TUSAŞ hedeflerini büyüttü

TUSAŞ hedeflerini büyüttü
TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, 'Dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasında 64'üncüyüz, 10 yılda inşallah 15'inci sıraya çıkacağız. Bu yıl 2,6 milyar dolar ciroya ulaşmayı bekliyoruz, hedefimiz 11 milyar dolara çıkmak.' dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞGenel Müdürü Temel Kotil, 10 yılda TUSAŞ"ı dünyanın en büyük 15"inci savunma sanayisi şirketi haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

"Birlikte Dönüşüyoruz, Gelişiyoruz, Yükseliyoruz" temalı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Yönetim Zirvesi, Kızılcahamam"da başladı.

Kotil, buradaki konuşmasında, şirketin yürüttüğü projelere ilişkin bilgi verdi. Prototip çalışmaları devam eden Hürjet"in 2022"de uçacağını belirten Kotil, Milli Muharip Uçak"ın 2023"te hangardan çıkacağını, 2026"da göklerde olacağını, 2029"da da teslimata başlanacağını bildirdi.

Helikopterde iyi bir oyuncu olma yolunda ilerlediklerini dile getiren Kotil, Atak helikopterinin ihracat çalışmalarının sürdüğünü, T70 helikopterinin de 2020"de uçmaya başlayacağını ifade etti. Kotil, Gökbeyhelikopterinin 2020"de teslimata geçeceğini, Atak-2 helikopterinin de 2024"te havada olacağını söyledi.

Kotil, Göktürk uydusunun yenilenmesi için Savunma Sanayii Başkanlığına (SSB) tekliflerini verdiklerini bildirdi.

Uçak yapısallarında yaklaşık yarım milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Kotil, "Hedefimiz bu rakamı 2 milyar dolara çıkarmak. Bu yıl 2,6 milyar dolar ciroya ulaşmayı bekliyoruz, hedefimiz 11 milyar dolara çıkmak. Yalnızca Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayan değil ihracat yapan bir şirket olmayı hedefliyoruz. Dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasında 64"üncüyüz, 10 yılda inşallah 15"inci sıraya çıkacağız." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.