'Asker Ocağı'nda Yeni Bir Hayata Başladılar

'Asker Ocağı'nda Yeni Bir Hayata Başladılar
Kara Kuvvetleri Komutanlığının hazırladığı 'Yuva Vatan Projesi'yle, vatani görevini yapan bazı erler çeşitli bağımlılıklarından kurtuldu, çok sayıda er, askerlikle ilgili ön yargılarını yıktı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının hazırladığı "Yuva Vatan Projesi" çerçevesinde, askerlik öncesinde çeşitli sorunlar yaşayan, bağımlılığı ve ön yargıları bulunan erler, olumsuz davranışlarından kurtuldu.  

 

Komutanlarının ilgisi ve desteğiyle yaşama yeniden bağlanan, zararlı alışkanlıklarını bırakan ve askerliğin söylentilerdeki gibi olumsuz olmadığını gören erler, hayata daha güvenle bakmaya başladı.

 

Ayrıca "can dostu" olarak adlandırılan sistem sayesinde, askerler kendi aralarındaki sorunları birbirine anlatıyor. Erler, arkadaş desteğiyle çözülemeyecek problemler olduğunda, rehberlik ve danışma sürecine alınıyor.

 

Kırklareli"nin Babaeski ilçesindeki 1. Zırhlı Tugay Komutanlığında vatani görevini sürdüren ve adının açıklanmasını istemeyen er, AA muhabirine yaptığı açıklamada, askerlik sırasında gördüğü tedaviyle uyuşturucu bağımlılığından kurtulduğunu söyledi.

 

Anadolu"nun küçük bir ilçesinde dünyaya geldiğini ve ortaokulda tanıştığı arkadaş çevresi nedeniyle madde kullanmaya başladığını belirten er, yaşadıklarını şöyle anlattı:

 

"İlkokulda kavgacı ve disiplinsizdim. İki kez okuldan atıldım. En son gittiğim okulda sigara kullanmaya başladım. Bir kızı seviyordum, ona duygularımı açtım ancak olumsuz yanıt aldım. Bu hayal kırıklığıyla uyuşturucuya başladım. Madde kullanmaya başladıktan sonra ailemden uzaklaştım. Benim için uyuşturucudan kurtulmanın ve arkadaş çevresinden uzaklaşmamın tek çaresi askerlikti. Askeri birliğe geldiğimde komutanlarıma durumu anlattım. Onlar da beni anlayışla karşıladılar ve desteklerini hiçbir zaman esirgemediler. Askerliğim sırasında gördüğüm tedavi sonucunda uyuşturucudan uzaklaştım."

 

Madde bağımlılığından kurtulduktan sonra ailesiyle arasının düzeldiğini, yeniden ailesinin güvenini kazandığını dile getiren er, "Onların inancını boşa çıkarmayacağım. Bundan sonra iş sahibi olup aile kuracağım. Askere gelmeseydim uyuşturucudan kurtulamayacaktım. Bana destek veren herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

 

Er, "can dostu" sistemi sayesinde, vatani görevini yapan askerlerin sorunlarını birbirlerine anlatarak çözüm yolu aramasının da kendileri için çok faydalı olduğunu vurguladı.

 

"Kendimizi güvende hissettik"

 

Vatani görevini yapan üniversite mezunu Emre Can ise askere gitmeye karar verdikten sonra, çevresi ve arkadaşlarıyla bu konudaki sohbetlerinin fazlalaştığını ve kafasında askerlikle ilgili ön yargı oluştuğunu söyledi.

 

Düşüncelerinin askere gittikten sonra değiştiğini belirten Can, "Kışladan içeriye girdikten sonra dışarıda anlatılanlardan çok farklı olduğunu gördüm. Gerek komutanlarımızın bizlere olan tutumu, gerekse ortam, düzen ve yaşam koşulları son derece normal" dedi.

 

Can, komutanlarının her türlü sorun ve sıkıntılarıyla ilgilendiğini, bunun da kendilerini güvende hissetmelerini sağladığını vurguladı. Şimdiye kadar mutlu bir askerlik geçirdiğini, sorunlarına çözüm odaklı şekilde yaklaşıldığını aktaran Can, şöyle konuştu:

 

"Askere gelmeden önce komutanların olumsuz tutumundan bahsediliyordu. Askerlere karşı olumsuz davranışlardan söz ediliyordu ancak böyle bir şey görmedik ve duymadık. Bu şekilde ön yargılarımız kırılmış oldu. Aksine komutanlarımız arkadaş gibi her zaman dertlerimizi, sorunlarımızı çözmek için uğraşıyorlar. Ön yargıya gerek yok. Komutanlarımın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum."

 

Murat Uzunkaya da 20 yaşında olduğunu ve eşini, çocuğunu bırakarak vatani borcunu ödemek için birliğe geldiğini ifade etti.

 

Askerlik konusundaki olumsuz söylentilerden dolayı gözünün korktuğunu belirten Uzunkaya, şunları kaydetti:

 

"Buraya ilk geldiğimizde komutanlarımız bizi, "hoş geldiniz" diyerek karşıladı. Birliğimize katıldık, komutanlarımızla tanıştık ve yeni bir arkadaş çevremiz oldu. Komutanlarımız, bir komutan şeklinde değil de ağabey, baba şeklinde davrandılar. Çok içtendi. Halen bu davranış sürüyor. Burayı bir yuva gibi görüyoruz. Arkadaşlarımdan da aynı ilgiyi görüyorum. Komutanlarımla aram çok iyi. Bu şekilde hayırlısıyla sağ salim askerliğimi bitireceğim."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.