Telefondaki Telsiz Sesine Kanmayın

Telefondaki Telsiz Sesine Kanmayın
Kırıkkale Emniyet Müdürü Hasan Onar, arka fonda telsiz sesi kullanarak vatandaşları inandırmaya çalışan telefon dolandırıcılarına karşı herkesi dikkatli olmaya çağırdı.

Kırıkkale Emniyet Müdürü Hasan Onar, arka fonda telsiz sesi kullanarak vatandaşları inandırmaya çalışan telefon dolandırıcılarına karşı herkesi dikkatli olmaya çağırdı.

 

Onar, yaptığı açıklamada, kendini kamu görevlisi olarak tanıtan kişilerin "telefonla dolandırıcılık" yöntemiyle son dönemlerde birçok kişiyi mağdur ettiğini belirterek, "Polis, savcı, asker ya da farklı bir kamu görevlisi suçu ya da suçluyu takip için para istemez. Telefonla arayan kişi ne kadar inandırıcı olsa da hiçbir zaman şüpheyi elden bırakmayın. Mutlaka en yakın karakola gidin ya da 155"i arayarak durum hakkında polise bilgi verin" dedi.

 

Gelişen teknolojinin sağladığı imkanları kendi çıkarları için kullanan dolandırıcılara karşı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyaran Onar, şunları söyledi:

 

"İletişimi kullanarak özellikle telefonlarla vatandaşlarımızı dolandırmaya çalışıyorlar. Vatandaşlar önce ev telefonlarından aranıyor. Kendilerini  polis veya diğer kamu görevlisi olarak tanıtıyorlar. Konuşurken de arka fonda polisintelsiz sesini kullanarak vatandaşı inandırma yönüne gidiyorlar. Vatandaşı inandırdıktan sonra kendisinin cep telefonundan aranacağını ve telefonunu kapatmaması söyleniyor. Nitekim de kişi, cep telefonu ve diğer bilgilerine ulaşıldıktan sonra aranıyor. Kişilerin bilgilerine vakıf olan dolandırıcılar, aradıktan sonra sürekli telefonla konuşarak şahısın başka kişilerle irtibat kurmasının önüne geçiyor."

 

Kırıkkale"de son 2 ayda bu yöntemle dolandırıcılık yapan 6 kişiyi suçüstü yakaladıklarını, bu şüpheliler hakkında gerekli adli tahkikatların yapıldığını belirten Onar, bu sürede yürüttükleri çalışmalar sayesinde 50 kişinin aynı yöntemle dolandırılmasını önlediklerini ve yaklaşık 500 bin liranın dolandırıcılara kaptırılmasını engellediklerini söyledi.

 

Onar, bazı vatandaşların dolandırıcılara inanarak yaklaşık 50 bin lirayı kaptırdığını ifade etti.

 

Konuyla ilgili broşür ve afiş dağıttıklarını, SMS gönderdiklerini, muhtarları ve vatandaşları bilgilendirdiklerini dile getiren Onar, polis ekiplerinin bankaların çevresinde sürekli telefonla konuşan kişileri yakın takibe aldığını ifade etti.

 

"Dolandırıcıların ikna kabiliyeti çok yüksek"

 

Emniyet Müdürü Hasan Onar, dolandırıcıların özellikle yaşlıları seçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

 

"Dolandırıcıların ikna kabiliyeti çok yüksek. Bunlara dikkat etmek gerekir. Özellikle ev kadınlarımızı arıyorlar ve "eşiniz de burada, onunla da görüştürelim" diyorlar. Vatandaşları bu şekilde ikna etmekte ve eşinin telefon numarasını alarak evde bulunan hanımıyla telekonferans sistemiyle görüşme yaptırılmak suretiyle "evde polis olduğu, bir operasyon yapıldığı, banka hesaplarında bulunan paranın örgüt tarafından ele geçirildiği, banka memurlarının da bu işin içinde olduğuna" inandırıp, operasyon için verilen hesaba para havale etmesini söyleyerek vatandaşlarımızı dolandırmaya devam etmektedirler."

 

Dolandırıcıların kullandığı telefon hatlarının vefat etmiş kişilerin üzerine kayıtlı çıktığını belirten Onar, dolandırıcılık şebekelerinin parayı veya değerli eşyaları vatandaşın bıraktığı yerden alması için kurye kullandığını, bu kuryelerin sabıka kaydı bulunmayan kişiler arasından seçildiğini söyledi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.