Türkiye'de 890 'Acil Durum' Yaşandı

Türkiye'de 890 'Acil Durum' Yaşandı
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, Türkiye'de geçen yıl sel, heyelan, boğulma, mahsur kalma, çığ gibi 890 olay meydana geldi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, Türkiye"de geçen yıl sel, heyelan, boğulma, mahsur kalma, çığ gibi 890 olay meydana geldi.

 

"Afetlere dirençli toplum oluşturmak" misyonuyla çalışmalarını sürdüren AFAD, deprem, sel, heyelan, fırtına, teknolojik kazalar ve diğer birçok doğal ve insan kaynaklı afetin, insan, çevre ve ekonomi üzerindeki yıkıcı etkilerine karşı koymak için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Yurt içinde geçen yıl sel, heyelan, boğulma, mahsur kalma, çığ, kayıp gibi farklı seviyelerde 891 olay meydana gelirken, AFAD Yönetim Merkezince bu olaylarda takip ve koordinasyon görevi yerine getirildi.  

 

En çok müdahale edilen olaylar, trafik kazaları, kayıp, deprem, yangın ve boğulma olarak gerkekleşti. Müdahale edilen durumlar ve sayıları sırasıyla şöyle:

 

"Trafik kazası 213, kayıp 121, deprem 108, yangın 103, boğulma 86, mahsur kalma 65, göçük 34, kaza 25, aşırı yağışlar 25, patlama 17, yaralı tahliyesi 14, su baskını 13, intihar girişimi 10, sel 9, radyoaktif ve kimyasal sızıntı 7, heyelan 7, fırtına 7, transfer 7, çığ 5, hortum 5, zehirlenme 4, asayiş 3, su yükselmesi 2."

 

Müdahale faaliyetleri sonucu 3 bin 38 vatandaş sağ kurtarılırken, 469 kişiye ise hayatını kaybetmiş olarak ulaşıldı. 

 

AFAD tarafından bu olaylar için görevlendirilen toplam personel sayısı 6 bin 743, araç sayısı ise bin 318 oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.