CHP İstanbul ilçe seçimleriyle 24 Haziran seçimlerinin iptalini istedi

CHP İstanbul ilçe seçimleriyle 24 Haziran seçimlerinin iptalini istedi
CHP, İstanbul'da tüm ilçe belediye başkanlığı seçimleriyle 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin iptali için 'tam kanunsuzluk' gerekçesiyle YSK'ye dilekçe verdi.

CHP, İstanbul"da 31 Mart 2019"da yapılan tüm ilçe belediye başkanlığı seçimleriyle 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin iptali için "tam kanunsuzluk" gerekçesiyle Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) dilekçe verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, YSK"ye dilekçeyi verdikten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

YSK"nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu"nun mazbatasını İstanbul"da "sandık kurullarında kamu görevlisi olmayan kişilerin görev yaptığı" gerekçesiyle iptal ettiğini belirtti. Kurul"un, bunun seçim sonucunu nasıl etkilediğini hiç araştırmadığını savunan Erkek, YSK"nin geçmişte verdiği tüm kararlarının aksi yönde bir karar tesis ettiğini iddia etti.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun"daki değişikliklerin, iktidar partisinin isteğiyle kabul edildiğini ve 13 Mart 2018"de yürürlüğe girdiğini aktaran Erkek, bu değişikliklerden sonra Türkiye"de 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile 31 Mart yerel seçimi olarak iki seçim yapıldığını ifade etti. Erkek, şöyle devam etti:

"Her iki seçim de aynı yasaya, aynı genelgelere, aynı uygulamalara dayanılarak yapıldı. Eğer siz, "İstanbul"daki yerel seçimlerde organize usulsüzlükler yapıldı, şaibe var, sandık kurullarında kamu görevlisi olmayan kişiler görev yaptı." diyorsanız aynı olaylar 24 Haziran"da da gerçekleşti. Yani bir şeyler olduysa eğer gerçekten 24 Haziran"da da oldu. Siz "Sayın Ekrem İmamoğlu"nun seçimi şaibeli." diyorsanız, 24 Haziran"daki Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan"ın seçimi de şaibelidir. Çünkü 24 Haziran"da da Türkiye genelinde on binlerce kamu görevlisi olmayan kişi sandıklarda görev yaptı. Siz eğer "kamu görevlisi olmayan kişiler görev yaptı" gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal ediyorsanız, 24 Haziran"da gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimini de iptal etmek zorundasınız. YSK"ye tam kanunsuzluk sebebiyle başvurduk. Tam kanunsuzlukta süre şartı aranmaz. Bu olağanüstü itiraz değil."

"Bugün ne değişti?"

YSK"nin önceki tüm kararlarında, idaresini hep seçmenin iradesinden yana koyduğunu anlatan Erkek, "Referandumdaki mühürsüz oy kararında, "Benim için esas olan seçmenin iradesidir" demişti. Şimdi ne değişti, bugün ne değişti? Sandık kurullarında görev yapan kişilerin, o sandıktan çıkan sonucu etkilediklerine dair somut bir delil AK Parti"nin itiraz dilekçesinde dahi ortaya konulmadı." diye konuştu.

Sandık kurulunda görev yapan başkan ve memur üyelerin belirlenmesinde seçmenlerin, siyasi partilerin, adayların hiçbir dahlinin bulunmadığını ifade eden Erkek, "Tamamen YSK"nin denetiminde ve gözetiminde, ilçe seçim kurullarınca bu işlemler gerçekleştiriliyor. İstanbul"da görev yapan sandık kurulu başkan ve üyelerini Sayın Ekrem İmamoğlu mu belirledi? Siz kendi kusurunuzu nasıl seçmene yüklersiniz? Nasıl seçmenin iradesini yok sayarsınız?" şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.