av-bombardıman rolünde kurulan, kaplan simgeli 192. Filo ( Tiger Filo), 13-27 Haziran"da Almanya"da düzenlenecek "NATOTiger Meet" tatbikatında 5 uçak ve 16 pilotla Türkiye"yi temsil edecek.

 

Birleşik Krallık Hava Kuvvetlerinden 79 ve 74 filoların 1960 yılında sosyal ortam oluşturmak amacıyla bir araya gelmesiyle başlayan Tiger Meet, bu etkinliğe Fransız EC 1/12 filosunun katılımıyla uluslararası kimlik kazandı. Sonrasında NATO"dan üsteğmen Mike Dugan"ın 1962 yılında proje subayı olması ve NATO Tiger Association"u kurmasıyla -tiger-meet" class="modp_tagclass">NATO Tiger Meet (NTM), daha fazla ülkenin katılımıyla düzenli olarak organize edilmeye başlandı.

 

Genellikle puma, kaplan, jaguar gibi kedigillerden bir hayvanı simge olarak belirleyen filoların katıldığı bu tatbikat, 2005 yılında da Türkiye"de gerçekleştirildi.

 

Bu yıl Almanya Hava Kuvvetleri"nin Jaguar Filosu"nun ev sahipliği yapacağı Tiger Meet, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, Macaristan, Polonya, Türkiye ve NATO hava unsurlarının katılımıyla Jagel Hava Üssü"nde icra edilecek.

 

NATO"nun harekat yeteneğinin geliştirilmesi kapsamında, katılımcı ülkeler arasında, birlikte harekat icra edebilme kabiliyetinin geliştirilmesi, tecrübe ve bilgi alışverişinin sağlanması, filolar arası karşılıklı güven ve takım ruhunun oluşturulması, uygulanacak taktik, teknik ve usullerin geliştirilmesi amaçlanan buluşmaya katılan ülkelerin filoları, uçaklarını simge olarak belirledikleri hayvanla süslüyor.

 

Kaplan süslemesinde uçakların modernizasyonu yansıtıldı

 

Türkiye"nin gururu olan Tiger Filo, bu büyük buluşmaya 34 yıldır katılıyor. Dünya sahnesinde bu önemli organizasyonda Türkiye"yi temsil edecek Balıkesir"deki 9. Ana Jet Üssü"nde bulunan 192. Filo"nun tatbikata gidecek F-16 uçaklarına özel tasarlanan kaplan giydirmeleri yapıldı.

 

Uçakların yeni modernize edilmesi ve kabiliyetlerinin artması nedeniyle giydirmelerde kullanılan kaplan resimlerinde farklı bir teknik kullanıldı. Kaplanın yarı yüzü modernizasyonu temsil eden robot şeklinde yapılırken, diğer yüzü aynı kaldı. Kaplanın, yırtıcılığı resimde en ince detayına kadar işlenirken, uçakların giydirmeleri 3 gün sürdü.

 

5 adet F-16  uçak ve 16 pilotla Almanya"ya giden Balıkesir"deki Tiger Filo"nun ekibi, en iyi uçan filoya verilen "Silver Tiger" ödülünü almayı hedefliyor.

 

192. Filo Komutanı Hava Pilot Kurmay Binbaşı Hüseyin Yılmaz, filolarının 1948 yılında av-bombardıman rolünde Balıkesir"de kurulduğunu belirterek, "Filomuzun kaplan, dolayısıyla uluslararası alanda bir Tiger filo olarak tanınması ise 1950 yılında filo peçimize kaplan simgesinin yerleştirilmesi ile başlamıştır. 1980 yılında NATO Tiger topluluğuna katılım gerçekleştirilmiş, ardından tatbikatlara katılım sağlanmıştır. 2005"te -tiger-meet" class="modp_tagclass">NATO Tiger Meet tatbikatı ülkemizde planlanmış ve icra edilmiştir. Önümüzdeki yıl 2015 NATO Tiger Meet"e biz ev sahipliği yapacağız" dedi.

 

Türkiye"nin 1980 yılından bu yana buluşmaya katıldığını ifade eden Yılmaz, geçen yıl biri yedek 2 uçakla gittikleri tatbikata bu yıl biri yedek 5 uçakla katılacaklarını söyledi. 16 pilotun eğitim alacağını dile getiren Yılmaz, "15 ayrı uçak tipi katılım sağlayacak. Bunlar içinde Awacs unsuru, helikopterler olacak. Tatbikat, 2 hafta uçuşlu olarak devam edecek" diye konuştu.

 

192. Filo Komutanlığı Harekat Subayı Hava Pilot Binbaşı Bayram Özkan Uysal ise Tiger Meet"in, üyeleri arasında sağlam bir beraberlik tesis etmek, takım ruhu geliştirmek ve sürdürmek, tecrübe aktarım ve paylaşımına ortam hazırlamak amacıyla düzenlendiğini söyledi.

 

Bu buluşmada, uçucu ve yer personeli arasındaki tecrübe alışverişinin, azımsanmayacak kadar önemli seviyede olduğunu vurgulayan Uysal, "15 ile 20 arasında ülkenin katılımıyla gerçekleştirildiği düşünülürse böyle bir tatbikatın getirisinin çok yüksek olduğu açıkça belli olmaktadır" ifadesini kullandı.

 

Uysal, bu tatbikatların, 2005"te Türkiye"de, 2006"da İspanya"da ve geçen yıl Norveç"te yapılanlarına katıldığını belirterek, "Çok uluslu tatbikat olduğu için NATO"nun ortak paydasında buluşuyoruz, tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Bu tatbikatın ön büyük özelliği sosyal yönünün fazla olması" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.