Bediüzzaman Eserlerinin Hakları Diyanete Verildi

Bediüzzaman Eserlerinin Hakları Diyanete Verildi
Bediüzzaman Said Nursi'nin eserleri üzerindeki hakların Diyanet İşleri Başkanlığına verilmesine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bediüzzaman Said Nursi"nin eserleri üzerindeki haklar, Diyanet İşleri Başkanlığına verildi.

 

"Eser Sahibi Sait Okur (Bediüzzaman Said Nursi) Olan Eserler Üzerindeki Hakların Diyanet İşleri Başkanlığı Tarafından Kullanılmasına İlişkin Karar", Resmi Gazete"nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Karar, Kültür ve Turizm Bakanlığının talebi üzerine 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 47"nci maddesine göre alındı.

 

Kararda, eser sahibi Sait Okur"un eserlerinin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu"ndan kaynaklanan tüm hak ve yetkilerinin Diyanet İşleri Başkanlığına ait olduğu belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca verilen izin veya yetki çerçevesinde hareket edilmediğinin ya da eserlerin aslına uygun olma koşuluna riayet edilmediğinin tespiti halinde hukuki süreç başlatılacağı bildirildi.

 

Hak sahipliğini belgelendiren kişilere, talep edilmesi halinde Diyanet İşleri Başkanlığınca münasip bir bedel ödeneceği ve bu bedelin Başkanlık ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca oluşturulacak komisyon tarafından belirleneceği kaydedildi.

 

Karar, yazarın "Sözler, Mektubat, Lem"alar, Şualar"ın da aralarındaki bulunduğu eserleri için geçerli olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.