Milli Savunma Bakanı Akar: Görüşlerimize yaklaştıklarını görmekten mutlu oldum

Milli Savunma Bakanı Akar: Görüşlerimize yaklaştıklarını görmekten mutlu oldum
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, '(ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey ile görüşmesi) Bizim görüşlerimize Jeffrey ve heyetinin yaklaştığını görmekten son derece mutlu oldum.' dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TÜYAP"taki IDEF"19 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı"nda katıldığı NTV yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

İDEF"19 hakkındaki değerlendirmesi sorulan Bakan Akar, "Bu fuar bizim yüz akımız olmaya devam ediyor, Türkiye"nin bir markası haline gelmiş bir fuar." diye konuştu.

IDEF"19"a bugüne kadar düzenlenen fuarlardan daha fazla katılımcı ve ziyaretçi geldiğini belirten Akar, "53 ülkeden bin 61 firma bu faaliyetlere katılmaktadır. Bu bizim için gurur verici sonuç. Ayrıca 71 ülkeden de bakanlar, bakan yardımcıları, genelkurmay başkanları, kuvvet komutanları, onların temsilcileri var." ifadelerini kullandı.

Akar, fuarın ilk iki gününde 15"i bakan olmak üzere 22 yabancı temsilciyle görüştüğünü, Gine, Burundi ve Tanzanya Savunma Bakanları ile birer iş birliği protokolü imzaladıklarını aktararak, yapılan çalışmaların yararlı olacağına yönelik inancını dile getirdi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile görüşmesi hatırlatılarak, "Ankara"da görüşmeler yapmıştı, sonrasında sizinle görüşmek için İstanbul"a geldi. Görüşmede hangi konu başlıkları ele alındı, güvenli bölge konusunda ABD ile Türkiye tezleri artık daha yakın demek mümkün mü?" sorusunun yöneltilmesi üzerine Akar, şunları söyledi:

"Sayın Jeffrey nezaket göstererek İstanbul"a geldi. Burada çok yararlı, olumlu bir görüşme yaptık. Bütün görüşlerimizi, tezlerimizi, tekliflerimizi, taleplerimizi açık şekilde masaya koyduk, kendileri de bunu büyük anlayışla dinlediler. Daha önceki görüşmelerimizde ortaya koyduğumuz görüşlerimizi tekrarlamakla birlikte bizim görüşlerimize Jeffrey ve heyetinin yaklaştığını görmekten de son derece mutlu oldum. Önümüzdeki günlerde yapacağımız diğer görüşmelerle de güvenli bölge başta olmak üzere ikili konularda birbirimize yaklaşacağımızı görüyorum. Biz Fırat"ın doğusunda ülkemize, halkımıza, sınırlarımıza bir terör tehdidi olmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bunun için alınması gereken ne tedbir varsa bunları almaya çalışıyoruz. Gayretimiz bu. Bu manada dostumuz, müttefikimiz, stratejik ortağımız ABD"den talebimiz, PKK"dan hiçbir farkı olmayan YPG"nin bir an önce bölgeden çıkarılmasını, bunların silahlarının toplanmasını ve sınırlarımızdan en az 30-40 kilometre güneye doğru götürülmesidir."

"Tutumlarında bazı esneklikler olduğunu görüyoruz"

Teröristlerin model uçaklara patlayıcı yerleştirerek saldırılar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Akar, şöyle konuştu:

"30-40 kilometrede terör örgütü PKK/YPG"nin herhangi bir unsurunun olmamasını talep ediyoruz. Bu konuda başlangıçtan itibaren ABD"nin tutumu var. Bu tutumda bazı esneklikler olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bizim görüşlerimize yaklaştıklarını da memnuniyetle müşahade ediyoruz. Ayrıca bu görüşmelerin faydalı olduğu kanaatinde olmakla beraber aynı zamanda dostlarımıza, Sayın Jeffrey"e bir kez daha ciddi şekilde zaman kaybettiğimizi, dolayısıyla bu zaman kaybının bir anlamda teröristlere imkan, fırsat verdiğini, bunun da ülkemizin, milletimizin, halkımızın güvenliğini risk altına attığını, bundan bir an önce kurtulmamız gerektiğini kendilerine ifade ettim."

Güvenli bölgeye yönelik takvimin belli olup olmadığı sorulan Akar, "Zamanla ilgili kullandığımız terim "bir an önce". Bir an önce bu konuda ikili karar, tedbir almamız. Daha önce beraber çalıştık, mümkün olmayınca Fırat Kalkanı Harekatı"nı tek taraflı, Türkiye olarak yaptık. Böyle bir durumda kalmak istemediğimizi kendilerine bir kez daha ifade ettim." diye konuştu.

Güvenli bölgenin kontrolünün kimde olacağına yönelik soru üzerine Akar, "Güvenli bölgede hiçbir şekilde terör örgütü PKK/YPG unsuru olmaması gerekir. Daha önce ABD"liler tarafından bazı koalisyon, Avrupa, NATO ülkelerine kara kuvvetleri unsurları göndermeleri konusunda bir teklif oldu. Bu teklife kimse olumlu yanıt vermedi. Bu nedenle biz diyoruz ki Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye bu manada askeri ile diğer idari, lojistik unsurları ile burada faaliyet gösterme yeteneği ve durumu müsait olan tek ülke, tek silahlı kuvvetler konumunda. Bu nedenle birlikte iş yapmak istediğimizi kendilerine ifade ettik. Bunu yapabileceğimizi söyledik." değerlendirmesini yaptı.

"Hazırlıklarımızı yaptık, tesislerimiz, üssümüz hazır"

F-35 savaş uçağı projesindeki son duruma ilişkin soru üzerine Akar, şunları söyledi:

"Biz 9 ülkenin bulunduğu bir ortaklıktan bahsediyoruz. Başlangıçtan itibaren F-35 ile ilgili taahhüt ettiğimiz bütün yükümlülükleri eksiksiz yerine getirmiş bir ülkeden bahsediyoruz. Bize mali, hukuku, idari bakımdan ne kadar sorumluluk verilmişse bunların hepsini yerine getirmiş bulunuyoruz. Bunu ABD tarafı da diğer ilgili taraflar da beyanlarında ifade ediyor. Ayrıca biz ortağız. Bu ortaklıkta "S-400 alırsanız ortaklıktan çıkarılırsınız" diye bir madde söz konusu değil. Herhangi bir ülkenin, ortaklardan birinin isteği doğrultusunda bizim ortaklıktan çıkarılmamız hakka, adalete, hukuka uygun olmaz. Böyle bir şey söz konusu olmamalı. Türkiye bir şekilde bu ortaklıktan çıkarılırsa bunun mali, hukuki ve lojistik bakımından diğer ortaklara getireceği ve onların muhtemelen taşıyamayacağı çok ciddi yükler olacaktır. Bu nedenle bu konuda tarafların çok dikkatli, hassas olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konudaki faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Şu ana kadar yapılan çalışmalar da planlandığı şekilde devam etti. Pilotlarımız, bakım personelimiz ABD"de eğitimlerini sürdürüyor. Şu anda 4 uçak Türkiye Cumhuriyeti devletine teslim edilmiş bulunmakta. Bunlar bizim uçağımız olarak orada eğitimlerde kullanılmakta. Bu faaliyetlerin devamı olarak da kasım ayında diğer uçakların Türkiye"ye gelmesini bekliyoruz. Malatya"da bu konuda yapılması gereken hazırlıklarımızı yaptık, tesislerimiz, üssümüz hazır, uçaklarımızın gelmesini bekliyoruz."

"Stoltenberg ile bir telefon görüşmemiz oldu"

"S-400 hava ve füze savunma sisteminin F-35"lerin güvenliğini tehlikeye atacağı"na yönelik iddialar hatırlatılarak, Türkiye"nin teknik çalışma komisyonu kurulması konusundaki teklifine ilişkin değerlendirmesi sorulan Akar, "Bizim iddiamız, değerlendirmemiz, F-35"lerle S-400"ler herhangi bir şekilde birbirini etkilemeyecek. Bununla alakalı alınması gereken bütün tedbirleri aldık, almaya da hazırız. Diyoruz, eğer varsa herhangi bir teklifiniz onları da alır onlara göre tedbirlerimizi geliştiririz. Geçenlerde Sayın Genel Sekreter Stoltenberg ile bir telefon görüşmemiz oldu. Gayet yapıcı, olumlu bir yaklaşım içinde olduklarını gördüm. Önümüzdeki hafta Türkiye"ye gelecekler, geldiklerinde bu konu daha teferruatlı bir şekilde kendileriyle görüşülecek. Biz bu konuda kendi tutumumuzun, değerlendirmemizin doğru olduğunu bir anlamda karşı tarafa anlatmaya, ifade etmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

S-400"lerin alınması ve aktif hale getirilmemesi veya başka ülkelere konuşlandırılmasına yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine Bakan Akar, "Varsayımları bir tarafa bırakırsak, bizim şu anda Rusya ile yaptığımız bir anlaşma var, o anlaşmanın maddeleri var, o anlaşmanın o maddeleri çerçevesinde biz faaliyetlerimizi sürdürüyoruz." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.