Türkiye'nin 83 Bin Yeni Markası Oldu

Türkiye'nin 83 Bin Yeni Markası Oldu
Türk Patent Enstitüsü tarafından açıklanan 2013 Faaliyet Raporu’na göre Türkiye’de 83 bin 334 adet yeni marka tescili yapıldı. Tescil edilen marka sayısı 2012 yılında 64 bin 769 adet olarak gerçekleşmişti. Buna göre tescil edilen marka sayısı yüzde 28.6 oranında artış gösterdi.

Türk Patent Enstitüsü’nün yayınladığı rapordaki rakamları değerlendiren Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Ülkemizden ne kadar çok markalı ürün dünya pazarlarına çıkarsa dünya ile rekabet etme olasılığımız da artar. 2013 yılında gerek patent gerek faydalı model gerekse marka sayılarında görülen artış Türkiye’nin dünya pazarlarında rekabet edebilmesine yönelik önemli bir ivme kazandıracak ve Türk ekonomisinin büyümesindeki önemli bir etken olacaktır.” dedi.

 

TPE verilerine göre marka tescil başvurularında bir önceki yıla göre yüzde 2,28’lik azalma görülmesine rağmen, tescil edilen marka sayısında artış gerçekleşti. 2013 yılında gerçekleşen toplam marka tescil başvuru sayısı 108 bin 608 olurken, başvurusu yapılan 83 bin 334 adedi yıl içinde tescil edilerek 2012’ye göre yüzde 28,66’lık bir artış sağlandı.

 

Yerli patent sayısı artmalı

 

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, patentli ürün sahibi olmanın rekabetin en önemli unsuru haline geldiğine dikkat çekerek, 2013 yılında Türkiye’deki yabancı şirketlerdeki patent başvuru artışının yüzde 6.3, Türk şirketlerin patent başvuru artışının ise yüzde 1 seviyesinde kaldığını söyledi. Yamankaradeniz, “Ülkemizin 2023 yılındaki 500 milyar dolar ihracat ve 55 bin patent başvurusu hedefini yakalaması için daha hızlı hareket etmesi gerekiyor. Devlet tarafından Ar-Ge ve inovasyon yatırımları için çeşitli teşviklerin verilmesine karşın artış rakamının yüzde 1 seviyesinde kalması düşündürücü bir gelişmedir. 2015 yılı itibariyle uygulamaya girecek patent belgeli buluşların üretime alınması ve üretime yönelik kiralamalara yüzde 50 vergi indiriminin patent başvurularına ivme kazandırmasını bekliyoruz. Bunun yanında, üniversitelerimizde kurulan Teknoloji Transfer Ofisleri’nin özel sektör ile yaratacağı sinerji ile bu açığı kapatmamız gerekiyor.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.