Kılıçdaroğlu: Bu coğrafyada barışı egemen kılmalıyız

Kılıçdaroğlu: Bu coğrafyada barışı egemen kılmalıyız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Madem ki aynı coğrafyada yaşıyoruz ve bizim bu coğrafyayı değiştirme kaderimiz yok, o zaman bu coğrafyada barışı, beraber yaşamayı, birlikte yaşamayı egemen kılmalıyız.' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antakya İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonu"nda, Hatay Akademik Meslek Odaları Kurulu üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, entelektüel düzeyi yüksek olan bir çatı altında bulunduklarını belirtti.

Sorunu da güzelliği de çok olan bir kente geldiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, "Hemen hemen her alanda Türkiye"nin örnek sayılacak kentlerinden birisi. Bu kadar zengin kültürü, barış içinde ayakta tutan ve sürdüren bir kent." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Suriye"de ve Orta Doğu"da yaşanan savaşta binlerce kadın ve çocuğun hayatını kaybettiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Biz hiçbir zaman Suriye"de kan akmasını, savaş olmasını, çocukların ve kadınların ölmesini, milyonlarca insanın kendi topraklarından koparılıp başka topraklara zorla gitmelerini veya kaçmalarını istemedik, doğru bulmadık. Madem ki aynı coğrafyada yaşıyoruz ve bizim bu coğrafyayı değiştirme kaderimiz yok, o zaman bu coğrafyada barışı, beraber yaşamayı, birlikte yaşamayı egemen kılmalıyız. Bütün farklılıkları zenginlik kabul ederek ve bu zenginliğimizi öne çıkararak, beraber dostça yaşamalıyız. Hatay bunun örneği, yıllardır barış içinde yaşıyor."

"Orta Doğu"da barış istiyoruz"

Orta Doğu"ya barış getirilmesini istedikleri vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Peki nasıl yapacağız bunu? Orta Doğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı"nı kurarak. Bunun öncülüğünü Türkiye"nin yapması lazım." dedi.

Kılıçdaroğlu, Orta Doğu"nun kaderinin değişmesi gerektiğine işaret ederek, "3,5 milyon Suriyeli geldi buraya. Gelsinler zaten, kimse gelmesin demiyor ama orada bir an önce savaşın bitmesi ve bu Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarına dönmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Türkiye"deki Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için orada huzur sağlanması gerektiğini kaydeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "AB"de yetkililerle konuşurken, bana Suriye"yi sordular. Dedim ki "Siz 10 bin 20 bin göçmen geldi diye kıyameti koparıyorsunuz. Suriye"de kan aktığı zaman sesiniz bile çıkmıyordu, gözlerini kulaklarınızı kapattınız. Ne zaman Suriye konusu gündeminize geldi? Suriyeliler geldiği zaman. Siz sorumlusunuz, Suriye"de yaşananlardan en başta siz sorumlusunuz". Neden güç olarak Suriye"de kanın akmasını engellemediniz? Neden o konuda bir çaba harcamadınız? Neden uzun süre suskun davrandınız?" değerlendirmesinde bulundu.

Bazı Avrupa ülkelerinin Suriyeliler içerisinde eğitimli olanları ülkelerine kabul ettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Batı"nın orada iki yüzlülüğüyle karşılaştılar ve bana hak verdiler. Kendi çıkarlarını bu kadar düşünen bir dünya var orada." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.