Kurbanda 100den Fazla Ülkenin Yoksulu Sevinecek

Kurbanda 100den Fazla Ülkenin Yoksulu Sevinecek
Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları, Kurban Bayramı'nda 100'den fazla ülkede maddi durumu iyi olmayan ailelere kurban eti ulaştıracak.

Türkiye"deki sivil toplum kuruluşları, Kurban Bayramı"nda 100"den fazla ülkedeki ihtiyaç sahibi aileye kurban eti ulaştıracak.

 

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, 2007"den beri kurban kesim kampanyası düzenlediklerini söyledi. 

 

Bu yıl "Kurban bereketi yıl boyu sürsün" sloganıyla çalışmalara başladıklarını ifade eden Akar, "Bu kapsamında yurt içinde bir hisse bedeli 650, yurt dışında ise 350 lira olarak belirlendi. Ülkemizin yanı sıra, Türk Kızılayı olarak Bangladeş, Pakistan, Somali, Etiyopya, Filistin, Irak, Karadağ, Bulgaristan, Makedonya, Bosna Hersek ve Kosova olmak üzere 11 ayrı ülkede halkımızın vekaletlerini yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız" diye konuştu.

 

Akar, her ülke için ayrı bir ekip oluşturulduğunu ve yurt dışında gerçekleştirilecek tüm kesim ve dağıtımların Kızılay personeli gözetiminde yapılacağını vurguladı.  

 

"Kurban eti konservelenip, yıl boyunca dağıtılacak"

 

Kurban kesiminin bir ibadet olduğunu ve kesinlikle bir bağış olarak algılanmaması gerektiğini anlatan Akar, vatandaşların bankalardaki Kızılay bağış hesaplarına, Türk Kızılayı şubelerine, "168" ücretsiz çağrı merkezi ve "www.kizilay.org.tr" internet adresi üzerinden vekaletlerini vererek ibadetlerini yapabileceklerini kaydetti. 

 

Türk Kızılayı"nın bu yıl "bir ilki" de uyguladığını ifade eden Akar, şu bilgileri verdi: 

 

"Et ve Süt Kurumu"nun Diyarbakır, Bingöl, Erzurum ve Ağrı"daki kombinalarında kesimi yapılacak kurbanlar, yine kuruma ait tesislerde kıyma ve kuşbaşı olarak konservelenecek. Yıl boyunca Türkiye"nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Kurban bereketi böylece yıl boyu sürecek."

 

Kurban kesimini SMS yoluyla vekalet sahiplerine bildireceklerini aktaran Akar, bayramın ardından da vekalet sahiplerine kurban filmi, teşekkür belgesi ve kurban konservesinden bir kutu gönderileceği bildirdi. 

 

İHH 140 ülkede kurban eti dağıtacak 

 

İHH İnsanı Yardım Vakfı, Kurban Bayramı"nda 140 ülkede ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtacak.

 

İHH Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Dede, 22 yıldır dünyanın farklı bölgelerinde ihtiyaç sahiplerine kurban etini ulaştırdıklarını belirtti.

 

Dede, dünyanın doğusundan batısına, Afrika"dan Kafkaslar"a, Balkanlar"dan Orta Asya ve Güney Amerika"ya kadar 140 ülkede  kurban organizasyonu gerçekleştireceklerini ifade ederek, "Bu yılkikurban bedelini tek bir fiyat, 450 lira olarak belirledik. 250 kişilik ekibimizle bölgelere gidip, orada kurban kesimini gerçekleştireceğiz. Bayramı onlarla birlikte kutlayacağız. Bayramın bereketini paylaşacağız. 40 bin civarında kurban hissesi kesmeyi planlıyoruz. Yaklaşık 250-300 bin aileye ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. 

 

Bu yıl kurban eti dağıtımını ağırlıklı olarak yaşanan olaylardan dolayı Suriye, Filistin ve Irak"a yoğunlaştıracaklarını anlatan Dede, "Suriye"de özel bir ekibimiz kurban alımı ve kesim yerleriyle ilgili çalışmalarına devam ediyor. Suriye ve Irak"ta 7 bine yakın hisse kesimiyle 50 bin aileye ulaşmayı planlıyoruz" diye konuştu. 

 

Dede, vakıf olarak Kurban Bayramı haricinde de yardımlarının ihtiyaç duyulan bölgelerde süreceğini belirtti.

 

Kimse Yok Mu Derneği

 

Kimse Yok mu Derneği Yurt Dışı Yardımlar Müdürü Yusuf Yıldırım, yaptığı açıklamada, dernek olarak bu yıl 100"e yakın ülkede kurban organizasyonu yapmayı planladıklarını kaydetti.  

 

Bu yıl toplamda 50 bin hisse kurbana ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Yıldırım, "Geçen yıl 68 ülkeye, 44 bin 398 hisse kurban göndererek yaklaşık 213 bin aileye ulaştırdık. Bu yıl da 50 bin hisseyle 250 bin aile ve 1 milyonun üzerinde ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu. 

 

Deniz Feneri Derneği 

 

Deniz Feneri Derneği Genel Müdürü Ali Karayılan, bu yıl 30 ülkede kurban eti dağıtacaklarını aktardı. 

 

Hisse bedellerinin ülke ve bölgeye göre farklılık gösterdiğini, bu nedenle fiyatlarının 290 ile 800 lira arasında değiştiğini aktaran Karayılan, "Bu yıl 20 binin üzerinde kurban hissesini 100 bin aile aracılığıyla 500 bin ihtiyaç sahibine ulaştırmayı amaçlıyoruz. Kurban etini en fakir ülkelerle birlikte Tayland ve Filipinler"deki ihtiyaç sahibi Müslümanlar"a ulaştırmayı istiyoruz" ifadelerini kullandı.  

 

Suriye ve Irak"ta yaşanan olaylardan dolayı bu bölgede de et dağıtacaklarını söyleyen Karayılan, derneklerine vekalet verenleri SMS"le bilgilendireceklerini, daha sonra da kurban kesim görüntülerini kendilerine ulaştıracaklarını kaydetti.

 

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 

 

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Köylü de bu yılki kurban bedellerinin 270 ile 800 lira arasında olduğunu söyledi. 

 

Dernek olarak geçen yıl 30 binin üzerinde kurban hissesi yardımına aracılık yaptıklarını hatırlatan Köylü, bu seneki yardımların daha fazla olacağını beklediklerini anlattı. Köylü, "25 ülke ve 65 farklı bölgede kurban organizasyonu yapmayı hedefliyoruz. Bu yardımlarla 1 milyon insana ulaşmak istiyoruz" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.