Turizm Sektörü İşbaşı Yaptı

Turizm Sektörü İşbaşı Yaptı
Turistik tesisler, yeni turizm sezonu için hazırlıklarını tamamlamaya çalışırken, sektörde kış dönemi nedeniyle açığa alınan yaklaşık 600 bin civarında kişinin işbaşı yaptığı belirtiliyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Antalya bölgesinde 471 bin 412"si bakanlık, bin 369"u belediye belgeli olmak üzere 472 bin 781 yatak kapasitesi bulunuyor.

 

Turistik işletmelerin yeni sezon hazırlıklarını tamamlama aşamasında olduğunu bildiren yetkililer, işletmelerin eksiklerini giderdiğini, kış mevsiminde kapalı bulunan otellerin bakım ve onarımdan geçirildiğini kaydetti.

 

Antalya"nın turizmde yaz sezonuna her yönüyle hazır olduğunu dile getiren yetkililer, "Mayıs ayından itibaren dünyanın pek çok ülkesinden gruplar Antalya"ya gelmeye başlayacak. Ana pazarlarımızın dışında geçmiş yıllarda turist açısından vasat olan İran, İsrail gibi pazarlardan önemli oranda artış bekliyoruz" ifadesini kullandı.

 

"Yabancı dil bilen eleman konusunda sıkıntı var"

 

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, sektörde personel alımının tamamlandığını, yaz sezonunun da mayıs itibarıyla başlayacağını söyledi.

 

Türkiye genelinde turizm sektöründe yaklaşık 1,5 milyon kişinin çalıştığını ve bunların 3"te birinden fazlasının yaz sezonunun bitmesiyle işini kaybettiğini ifade eden Kızıldağ, "Bu çerçevede Nisan ayı itibarıyla en az 600 bin kişinin yeniden işbaşı yaptığını söyleyebiliriz" dedi.

 

Sektörde nisan itibarıyla eleman alımlarının tamamlandığını vurgulayan Kızıldağ, en çok eleman ihtiyacının kalifiye servis elemanı ve housekeeping konusunda bulunduğunu kaydetti.

 

Kızıldağ, "Karşılama hizmetlerinde iyi düzeyde yabancı dil bilen eleman konusunda sıkıntı var. Antalya"da en çok Rusça, Almanca ve Fransızca dillerini bilen elemana ihtiyacımız oluyor" diye konuştu.

 

Kış döneminde otellerin kapanmaması için golf, futbol, tarih, kültür, sağlık, kongre turizminin geliştirilmesi, bir de işten çıkarmaların yaşanmaması için devlet teşviki olması gerektiğini belirten Kızıldağ, şöyle konuştu:

 

"Kışın daha az otel açık, daha az personel çalışıyor, zarar çünkü. Yıllardır söylüyoruz, gelirlerin az olduğu kış aylarını devletin teşvik edilmesi lazım. Bu çok zor değil. Benim burayı kışın kapattığımı düşünün, çalışanlar yok, işveren primi ödemiyorum, sigorta primi ödemiyorum, gelirim olmadığı için KDV ödemiyorum, vergi ödemiyorum, alışveriş yapmıyorum, elektrik, su, benzin kullanmıyorum. Kışın çalışsa burası devlet sigorta primini almasın ben çalışana maaş vereyim. Para kazansın, evine baksın, alışveriş yapsın, onların çevresindeki hayat dönsün."

 

Mayıs"ta yüzde 75-80 doluluk beklentisi

 

Mayıs tatili nedeniyle önümüzdeki ayın ilk yarısında Rusya"dan ciddi sayıda turist beklediklerini dile getiren Kızıldağ, "Mayısta Antalya bölgesindeki turistik tesislerde yüzde 75-80 doluluk bekliyoruz" şeklinde konuştu.

 

Ukrayna"da yaşanan gelişmeleri tedirginlikle izlediklerini vurgulayan Kızıldağ, sıkıntının devam etmesinin sektör açısından ciddi tehlike olduğunu belirtti.

 

Kızıldağ, İran pazarından oldukça memnun olduklarını, Nevruz Bayramı tatili dolayısıyla 60 binin üzerinde İranlı turist geldiğini, haziran ayından sonra da bu ülkeden ciddi sayıda turist beklediklerini sözlerine ekledi.

 

3 ayda 4,3 milyon turist

 

Bu arada Türkiye"ye yılın ilk 3 ayında (Ocak-Mart) 4 milyon 350 bin 979 yabancı geldi. Bu yılın 3 ayında gelen turist, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,24 arttı.

 

Ocak-Mart döneminde gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 49,78"i İstanbul"dan, yüzde 12,36"sı Antalya"dan, yüzde 11,36"sı Edirne"den, yüzde 7,67"si Artvin"den, yüzde 3,34"ü de Ağrı"dan giriş yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.