Bergama Unesco Dünya Mirası Listesinde!

Bergama Unesco Dünya Mirası Listesinde!
Türkiye’nin Dijital Yaşam Koçu Bilkom’un, Anadolu’nun antik mimari harikalarını 21. Yüzyılda, yerli ve yabancı turistlerin seyrine açan “Tarih, 3 Boyutlu Canlanıyor” projesini ilk hayata geçirdiği antik kentimiz Bergama, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi.

3 boyutlu modelleme yazılımları ve mobil teknolojilerin kullanımıyla, Türkiye’de ve dünyada ilk kez 3 boyutlu gezinmeye açılan antik kent özelliği de taşıyan Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alması dünyadaki tarih-kültür gezginlerinin gözünü Bergama’ya çevirdi.

 

İzmir’in güzel ilçelerinden, tarihi ve kültürel değerleriyle yerli-yabancı turistlerin ilgi odağı olan Bergama, 2010 yılından beri sürdürdüğü adaylık çalışmalarını başarıyla sonuçlandırdı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girerek dünyanın 999. mirası oldu.

 

Katar’da yapılan 38. Dünya Miras Komite Toplantısı’nda komite üyeleri, Türkiye’den katılan iki dosyaya da olumlu oy kullandı. Bergama’nın yanı sıra Bursa ve Cumalıkızık “Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu” olarak  listeye girerek dünyanın 998. Mirası kabul edildi.

 

Mehmet Gönenç’in Başkanlığında, “Bergama Belediyesi UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi”nin yoğun bir şekilde sürdürdüğü çalışmalarıyla “Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı” olarak listede yerini alan Bergama, ayrıca Bilkom ile işbirliği yaptığı “Tarih 3 Boyutlu Canlanıyor” sosyal sorumluluk projesiyle de Türkiye’de ve dünyada üç boyutlu gezinmeye açılan ilk antik kent özelliği de taşıyor.

 

Bilkom ve Bergama Belediyesi el ele vererek bir ilke imza atmış ve Bergama’yı 3 boyutlu ayağa kaldırmıştı!

 

Türkiye’nin dijital yaşam koçu Bilkom’un Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Graphisoft’un 3 boyutlu mimarlık programı ArchiCAD ile Graphisoft iş ortağı Abvent’in Artlantis yazılımını tablet ve akıllı telefonlarda görüntülemeye yarayan iVisit kullanılarak, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden sağlanan 3 boyutlu gezinme uygulaması, Bergama’nın 4 antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion alanlarını ziyaret edenlere, alanda yapıların orijinal halini 360 derece sanal olarak görebilme imkanı sunuyor.

 

En üstün teknolojilerin kullanılarak; toplam 16 farklı bakı noktasıyla, 4 tarihi alanın sanal olarak gezilebildiği; dijital canlandırmalarla Bergama’nın bundan iki bin yıl önceki halinin; tarihin 3 boyutlu canlanabildiği Bergama, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girişiyle de yurt içi ve yurt dışı turizm konusunda büyük bir atılım yapmış oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.