Kudüs'ün statüsünün muhafazası önceliklerimizden bir tanesi

Kudüs'ün statüsünün muhafazası önceliklerimizden bir tanesi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsünün muhafazası, dış politikamızın önceliklerinden bir tanesidir. Bu, bizim için kutsal bir davadır.' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Ülkelerinde Görevli Filistin Büyükelçileri İstişare Toplantısı"na katıldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "İsrail yaşananlardan ders almak yerine aynı hataları tekrarlamaktadır. Gazze"deki insanlık dışı ablukayı sürdüren İsrail, iki devletli çözümü devre dışı bırakmaya yönelik şiddetten beslenen pervasız bir kampanya yürütmektedir. Geçen yıl İsrail Parlamentosu"nda kabul edilen sözde Ulus Devlet Yasası da bu zihniyeti yansıtan yeni bir örnek olmuştur. Bu tür girişimlerin, diyalog ve diplomasi yoluyla adil ve kalıcı bir barışa ulaşma hedefimizi gölgelemesine asla izin vermeyeceğiz. İsrail, yasa dışı faaliyetlerini yoğunlaştırdıkça biz uluslararası sahada barış ve adalet için daha fazla çaba göstereceğiz." dedi.

"Kudüs"teki adaletsizliğe dikkati çekmek için her türlü çabayı gösteriyoruz"

Bakan Çavuşoğlu, "Kudüs"ün tarihi ve hukuki statüsünün muhafazası, dış politikamızın önceliklerinden bir tanesidir. Bu, bizim için kutsal bir davadır. Kudüs"teki adaletsizliğe uluslararası toplumun dikkatini çekmek için her türlü çabayı gösteriyoruz." ifadesini kullandı.

"İran"a yönelik yaptırımları doğru bulmuyoruz"

İran"a yönelik yaptırımları doğru bulmadıklarını belirten Çavuşoğlu, "İran"ın bu şekilde köşeye sıkıştırılmasının bölge için de çok riskli ve tehlikeli olduğunu düşünüyoruz." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.