6,9 Büyüklüğünde Deprem Tatbikatı Yapılacak

6,9 Büyüklüğünde Deprem Tatbikatı Yapılacak
Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonunun '2014 Yılı Ulusal Tatbikatı', 220 arama kurtarma personelinin katılımıyla Gönen ilçesinde 29-30 Kasım'da gerçekleştirilecek.

Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonunun "2014 Yılı Ulusal Tatbikatı", 220 arama kurtarma personelinin katılımıyla Gönen ilçesinde 29-30 Kasım"da gerçekleştirilecek.

 

Gönen Doğal Afetler Arama Kurtarma ve İlkyardım Derneği (GÖNDAK) Başkanı Ünsal Acar, yaptığı açıklamada, bağlı oldukları federasyonun tatbikatının 29 Kasım sabahı başlayacağını söyledi.

 

Ekiplerin beraber çalışma kapasitelerini artırma, arama kurtarma alanında olaylara hızla müdahale edilebilmesi ve etkin çalışma sonucu kayıpların azaltılmasının amaçlandığı tatbikatın Gönen"de yapılacağını belirten Acar, "O gün sabah erken saatlerinde senaryo gereği 6,9 büyüklüğünde bir deprem sonrası hasar ve yıkım oluştuğu, yaralıların bulunduğu ve enkaz altında kalanların olduğu bilgisi ulaşacak ve tatbikat başlayacak" dedi.

 

Acar, tatbikat senaryosunun devamında GÖNDAK olarak hemen federasyona ve ilgili derneklere bilgi verileceğini anlattı.

 

Derneklerin arama kurtarma ekiplerinin, alarm verilmesinin ardından bulundukları illerden yola çıkacağını dile getiren Acar, "Edirne"den Adana"ya kadar dernekler, bilgi vermemizin ardından yola çıkıp buraya ulaşacak. Artçı sarsıntılar devam ederken elektrik, doğalgaz ekipleriyle irtibatlı çalışmalar yürüteceğiz. Birçok ev ve iş yerinde hasar oluştuğu, enkaz altında çok sayıda ölü ve yaralı olduğu haberleri gelecek" diye konuştu.

 

Tatbikata, Yalova, Edirne, Adana, İstanbul, Ayvalık, Aydın"dan, 8 dernekten 220 arama kurtarma personelinin katılacağını ifade eden Acar, Türk Kızılayı, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve itfaiye ekiplerinin de çalışmalara destek vereceğini bildirdi.

 

 "Türkiye"de bir ilk"

 

Uygulama kapsamında bu yıl farklı bir kurtarma faaliyetinin gerçekleştirileceğini belirten Acar, "Anaokulu ve ilköğretim öğrencisi, 4-10 yaşlarında 29 çocuk, Türkiye"de bir ilki gerçekleştirecek. Çocuk Arama Kurtarma Kulübü, tatbikata katılacak. Yaralıya ulaşıp sedyeyle sağlık birimlerine teslim edecekler. Onların anlayabildiği, birlikte çalışma yeteneklerini geliştirici bir tatbikat olacak. Ekip ruhuyla çalışmayı öğrenecekler. İnsanlara yardım etmenin mutluluğu ve hazzını yaşayacaklar" değerlendirmesinde bulundu.

 

Acar, selde kurtarma, köpekle arama, trafik kazalarına müdahale gibi çalışmalar da yapacaklarını aktardı.

 

Ekiplerin, çadırlarını kurup gerçek bir olaya müdahale ediyormuş gibi davranacağını vurgulayan Acar, "Buraya kimse çay, kahve içmeye gelmeyecek. Kriz bölgesine gelecekler, eğlenmeye değil" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.