Okullara Seyyar Satıcı Giremeyecek

Okullara Seyyar Satıcı Giremeyecek
İçişleri Bakanlığı, okullarda alınacak güvenlik tedbirlerine ilişkin yayımladığı genelgede, Seyyar satıcıların okul çevresinde gıda ve benzeri ürünlerin satışının engellenmesini istedi.

İçişleri Bakanlığı, okullarda alınacak güvenlik tedbirlerine ilişkin genelge yayımladı.

 

Tüm illere gönderilen genelgede, geleceğin teminatı çocukların gelişimlerini sağlıklı bir biçimde tamamlamaları ve topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerinin, sosyal devlet anlayışının vazgeçilmez ilkelerinden biri olduğu kaydedildi. 

 

Çocukların her türlü korku ve endişeden uzak eğitim ve öğretimlerine devam etmelerini sağlamak amacıyla İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında protokol imzalandığı hatırlatılan genelgede, bu çerçevede her yıl alınan tedbirlerin gözden geçirilerek genelgeyle valiliklere gönderildiği anımsatıldı.

 

Seyyar satıcı giremeyecek

 

Genelgede, okul güvenliğinin sağlanmasına yönelik ilgili kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanması, çocukların ruhsal ve bedensel gelişimini korunması, uyuşturucu, uyarıcı ve uçucu maddelerle mücadele, öğrencilerin suçtan ve şiddetten korunması ile eğitim kurumlarının çevresinde alınacak önlemlerle ilgili uygulamalar sıralandı. 

 

Buna göre, son zamanlarda çocuklar için ciddi tehdit ve tehlike oluşturan başta sentetik cannabinoid (Bonzai) adlı kimyasal özellikli uyuşturucu madde olmak üzere diğer uyarıcı ve uyuşturucu madde bağımlılığı ile zararlı alışkanlıklarla mücadele amacıyla hazırlanan genelgelerle alınan tedbirler aksatılmadan uygulanacak. 

 

Seyyar satıcıların okul çevresinde gıda ve benzeri ürünlerin satışını yapmaları engellenecek. Okul çevresinde gıda ürünü satan büfe, lokanta gibi işletmeler, ilgili kurumlarla işbirliği yapılarak, sağlığa uygunluk yönünden denetlenecek.

 

Okul servis araçlarının zorunlu şartlara uygunluğu hassas bir şekilde kontrol edildikten sonra uygunluk belgesi verilecek ve sık sık denetim yapılacak. 

 

Okulların yakın çevresinde bulunan metruk ve yıkılacak derecede tehlike arz eden binaların, evsiz kişiler tarafından barınma yeri olarak kullanılmasının önlenmesi için yıkım işlemlerinin yapılması sağlanacak.

 

Okul polisi uygulaması sürdürülecek

 

Okul çıkış saatlerinde, okul çevresindeki ana cadde ve sokaklarda bulunan lambaların çevreyi kapsayacak şekilde aydınlatması ve çalışır vaziyette bulundurulması sağlanacak. MOBESE kameraları izleme noktaları belirlenirken okulların giriş ve çıkışları ile öğrencilerin okula gidiş geliş için kullandıkları güzergahlar gözönünde bulundurulacak. 

 

Okul servis şoförü, muavini ve hostesi, kantin görevlisi gibi öğrencilerle aynı ortamda bulunan kişilerle ilgili gerekli inceleme ve araştırmalar titizlikle yapılarak genel güvenlik yönünden risk teşkil edebileceği değerlendirilen şahısların bu yerlerde görev yapmaları okul yönetimiyle irtibata geçilmek suretiyle engellenecek.

 

Okul yönetimlerinin, sürekli irtibat halinde bulunarak güvenlik sorunlarını paylaşacakları nokta olarak tayin edilen okul irtibat görevlisi "Okul Polisi" uygulamasına devam edilecek.

 

Uyuşturucuyla ilgili tedbirler

 

İl uyuşturucu koordinasyon kurullarınca alınan tedbirler mütemadiyen gözden geçirilerek görülen eksiklikler giderilecek ve ilave tedbirler alınacak. Ayrıca alınan tedbirler ve uygulamaların yerinde değerlendirilmesi ve denetlenmesi amacıyla mülkiye ve polis başmüfettişlerinden oluşacak izleme ve denetleme grubu tarafından belirli zaman aralıklarında denetim yapılacak.

 

Okullarla hiçbir ilgisi bulunmayan öğrenci ve öğretmenlerin güvenliğini tehdit eden, eğitim öğretim hizmetlerinin yürütülmesine engel olan şahıslar okul çevresinden uzaklaştırılacak. Okul ve çevresinde uyuşturucu veya zararlı maddelerin satışını engellemek ve öğrenci, öğretmen ve veli üzerinde pozitif etki oluşturmak amacıyla yapılacak analizler doğrultusunda riskli bölgelerde idari ve adli tedbirler arttırılacak. Yapılan tespitler sonuç odaklı operasyonlara dönüştürülecek.

 

KOM Dairesi Başkanlığı tarafından fizibilite çalışmalarına ve pilot il uygulamasına devam edilen NARKOTİM projesi esas olmak üzere uyuşturucunun sokak ve sorumlu bölgelerindeki arzını önleme odaklı tespitler yaygınlaştırılarak etkin uygulamalarla desteklenecek. Bu minvalde sadece polisiye tedbirlerle uyuşturucuyla mücadelede başarılı olunamayacağı gerçeğinden hareketle, sorumlu tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde hareket edilerek her kurumun yetki ve sorumluluğu dahilinde çözümün parçası haline getirilmeleri sağlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.