Türk mucitlerin yarıdan fazlası İstanbul ve Ankara'dan

Türk mucitlerin yarıdan fazlası İstanbul ve Ankara'dan
Geçen yıl Türk Patent ve Marka Kurumu'na 7 bin 349 yerli patent başvurusu yapılırken, bunların 3 bin 342'si İstanbul'dan, 931'i Ankara'dan geldi. Ankara'yı, 440 yerli patent başvurusuyla Bursa, 294 ile Kocaeli ve 289 ile İzmir takip etti.

Türk Patent ve Marka Kurumu"na geçen yıl 7 bin 349 yerli patent başvurusu yapılırken, Türk mucitlerin en çok başvuru yaptığı iller 3 bin 342 ile İstanbul ve 931 ile Ankara oldu.

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz,  yaptığı açıklamada, Türkiye"nin 120 bini aşkın başvuruyla "Avrupa"nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi olma" unvanını geçen yıl da devam ettirdiğini belirterek, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından geçen yıl 81 bin 911"i yerli, 24 bin 85"i yabancı olmak üzere 105 bin 996 markanın tescillendiğini bildirdi.

Yamankaradeniz, Avrupa Patent Ofisi"nde tescili gerçekleştirilen 10 bin 845 yabancı patentin de Türkiye"ye giriş yaptığını aktararak, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı"nın (WIPO) Aralık 2018"de açıkladığı rapora göre Türkiye"nin ulusal düzeyde patent başvurularında 13"üncü, ulusal tasarım başvurularında ise 4"üncü sırada olduğunu söyledi.

İstatistiklere göre en çok marka başvurusunun reklamcılık ve e-ticaretten geldiğini belirten Yamankaradeniz, bunu, elektronik aletler, kaydedici cihazlar ve yazılımlar, iç ve dış giyim, et, süt ürünleri, bakliyat ve gıda ürünleri gibi alanların takip ettiğini kaydetti.

Dijitalleşme sebebiyle e-ticaret alanındaki rakamların artarak devam edeceğini ve bu alanın birinciliğini uzun zaman koruyacağını ifade eden Yamankaradeniz, teknoloji çağında ilk iki grubun diğerlerinden açık ara uzaklaşacağını söyledi.

Yamankaradeniz, markalarına değer veren ve yatırım yapan kişi, kurum, sektör, şehir ve ülkelerin tüketici algısında seçici hale geldiğini ve daha başarılı olduklarını vurguladı.

Türk mucitlerin yarısından fazlası İstanbul ve Ankara"dan

Kemal Yamankaradeniz, geçen yıl Türk Patent ve Marka Kurumu"na patent başvurusunda bulunan Türk mucit sayısının 7 bin 349 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Türk mucitlerin en çok başvuru yaptığı ilin 3 bin 342 ile İstanbul olduğunu aktaran Yamankaradeniz, İstanbul"u, 931 patentle Ankara"nın, 440 ile Bursa"nın, 294 ile Kocaeli"nin, 289 ile İzmir"in ve 236 ile Manisa"nın takip ettiğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.