IŞİDi Bahane Edip Zarar Verdiler

IŞİDi Bahane Edip Zarar Verdiler
IŞİD'in Kobani'ye saldırmasını bahane eden bazı gruplar çeşitli kentlerde izinsiz gösteriler düzenlerken, Zonguldak, Çanakkale, Eskişehir ve Sivas'ta da izinsiz gösterilere tepki eylemleri yapıldı.

İstanbul, Gaziantep, Batman, Uşak, Siirt, Bursa, Şırnak ve Mardin"de, terör örgütü IŞİD"in Kobani"ye saldırmasını bahane eden gruplar izinsiz gösteri düzenledi. Zonguldak, Çanakkale, Eskişehir ve Sivas"ta, izinsiz gösterilere tepki amacıyla eylem yapıldı. 

 

Gaziantep"te Vatan, Perilikaya ve Üçoklar mahalleleri başta olmak üzere kentin farklı noktalarında bir araya gelen gruplar, çöp konteynerlerini devirip, ateş yakarak izinsiz gösteri düzenledi. Gruplar, polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi sonrasında ara sokaklara kaçtı.

 

Vatan Mahallesi"ndeki gösterilere müdahale eden ve "Shortland" diye bilinen zırhlı polis aracına uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Ölen ya da yaralananın olmadığı olayda, aracın ön camları hasar gördü. Aynı mahalledeki olaylar sırasında atılan molotofkokteyli bir eve isabet etti. Evin çatı bölümünde çıkan küçük çaplı yangını polis ekipleri söndürdü.

 

Olaylar sırasında BDP ilçe binası ateşe verildi. Kentin farklı noktalarında izinsiz gösteri düzenlemek isteyen gruplara polis ekipleri tazyikli su ve biber gazı atarak müdahale ediyor.

 

Olaylar sırasında BDP Şahinbey ilçe binası kimliği belirlenemeyen kişi veya kişiler tarafından ateşe verildi. Yangına müdahale etmek isteyen itfaiye ekipleri, olay yeri yakınlarında izinsiz gösterilere tepki gösteren bazı vatandaşların yolu kapatması üzerine engellendi. 

 

Polis ekiplerinin grubu ikna etmesi sonrasında olay yerine ulaşan itfaiye ekipleri, yangını kısa sürede söndürdü. 

 

Yangında, binanın bazı bölümlerinde maddi hasar oluştu.

 

Bu arada, polisin müdahale ettiği, izinsiz gösteri düzenleyen gruptan polislerin ve karşıt görüşlü kişilerin olduğu bölgeye doğru silahla ateş edildiği bildirildi. 

 

Rastgele ateş sonucu 3 kişi hayatını kaybetti

 

Vali Erdal Ata, IŞİD bahanesiyle izinsiz gösterilerde rastgele ateş açılması sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

 

Ata, yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde birkaç mahallede toplanan bir grubun izinsiz gösteri yaptığını belirtti. Polisin toplanan grubu uyardığını ifade eden Ata, şöyle konuştu:

 

"Vatan Mahallesi"nde rastgele ateş açılması sonucu maalesef biri kadın 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Olaylarda ayrıca 3"ü polis 11 kişi de yaralandı. Emniyet güçlerimiz geniş çaplı araştırma başlattı. Vatandaşlarımızı sağduyulu olmaya davet ediyoruz."

 

Polise sevgi gösterisi

 

Bu arada Barak Mahallesi"nde toplanan grup, Türk bayraklarıyla "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "bu vatan sana canım feda" sloganları atarak 25 Aralık Polis Merkezi"ne doğru yürüyüşe geçti. 

 

Ellerinde silah, sopa ve bıçak olan grubun önü, 25 Aralık Polis Merkezi yakınlarında polis ekiplerince kesildi. Zırhlı araçların üzerine çıkarak sevgi gösterisinde bulunan grup, bir süre daha yürüdükten sonra karakol önünde oturma eylemi yaptı.

 

Yürüyüş sırasında sık sık havaya ateş açan grup, polisin uyarılarının ardından dağıldı.

 

Gaziantep Ülkü Ocakları Başkanı Doğan"dan açıklama

 

Gaziantep Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Doğan, ülkücü gençleri milli hassasiyetlerini kullanarak yanlarına çekmek isteyenlere karşı sağduyulu olunması ve provokasyonlara gelinmemesi gerektiğini bildirdi.

 

Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde yaşanan olayları yakinen takip ettiklerini belirtti. 

 

Yaşanan hadiseler esnasında şehir efsanesi şeklinde gelişen duyumlar sonucunda ülkede kaos çıkarmaya çalışanlara fırsat verilmemesi gerektiğine dikkati çeken Doğan, Ülkü Ocakları"nın tavrının açık ve net olduğunu ifade etti.

 

Doğan, şunları kaydetti:

 

"Yaşanan bu süreçte Ülkü Ocaklarımızı ve ülkücü gençlerimizin de milli hassasiyetlerini kullanarak yanlarına çekmek isteyenlere karşı sağduyulu olunmalı ve provokasyonlara gelinmemelidir. Ülkücüler olarak nihai önceliğimiz Türk milletidir. Müdafaa ve kendimizi savunma hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirterek, Ülkü Ocakları"nın yaşanan bu olayların içine asla çekilemeyeceğinin tüm kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz. Gençlerimizin de bu konuda hassas ve sağduyulu olacağına inancımız tamdır."

 

İstanbul

 

Okmeydanı"nda polis ekiplerine molotofkokteyli, taş ve şişe atan gruba müdahale edildi. 

 

Şark Kahvesi mevkisinde toplanan yüzleri maskeli kişiler, yola barikat kurdu. Gruptakiler, polisin dağılmaları yönündeki uyarısına molotofkokteyli, taş ve şişe atarak karşılık verdi. Bunun üzerine ekipler, gruba biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara dağılan göstericilerden birinin, polis ekiplerine doğru silahla ateş ettiği öğrenildi.  

 

Bölgedeki gerginlik sürüyor. 

 

Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi"nde toplanan grup da çöp konteynerlerini devirerek oluşturduğu barikatı ateşe verdi.  Polis ekiplerine molotofkokteyli atan göstericilere TOMA"dan sıkılan tazyikli suyla müdahale edildi. 

 

Kağıthane Nurtepe ve Beyoğlu Hacıahmet Mahallesi"nde izinsiz gösteri düzenleyen gruplara da polis ekipleri tarafından müdahalede bulunuldu. 

 

Siirt

 

Karakol Mahallesi Cumhuriyet Caddesi"nde göstericilere yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda, ara sokaklardan pompalı tüfeklerle ateş edilmesi üzerine polis de karşılık verdi.

 

Operasyonda, bir polis memuru ayağına isabet eden kurşunla yaralandı. Yaralı polis memuru, Siirt Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 

Valilikten yapılan açıklamada, olaylar nedeniyle bugün eğitim öğretime ara verileceği belirtilerek, sokağa çıkma yasağının uygulanmadığı bildirildi.

 

Kurtalan ilçesinde de Sümer Mahallesi"nde belediyenin iş makinelerinin bulunduğu garaja giren göstericiler iş makinelerini yaktı.

 

İzinsiz gösterilere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınanlardan 5"inin Suriye uyruklu olduğu öğrenildi. 

 

Şırnak  

 

Cizre ilçesinde Nusaybin Caddesi başta olmak üzere cadde ve sokaklarda yapılan gösterilerde, yola barikat kuran göstericiler iş yerlerine ait güvenlik kameralarını kırdı.

 

Caddedeki aracı da yakan göstericiler, polise ses bombası, havaifişek ve taşlarla saldırdı.

 

Polis, göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Olayda, ağır yaralanan 2 kişi, Cizre Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 

Silopi ilçesinde yürüyüş yapmak isteyen gruba ise polis müdahale etti.

 

Batman

 

Batman"da izinsiz gösteriler sırasında gözaltına alınan 21 kişi emniyetteki sorgularının ardından adli makamlara sevk edildi. 7 gösterici tutuklandı, diğerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 

Mardin

 

Nusaybin ilçesinde izinsiz gösteri yapan grup, PTT"ye ait 2 aracı ateşe verdi.

 

Alınan bilgiye göre, Nusaybin Selahaddin Eyyubi Mahallesi"nde toplanan grup, PTT Nusaybin Şubesinin otoparkındaki kamyonetle minibüse molotofkokteyli attı.

 

Alev alan araçlara olay yerine gelen Mardin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri müdahalede bulundu.

 

İki araç yangın nedeniyle kullanılmaz hale gelirken, kaçan göstericilerin şubesi binasına da zarar verdiği belirtildi.

 

Saldırganların yakalanması için çalışma başlatıldı.

 

Bitlis

 

Zeydan Mahallesi"nde toplanan ve polisin müdahalesinin ardından dağılan göstericiler, tekrar Bitlis-Mutki karayolu üzerindeki Eski Sanayi Sitesi önünde bir araya geldi. 

 

Burada ateş yakan göstericiler, barikat kurarak karayolunu trafiğe kapattı. Anonsların ardından dağılmayan göstericiler, polise taş, havai fişek ve molotofkokteyliyle saldırdı. Polisin, biber gazıyla müdahalede bulunduğu göstericiler, ara sokaklara dağıldı. Molotofkokteyli atılması sonucu çıkan alevler, itfaiye araçlarıyla söndürülürken, barikatlar polis ekiplerince kaldırıldı.

 

Muş

 

Muş"un Malazgirt ilçesinde BDP ilçe binası önünde toplanan bir grup, Cumhuriyet Meydanı"na kadar yürüdü. Gözaltına alınan göstericiler için oturma eylemi başlatan grup, bir süre sonra polise taş atarak saldırmaya başladı.

 

Gösterilerde, ilçe merkezindeki bir av bayisine giren yüzleri maskeli grup, içeride bulunan silah, mermi ve havi fişekleri yağmaladıktan sonra ateşe verdi. Olay yerine gelen itfaiye araçları, göstericiler tarafından taşlanarak alana yaklaşması engellendi. Bu arada yangının çevredeki işyerlerine sıçramaması için işyeri sahipleri ve vatandaşlar söndürmeye çalıştı.

 

Bulanık ilçesinde de akşam saatlerinde HDP ilçe binası önünde toplanan grup, çarşı merkezine doğru yürüyüş yaptı. Muş-Bulanık karayoluna barikat kurarak araç lastiklerini ateşe veren grup, yolu trafiğe kapattı.

 

Polisin uyarılarına uymayarak taş ve molotof kokteylleriyle karşılık veren gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulunuldu. Müdahalenin ardından ara sokaklara kaçan göstericiler, karayolu üzerinde bulunan Saidi Nursi Anadolu Öğretmen Lisesi bahçesine girerek öğrenci servis aracını molotofla yaktı.

 

Gösterilerin devam ettiği her iki ilçede de PTT binalarının yakılması nedeniyle internet ve telefon hizmeti verilemiyor.

 

Van

 

Van il merkezinde ise akşam saatlerinde başlayan ve kısa süren müdahale sonrası gösteriler, mahalle ve ara sokaklara sıçradı.

 

Kentin farklı noktalarında barikatlar kurup güvenlik güçlerine taş, havai fişek ve molotofla saldıran gruplara biber gazı ve tazyikli suyla müdahalenin devam ettiği öğrenildi. Başkale ilçesinde de bölücü terör örgütü PKK yandaşlarının Van-Hakkari karayolunu Güzeldere mevkinde trafiğe kapattığı bildirildi.

 

Muradiye ilçesinde çıkan olaylarda gözaltına alınan 23 kişiden 8 hakim karşısına çıkarılırken, bunlardan 4"ü tutuklandı.

 

Uşak

 

Tritoğlu Parkı"nda toplanan yaklaşık 50 kişi, çeşitli döviz ve pankartlar taşıyarak, sloganlarla IŞİD"i protesto etti. 

 

HDP İl Başkanı Mehmet Yalçın, IŞİD"in saldırılarının önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, kardeşlik vurgusu yaptı. 

 

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gösteri, grubun oturma eyleminin ardından olaysız sona erdi.

 

Bursa

 

Merkez Yıldırım ilçesi Yavuz Selim Mahallesi"nde toplanan kalabalık grup, polise havai fişek ve taş attı. Bu sırada bir çocuk ile bir polis memuru, başlarına isabet eden taşlarla yaralandı. 

 

Bazı noktalarda çöp tenekesi yakan ve çevredeki bir okulun camlarına taş atan gruba, çevik kuvvet ekipleri biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan eylemciler, havai fişeklerle karşılık verdi. 

 

Polisle eylemciler arasındaki çatışmalar zaman zaman devam ediyor. 

 

İzmir

 

Menemen ilçesinde izinsiz gösterilerde gözaltına alınan 3 kişi tutuklandı.

 

Asarlık Mahallesi"nde dün gece yapılan eylemde, belediye otobüsüne molotofkokteyli attıkları, çevredeki kamu binalarını taşladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişi adliyeye sevk edildi. Şüpheliler çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 

 

İzmir"de gösterilere katılarak taş atan 35 kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

 

Edinilen bilgiye göre, izinsiz gösteri yapıp, taş atarak çevreye zarar veren eylemcilere yönelik kentin değişik ilçelerinde düzenlenen operasyonlarda, aralarında çocukların da bulunduğu 35 kişi gözaltına alındı. 

 

Emniyet müdürlüğünde işlemleri yapılan şüphelilerden yaşı küçük olanların Çocuk Şube Müdürlüğü"ne teslim edildiği öğrenildi.

 

Zonguldak

 

Kent merkezindeki Madenci Anıtı"nın önüne gelen Engin Zaman, boynuna astığı Türk bayrağı ile üzerinde "bayrağımıza ve ülkemizin kurucusu Atatürk"e yapılan saldıranlara lanet olsun" yazılı pankartla, Gazipaşa Caddesi"nden valiliğe kadar yürüdü.

 

Yürüyüşü sırasında bazı vatandaşların da destek verdiği Zaman, Atatürk heykeli önünde saygı duruşunda bulundu. Zaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk bayrağını 10 bin yıldır Türklerin kullandığını söyledi. 

 

Türk bayrağının üstündeki kırmızı rengin şehitlerin kanı olduğunu ifade eden Engin Zaman, şöyle konuştu:

 

"Bayrağımız bu topraklarda yaşayan ulusumuzu temsil ediyor. Dünyanın hangi yerinde ve hangi ülkenin bayrağı olursa olsun, dedelerimin ve atalarımın kanlarıyla şekillenen Türk bayrağını yakması aklımızdan geçmezdi ama bugün bunlar yapılıyor. Engin Zaman olarak, tavrımı koymak istedim. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk"ün heykelleri her yerde yakılıp, yıkılıyor. Dün İstanbul Esenyurt"ta Atatürk"ün heykeline saldırıldı. Mustafa Kemal Atatürk sayesinde ülkemiz kurtuldu. Kurtuluş mücadelesi veren bu insanlara saygı duymamız gerekir. Saygı duymayan insanları lanetliyor ve kınıyorum."

 

Zaman, açıklamanın ardından eylemini sonlandırdı.

 

Sivas

 

Alperen Ocağı İl Başkanlığınca "bayrağa saygı" yürüyüşü düzenlendi.

 

Cumhuriyet Meydanı"nda toplanan grup, IŞİD bahanesiyle yapılan izinsiz gösterilere tepki gösterdi. Gruptakiler, Türk bayraklarını sallayarak ve çeşitli sloganlar atarak 50. Yıl Kavşağı"na kadar yürüdü.

 

Burada İstiklal Marşı okuyan grup, aynı güzergahı kullanarak kent meydanına geldi.

 

Alperen Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanlı Halil Kol, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Cumhuriyetin temellerin atıldığı Sivas"ta son zamanlarda alışık olmadığımız uygulamalar görüyoruz" dedi.

 

Tüm kesimleri ve kurumları sağduyulu olmaya davet eden Kol, "Yönetenler ve yönetilenlerle el ele verirsek, aramıza başkalarını sokmazsak başarılı olacağımıza inanıyoruz. Sivas"ta ve Türkiye"nin diğer illerinde görmek istemediğimiz nahoş olayları engellemek üzere burada medeni şekilde yürüdük" diye konuştu. 

 

Kol, olaylarda provokasyon olduğunu sözlerine ekledi.

 

Gruptakiler, daha sonra Alperen Ocağının bulunduğu binaya Türk bayrağı astı.

 

Çanakkale

 

Kordon boyundaki Golf Çay Bahçesi"nde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, 100 metrelik Türk bayrağı açarak İskele Meydanı"na doğru yürüdü. 

 

Çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi partinin de destek verdiği yürüyüşte IŞİD"in Kobani"ye (Ayn el Arap) saldırısı protesto edildi.

 

Kordon boyunda bulunan iş yerlerindekiler ayağa kalkıp kalabalığa alkışlarla destek verdi, 10"ncu Yıl Marşı okundu.

 

Kayserili Ahmetpaşa Caddesi"ni takip edip Yalı Caddesi"ne yürüyen grup, daha sonra iskeleye ulaştı.

 

Sonkale Çanakkale Derneği Basın Sözcüsü Hakan Bilir, burada yaptığı basın açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti Devleti"nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütün olduğunu belirterek, dilinin Türkçe, bayrağının ay yıldızlı, milli marşının ise İstiklal Marşı olduğunu söyledi.

 

Bu maddelerin tartışılmasının veya üzerinde pazarlık edilmesinin asla kabul edilemeyeceğini anlatan Bilir, "Azınlık hakları ve güney sınırımızdaki ülkelerde meydana gelen terör faaliyetleri bahane edilerek ve özgürlük mücadelesi adı altında hain bölücü terör faaliyetlerinin sahibi PKK ve Kürtçülük, mazlum haklılığa terfi ettirilmek istenmektedir. Diğer yandan IŞİD destekçiliği bahanesiyle Türk düşmanlığı körüklenmektedir. Vatansızlık mazlumiyeti ırksal dışlanmışlık ve ezilmişlik söylemeleriyle iç isyan tetiklenmekte ve Birleşmiş Milletler ve NATO eliyle Yugoslavya benzeri bölünme hayal edilmektedir. Biz Türk gençliği olarak lider arayışında değiliz. An itibarıyla her birimiz kalbimizde yaşattığımız Atatürküz. Ülkemizi ve cumhuriyetimizi müdafaa mecburiyeti hissettiğimiz anda, vazifeye atılmak için bir an bile düşünmeyeceğimizi beyan ederiz. Tek dayanağımız ve kudretimizin kaynağı Türk olmaktır." 

 

Grup, açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Eskişehir

 

Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi"ndeki alışveriş merkezinin önünde toplanan grup, çeşitli sloganlar eşliğinde, Hoşnudiye Mahallesi Porsuk Bulvarı"na kadar yürüdü.

 

Grup üyelerine yoldan geçen vatandaşlar alkışlarla destek oldu. Grup, İstiklal Marşı"nın okunmasının ardından dağıldı.

 

Ağrı"da göstericiler polisin evine saldırdı

 

Doğubayazıt ilçesinde IŞİD"i bahane eden göstericiler bir polise ait olduğu belirtilen eve saldırdı.

 

Jandarmanın önlem almasıyla olaylar bir süreliğine yatıştı, akşam saatlerinde göstericiler Güven Caddesi"ndeki polise ait eve girmek istedi.

 

Olay yerine gelen jandarma ve polis ekiplerinin müdahalesiyle göstericiler, lastik yakarak olay yerinden kaçtı.

 

Doğubayazıt-İran çevre yolunda yolu lastik yakarak yolu trafiğe kapatan göstericiler, Doğubayazıt Çok Programlı Lisesi önündeki minibüsü ateşe verdi.

 

Güvenlik güçlerine taş, havai fişek ve molotofkokteyli atılması üzerine polis ve jandarma ekipleri, biber gazı ve tazyikli suyla gruba müdahale etti. Ara sokaklarda vatandaşlar da tencere tavayla ses çıkararak göstericilere tepki gösterdi.

 

Son üç günde çıkan olaylarda 69 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

 

MHP İstanbul İl Başkanı Karataş

 

MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş, IŞİD bahanesiyle yapılan izinsiz gösteriler nedeniyle sağduyu çağrısında bulundu.

 

Karataş, yaptığı yazılı açıklamada, sosyal medyada insanları galeyana getirecek çok fazla provokatif hesap ve sitelerden yayın yapıldığına dikkati çekti. 

 

"Teröre verilen tavizlerin asayişsizliği tırmandırdığını" ve "Kobani"yi kılıf yapan eli kanlı terör örgütünün, şiddet yarışına girdiğini" öne süren Karataş, "Devlet-hükümet buna izin vermemelidir. Milleti bölmek ve düşman kamplara ayırmak için ellerini ovuşturan mihraklar zıvanadan çıkmıştır. İstanbul"da huzur bozma suikasti niyetiyle ortalığı ateşe verenlerin derdi Kobani değildir. Bunların meselesi ve tüm amacı, vatandaşlarımızı korkutmak, sindirmek ve terörün hain taleplerine razı etmektir" ifadesini kullandı. 

 

Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan dönemde bulunulduğunu vurgulayan Karataş, açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:

 

"Çok acil sükunet temin edilmelidir. Asayiş, kısa sürede sağlanmalıdır. Suç ve suçlular etkisiz hale getirilmelidir. Devlet-millet dayanışması bugünlerde daha da tesirini göstermelidir. Güvenlik güçleri; vandalları, toplumsal barış ve insanlık katillerini adaletin önüne çıkarmalıdır. Herkes kışkırtmalara karşı uyanık ve dikkatli olmalıdır. MHP, asla sokakta, sonu belirsiz ve felaket çatışmanın içinde olmayacaktır. Aklıselim egemen olmalıdır. Sağduyu öne geçmelidir. MHP olarak aklın, uzlaşmanın, kucaklaşmanın ve milli çıkarların yanındayız. Hiç kimse bizi dipsiz kuyuya çekemeyecektir. Üzerimizde plan yapanlara sabırla, demokratik mücadeleyle, olgunlukla, hukuki ve meşru yollarla karşı çıkmaya devam edeceğiz. Türkiye bu badireyi atlatmalıdır. Bu kısır döngü kırılmalıdır. Türk milleti eşkıyaya teslim olmaz, olamaz! Tehdit, şiddet, barbarlık öyle bir silahtır ki en sonunda döner sahibini vurur. Türk milliyetçilerinin cesareti sokaklara indirilerek sınanamaz." 

 

HDP"li Akdeniz Belediye Başkanı Mutlu

 

 HDP"li Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve Fazıl Türk, belediyenin toplantı salonunda, Kobani"ye destek vermek ve ülke genelinde ölümlerle sonuçlanan olayları değerlendirmek üzere basın açıklaması yaptı.

 

Mutlu, yaptığı açıklamada, IŞİD terörüne karşı Kobani halkının direndiğini belirterek, Kobani"de yanan ateşin Türkiye’yi de sardığını kaydetti.

 

Ülkenin her sokağının adeta Kobani’ye döndüğünü aktaran Mutlu, "Görülüyor ki bölgede olduğu gibi, ülkenin batısında da Kürt halkının ve dostlarının demokratik gösterilerinde provokatörler iş başındadır. Halklarımız birbirine karşı getirilmek istenmektedir" dedi.

 

Bayrak ve büst yakanları, iş yerlerini kundaklayan provokatörleri kınadıklarını anlatan Mutlu, şöyle konuştu:

 

"Türk bayrağını ve Atatürk büstünü yakan, iş yerlerini, araçları ve binaları ateşe veren, marketleri yağmalayan bu kişilerin, demokratik tepkiyi haksız çıkarma ve küçük düşürme amacı taşıdığı açıktır. Bu tür saldırıları tasvip etmiyor ve kınıyoruz. Provokatörlerin amacının, ülkenin batısındaki halkın, Kobani direnişine desteğini önlemek olduğunun farkındayız. Halkımızdan isteğimiz, insanlara ve kamu mallarına zarar veren bu kişilere karşı dikkatli olmalarıdır. Kışkırtmalara ve halkları karşı karşıya getirmek isteyen odaklara karşı herkes duyarlı davranmalıdır."

 

Mutlu, siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütlerini kentteki gerilimi düşürme noktasında Kobani direnişine destek vermeye çağırdı.

 

Mersin

 

Mersin"in çeşitli mahallelerinde düzenlenen izinsiz gösterilere polis müdahale etti. Demirtaş Mahallesi Yumuktepe çevresindeki olaylar sırasında göstericilerin ateş açması sonucu 2 polis ayaklarından yaralandı. Yaralı polisler, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi"nde tedavi altına alındı.

 

Tarsus ilçesinde de izinsiz gösteri düzenleyen gruplar, polise molotofkokteyli ve taş attı, bazıları da zaman zaman silahla ateş etti. Barbaros Mahallesi"ndeki gösteriler sırasında göğsüne isabet eden saçmalar nedeniyle hafif yaralanan komiser hastaneye kaldırıldı.

 

Kavaklı Mahallesi hemzemin geçit yakınlarında da göstericiler tarafından ateş açılması nedeniyle 2 kişi hafif yaralandı. Taşla yaralanan bir polis ile bir kişi tedavi edildi.

 

Bu arada, Tarsus"ta çok sayıda kişi olayların yaşandığı bazı mahallelere yürümek istedi. Polisin izin vermediği ve müdahalede bulunduğu grup, kentin farklı yönlerine doğru protesto yürüyüşünde bulundu. 

 

Tarsus"ta ölüm iddiasına yalanlama

 

Tarsus Kaymakamı Hasan Göç, yaptığı açıklamada, ilçede bazı mahallelerdeki izinsiz gösterilere güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini belirterek, bu konuda herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

 

Özellikle sosyal medyada bilgi kirliliği yaratıldığını vurgulayan Göç, şöyle devam etti:

 

"Sosyal medyada ve halk arasında ilçemizde birkaç vatandaşın öldüğüne dair yalan haberler yayılıyor. Bunlar gerçek dışı. Şu ana kadar Tarsus"ta 2"si polis 5 kişi hafif şekilde yaralandı. Onların da sağlık durumları iyi. Vatandaşlarımıza sesleniyorum, aileler gençlerine ve çocuklarına sahip çıksınlar. Sorunlu yerlerde sokağa çıkmalarına engel olsunlar. Yanlış işler yapmasınlar. Güvenlik güçlerimiz görevini layıkıyla görevini yerine getiriyor."

 

Van

 

Çatak ilçesinde izinsiz gösteri düzenleyen grup, sokak ve caddelerde lastik yaktı, çöp konteynerleriyle barikat kurdu.

 

Göstericilerle güvenlik önlemi alan polis ekipleri arasında kalan vatandaşlar için zırhlı polis araçlarından eylemci gruba yönelik anons yapıldı. Vatandaşların olaylardan zarar görmemesi için yapılan anonsta, "Eylemci grup, lütfen yapmayın, masum insanlar var. Lütfen zarar vermeyelim, yaptığınız eylem kanun dışıdır. Sadece Çatak halkına zarar veriyorsunuz. Lütfen yolu açın. Aksi halde güç kullanmak zorunda kalacağız" ifadesi kullanıldı.

 

Daha sonra müdahaleyle mahalle aralarına dağılan gruplar, saklandıkları yerlerden polis araçlarına molotofkokteyli, taş ve şişelerle saldırdı. Polisin eylemcilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahalesi devam ediyor.

 

Öte yandan, hasta almak için yola çıkan Çatak Devlet Hastanesi ambulansı, göstericiler tarafından taşlı saldırıya uğradı. Camları kırılan ambulans, hastaneye geri dönmek zorunda kaldı. 

 

Tuşba ilçesinde gösteri düzenleyen eylemciler, polisle çatıştı.

 

Beyüzümü Mahallesi"nde toplanan bir grup gösterici, barikat kurup yolu trafiğe kapattı. Gruptakilerin, dağılmaları yönünde uyarı yapan güvenlik güçlerine havai fişek ve taşlarla saldırması üzerine, tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulunuldu. Müdahale sırasında Savaş Yücedağ ve Yunus Akdaş yaralandı. 

 

Hastaneye kaldırılan Yücedağ"ın ameliyata alındığı ve sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Gösteriler mahalle aralarında devam ediyor.

 

Adana

 

Hürriyet, Özgür, Şakirpaşa, Gülpınar, Kıbrıs mahalleleri başta olmak üzere kentin farklı noktalarında bir araya gelen gruplar, çöp konteynerlerini devirip, ateş yakarak izinsiz gösteri düzenledi. Gruplar, polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi sonrasında ara sokaklara kaçtı.

 

Seyhan ilçesinde D-400 karayolunun Şakirpaşa ve Fevzipaşa mahallelerini ayıran kısmında lastik yakıp yolu trafiğe kapatan gruba ellerinde Türk bayrağı olan karşıt görüşlü grup müdahale etti.

 

Gruplar, arasında zaman zaman karşılıklı saldırılar gerçekleşti. Olay  yerine gelen TOMA ve polis ekipleri, grupların kavga etmesini önledi.

 

Protestocular Şakirpaşa Mahallesi istikametine kaçarken, Türk bayraklı grup Feyzipaşa Mahallesi girişinde bir süre bekledi. Grup, bu sırada "Ne mutlu Türküm diyene", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları attı, İstiklal Marşı okudu.

 

Ceyhan ilçesinde de Orhan Ekinci Bulvarı"na getirilen 2 otomobil, benzin dökülerek yakıldı. Protestocuların av tüfeği ve tabancayla ateş ettikleri görüldü, polise molotofkokteyli atıldı.

 

Jandarma ekipleri de olayları yatıştırmak için polise destek verdi. 6 Ocak Mahallesi"ndeki emniyet ve jandarmaya ait lojmanlar güvenlik nedeniyle boşaltıldı. Lojmanlarda kalanlar Öğretmenevine nakledildi.

 

İnönü Bulvarı"nın trafiğe kapatıldığı olaylara ekiplerin müdahalesi sürüyor.

 

Manisa

 

Şehzadeler ilçesi Nurlupınar ve Kazım Kabekir mahallelerinde izinsiz gösteri yapan grup, polisin "dağılın" uyarısını dikkate almayarak, molotofkokteyli, havai fişek ve taş attı.

 

Molotofkokteyllerinden bazıları TOMA"lara isabet etti. Yanmaya başlayan TOMA"lar, diğer araçlardan sıkılan suyla söndürüldü. 

 

Manisa Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren"in yönettiği operasyonda, gruplar, polisin tazyikli su ve biber gazlı müdahalesi sonrasında ara sokaklara kaçtı.

 

Gösterilerde 2 kişi gözaltına alındı. 

 

Tunceli

 

Hozat ilçesindeki adliye lojmanlarına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce uzun namlulu silahlarla taciz ateşinde bulunuldu.

 

Kaymakamlık önünde bulunan polis kulübesindeki polis memuru, yüzleri maskeli grup tarafından atılan taşla yüzünden yaralandı.

 

Kent merkezinde ise yüzleri maskeli grup, Moğultay Mahallesi Cumhuriyet Caddesi"nde ateş yakarak barikat kurdu. Grup, aynı caddedeki bazı banka şubeleri ile polis araçlarına molotofkokteyli attı.

 

Güvenlik güçlerinin basınçlı su ve biber gazıyla müdahale ettiği grup, ara sokaklara kaçarak Telekom il binasına ve bir okula molotofkokteyli attı.

 

Bazı iş yerleri ve kamu binalarına da zarar veren grup, polisin müdahalesiyle dağıldı.

 

Kocaeli

 

TEM otoyolu Gebze geçişi İstanbul istikametinde yakılmak üzere hazırlanmış 7 otomobil lastiğiyle bir molotofkokteyli bulundu.

 

Alınan bilgiye göre, otoyolun Gebze geçişi İstanbul istikametinde bir grubun yola lastik indirdiği ihbarı üzerine polis ekipleri harekete geçti.

 

Bu sırada polisi fark eden gruptakiler, 7 otomobil lastiği ve bir molotofkokteylini bırakarak kaçtı.

 

Polis, şüphelilerin yakalanması için çevrede geniş kapsamlı çalışma başlattı, 2 kişi gözaltına alındı.

 

Antalya

 

Kepez ilçesine bağlı Güneş Mahallesi Hastane Caddesi"nde toplanan grup, polise taş ve molotofkokteyliyle saldırdı.

 

Lastik ve benzeri malzemeleri yakan, çöp konteynerleri, taşlarla barikat kuran gruba, polis müdahale etti. 

 

Bir büfenin de hasar gördüğü olaylara karıştıkları iddia edilen 3 kişi gözaltına alındı. 

 

Adıyaman

 

Kahta ilçesinde bazı gruplar, okullara ve güvenlik güçlerine taş, sopa ve molotofkokteylleriyle saldırdı. 

 

Değişik noktalarda ateş yakıp slogan atan grup, yaktıkları ateşi söndürmeye giden itfaiye ekiplerini taş yağmuruna tuttu. Girne Mahallesi"ndeki Şehit Mehmet Özbek İlkokulu çevresinde de ateş yakan eylemciler, okulun camlarını taşlarla kırdı.

 

Polislere de taşlarla saldıran göstericiler, bir polisi başından yaraladı. İsmi açıklanmayan polis, ambulansla Kahta Devlet Hastanesine kaldırıldı. 

 

Aydın

 

İzinsiz gösteri düzenleyen gruba, polise taşla saldırması üzerine müdahale edildi.

 

Ovaeymir Mahallesi Osman Yozgatlı kavşağında terör örgütü IŞİD"e tepki bahanesiyle toplanan grup, çöp konteynerlerini ateşe verdi. Polise taşla saldıran göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.