Türk Kızılayından 20 Bin Suriyeli Kürte Sıcak Yemek

Türk Kızılayından 20 Bin Suriyeli Kürte Sıcak Yemek
Terör örgütü IŞİD'in saldırıları nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlerin yemek ihtiyacı Türk Kızılayı tarafından karşılanıyor.

Terör örgütü IŞİD"in saldırıları nedeniyle Türkiye"ye sığınan Suriyeli Kürtlerin yemek ihtiyacı Türk Kızılayı tarafından karşılanıyor.

 

Suriye"nin Halep kentine bağlı Kobani (Ayn el Arap) ilçesindeki çatışmalardan kaçan ailelere Türk Kızılayı yardım elini uzattı. Ailelere günde 3 öğün yemek veren ekipler, sınırdan daha fazla geçiş ihtimaline karşı da önlem aldı.

 

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, yaptığı açıklamada, çatışmalardan kaçarak Türkiye"ye sığınanlara kucak açtıklarını söyledi.

 

Gelenlerin yaralarını sarabilmek ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) başta olmak üzere devletin ilgili kurumlarıyla uyumlu çalıştıklarını anlatan Akar, "Yardım çalışmalarımızı gerçekleştirirken din, dil, ırk  ayrımı yapmıyoruz. Kim mağdursa kim mazlumsa Türk Kızılayı olarak onun yanındayız" dedi.

 

Sınırdan geçenlere ilk olarak su ve yüksek enerjili bisküvi ikramında bulunduklarını hatırlatan Akar, şöyle konuştu:

 

"Suruç"taki geçici konaklama alanları ile ilçe merkezinde 3 öğün sıcak yemek dağıtıyoruz. Bölgede son derece modern mobil mutfak ünitesi kurduk. Uzman aşçılarımız tarafından hijyenik koşullara uygun hazırlanan yemekler, araçlara yüklenerek servis noktalarına taşınıyor. Şu anda bölgede görevli 25 kişilik ekibimizle, 20 bin kişilik yemek çıkartıyoruz. İhtiyacın artması ihtimaline karşı hazırlıklarımızı da tamamladık, daha yüksek kapasitede hizmet vermeye de hazırız."

 

Bölgedeki insani ihtiyaçların devam ettiği sürece ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacaklarını dile getiren Akar, yemek dağıtımının yanı sıra insani yardım malzemelerinin de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağladıklarını vurguladı. 

 

Köylüler, dağıtıma yardımcı oluyorlar

 

Türk Kızılayı Suruç Bölge Sorumlusu İsmail Oral da köylerde çocuk bezi, süt ve temizlik seti dağıttıklarını, mobil mutfakta hazırlanan yemekleri kamplara ulaştırdıklarını söyledi.

 

Sığınmacıları AFAD"la birlikte barınma merkezlerine yerleştirdiklerini ifade eden Oray, şunları kaydetti:

 

"Kamplara yerleştirilenlere sıcak yemek ikram ediyoruz. Köylerdeki ilgi ve alaka çok iyi. Bizi çok iyi karşılayıp, dağıtımlarda yardımcı oluyorlar. Muhtarlar ve imamlarla da irtibat halindeyiz. Onların aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışıyoruz. Kalabalık gruplar olursa kapasitemizi arttırmayı düşünüyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.