Yeni Zelanda İle Ticaretimizi Büyütebiliriz

Yeni Zelanda İle Ticaretimizi Büyütebiliriz
Cumhurbaşkanı Gül, 'Türkiye ile Yeni Zelanda arasındaki ticaret çok büyük değil, bunu büyütebiliriz. Diğer alanlardaki faaliyetlerimizin hepsine çok önem veriyoruz' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Yeni Zelanda arasında Çanakkale Kara Savaşları"ndan doğan dostluğun bugün güçlü bir şekilde devam ettiğini söyledi. 

 

Cumhurbaşkanı Gül, Yeni Zelanda Genel Valisi Korgeneral Sir Jerry Mateparae ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü"nde ortak basın toplantısı düzenledi. 

 

Yeni Zelanda"nın "Uzun beyaz bulut ülkesi" olarak bilindiğini belirterek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Gül, Mateparae"yi Türkiye"de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki ülke arasında uzak mesafeye rağmen yakın ve samimi ilişkiler olduğunu vurgulayan Gül, ilişkilerin Çanakkale Savaşı ile doğduğunu kaydetti. 

 

Çanakkale Kara Savaşları"nın Türk tarihi için önemine değinen Gül, "Bizim varoluş savaşlarımızdan biri, tarihimizin en önemli savaşları. Yeni Zelanda için de bir ulus bilincinin doğmasına yol açan savaş. Bu savaş aynı zamanda bir çok insanlık dersleri ve centilmenliklerle de dolu bir savaş. Bunu tarihçiler en güzel şekilde her zaman anlatırlar. Oradan doğan dostluk bugün güçlü bir şekilde devam etmekte" diye konuştu. 

 

İki ülke arasında üst seviyede karşılıklı ziyaretlerin yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, Çanakkale Savaşları"nın yıl dönümünde de Anzak bölgesinden her yıl binlerce insanın Türkiye"ye geldiğini ve tarihlerini yad ettiğini belirtti. 

 

"Ticaretimiz çok büyük değil, bunu büyütebiliriz"

 

Mateparae ile gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin faydalı geçtiğini söyleyen Gül, "İki ülke arasındaki ilişkileri bu dostluk temelinde nasıl geliştiririz bunları konuştuk" dedi. Başbakanların 2010 yılında yayınladıkları bildiriyle ilişkilerin daha ileri götürülmesine yönelik hedeflerin belirlendiğini hatırlatan Gül, hedeflerin uygulamalarını incelediklerini aktardı. 

 

Cumhurbaşkanı Gül, "İki ülke arasında karşılıklı vergi muafiyeti anlaşmaları imzalandı. Ümit ediyoruz ki yakında yatırımların teşviki ve garantisiyle ilgili anlaşmalar da imzalanır. Bu çalışmalar devam ediyor. Ticaretimiz çok büyük değil, bunu büyütebiliriz. Diğer alanlardaki faaliyetlerimizin hepsine çok önem veriyoruz" dedi. 

 

Gül, sözlerini Mateparae"nin ziyaretinin, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açmasını dileyerek tamamladı.

 

Mateparae: "Burada bulunmak büyük bir onur"

 

Yeni Zelanda Genel Valisi Korgeneral Sir Jerry Mateparae de Yeni Zelanda"nın Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiğini ifade ederek, iki ülke başbakanının karşılıklı ilişkilerin geleceğine yön veren ortak bir bildiriyi imzaladıklarını belirtti. 

 

Mateparae, bu yıl Çanakkale Savaşları"nın 99"uncu yıl dönümü olduğunu anımsatırken, her yıl ülkesinde düzenlenen anma törenleri çerçevesinde Atatürk anıtını ziyaret ettiğini kaydetti. Yeni Zelanda vatandaşlarının da Türkiye"deki törenlere katılma imkanı bulduğunu belirterek, Türkiye"ye bu konudaki desteğinden dolayı teşekkür eden Mateparae, "Coğrafi açıdan uzak iki ülke olmamıza rağmen, birçok açıdan ortak noktalarımız bulunuyor. Bu noktada ticari ilişkilerimizi derinleştirmek bizim için çok önemli. Burada bulunmak büyük bir onur. Gösterdiğiniz misafirperverlik ve ilgiden dolayı size çok teşekkür ediyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.