Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Türkiye İhracatında Yeni Dönem Kapıda!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Türkiye İhracatında Yeni Dönem Kapıda!
T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, 2024 yılında küresel talebin hızla artacağını ve bu durumun Türkiye ihracatına pozitif yönde etki edeceğini ifade etti. Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi, Konya'daki Taş Bina Kültür Sanat Binası'nda gerçekleştirildi. Bolat, burada medya temsilcileriyle bir araya gelerek önemli değerlendirmelerde bulundu.

T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, 2024 yılında küresel talebin hızla artacağını ve bu durumun Türkiye ihracatına pozitif yönde etki edeceğini ifade etti. Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi, Konya'daki Taş Bina Kültür Sanat Binası'nda gerçekleştirildi. Bolat, burada medya temsilcileriyle bir araya gelerek önemli değerlendirmelerde bulundu.

İhracatta Son Durum ve Gelecek Hedefler

Bakan Bolat, Türkiye'nin ihracatta başarılı bir grafik sergilediğini vurgulayarak, 2021'in temmuz ayında bu ivmenin arttığını belirtti. Küresel talep daralmasının ve büyük deprem felaketinin ihracata olumsuz etkisine rağmen, 2021'in ilk dokuz ayında geçen yılın rakamlarına ulaşıldığını ifade etti.

Bakan, "Mal ihracatında tarihi rekorlara şahit olduk. Hizmet ihracatında da ciddi bir artış yaşandı. Ekim ayı ihracat rakamları olumlu bir seyir izliyor. Bu yılı yüksek bir ihracat rakamıyla kapatacağımızı öngörüyoruz" şeklinde konuştu.

Küresel Talep ve Dış Ticaret Dinamikleri

Küresel talebin 2024 yılında tekrar artışa geçeceğini belirten Bolat, döviz kurlarının Türkiye dış ticaretini nasıl etkilediğini de değerlendirdi. Avrupa'da yaşanan ekonomik daralmanın ihracata etkisine dikkat çekerek, bu durumun yakın zamanda değişeceğini ifade etti.

Türkiye-AB İlişkileri

Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ilişkileri hakkında da bilgi veren Bolat, AB'nin verdiği sözleri yerine getirmediğini vurguladı. Türkiye'nin AB ile olan ticaret ilişkisinin dengeli olduğunu ve bu ilişkinin önemine işaret eden Bakan, son zamanlarda AB'nin Türkiye'ye olan ilgisinin arttığını belirtti. Bununla birlikte, tam üyelik müzakereleri konusunda kısa vadede bir ilerleme beklenmediğini ifade etti.

Suudi Arabistan ile STA imzalama niyeti var

İhracatta kendisinden önceki bakanlar döneminde koyulan hedef ve stratejilerin takipçisi olduklarını söyleyen Bakan Bolat, uzak ülkeler, Afrika ve İslam ülkelerine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti. İslam ülkeleriyle son dönemde yapılan serbest ticaret anlaşmaları kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri anlaşmasının yürürlüğe girdiğini belirten Bolat, Katar ile STA’nın yılsonuna kadar Meclis’ten onay çıkarsa devreye gireceğini, Suudi Arabistan’ın ise STA yapma niyeti olduğunu vurguladı. Bakan Bolat, Uzak Doğu ülkeleriyle de planları olduğunu, ancak temkinli olduklarını kaydetti. E-ihracatın artırılmasına ilişkin çok önemli adımlar attıklarını ve toplam ihracat içindeki payını 2028 sonunda yüzde 10’a çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Bakan Bolat, “8 Kasım’da Türkiye e-ihracat Zirvesi yapacağız. Zirveyi Ticaret Bakanlığı düzenliyor. Ayrıca Türkiye e-ihracat platformunu hazırladık. Özel sektörün iki çatı kuruluşuyla görüşüyoruz ve ortak şirket kurulumuyla beraber platformu devreye alıp yol gösterici olacağız. Desteklerin içine e-Turquality’yi de aldık” dedi.

Vize muafiyeti hakkımızın sonuna kadar peşindeyiz

Bakan Bolat, gelişmiş ülkelerin gümrük engelleri veya teknik engellerle gelişmekte olan ülkelerin pazardan pay kapmasını engellediğini, engelleyemediği durumlarda da devreye vizenin girdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bir gerçek daha var. Batı dünyasında 90’da komünizm yıkıldıktan sonra kökten dincilikle mücadele adı altında İslam düşmanlığı siyasetçiler ve medyacılar eliyle yayıldı. Vize engelleri de daha çok İslam ülkeleri vatandaşlarına çıkarılıyor. Eğer AB iddia ettiği gibi bir hukuk devleti ise ve uluslararası kurallar çerçevesinde bizim 1 Aralık 1986’da vize serbestisini kazanmamız gerekirdi. 2016’da Göç ve Vize Protokolü imzalandı, kriterler yerine getirilirse serbestlik sağlanacaktı. Buna da uymadılar. Suriye ve diğer Afrika’dan yoğun göç yükünü Türkiye çekti, orada da sözlerini tutmadılar. Biz ihracatçıya yeşil pasaport uygulaması başlattık. 36 bin ihracatçıda yeşil pasaport var. Ama haklarımızın takipçisiyiz asla vize muafiyeti hakkımızdan vazgeçmedik, sonuna kadar peşindeyiz. Göç ve vize protokolünün de peşindeyiz. AB yetkilileriyle yumuşama döneminde bu konuyu ısrarla gündeme getiriyoruz. 8 Kasım’da genişleme raporunu bekliyoruz. Aralıktaki zirvede de AB ülkeleri liderleri rapordaki bilgilere göre Türkiye ile nasıl bir yol haritası izleyeceklerine karar verecekler.”

1 Kasım’da yönetmelik uygulamaya giriyor

Gıda perakendecileriyle görüşmeleri sonunda indirimlerin başladığını daha fazlasının da olmasını istediklerini söyleyen Bakan Bolat, enflasyonu tek haneye düşürme hedefinin olduğunu ve OVP’de 2026 yılında bu hedefe ulaşmanın amaçlandığını kaydetti. Bolat, şöyle devam etti:

“Hükümetimiz göreve başladıktan sonra bakanlık olarak sektörlerde düzenleyici denetleyici yetkimizi etkin kullanmaya başladık. Önce otomotiv ve emlak piyasası ile başladık. 31 Ağustos’ta önemli yönetmelik çıkardık ve bu yönetmelik 1 Kasım’da devreye giriyor. Emlak ve oto satışlarında sahte isimlerle, fake hesaplarla fiyatları yükseltmek için yapılan işlemlere ağır cezalar getirdik, ilan siteleri de bu cezalardan sorumlu olacaklar. Emlak ve otomotivde işler yoluna girince perakendecilerle konuştuk. Başta gıda olmak üzere tekstil, giyim, mobilya perakendecileriyle bir araya geldik. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında siz de elinizi taşın altına koyun, fiyat indirimleri çağrısında bulunun dedik. Tüm sektörlere bu çağrımıza olumlu cevap verdiler.

İndirim yapan firmalar bakanlık web sitesinde

Bakanlık olarak şunu da yaptık, indirimi yaptığını söyleyen firmaların eski fiyatlarını yeni indirimli fiyatlarını inceledik. İndirim yapanları Ticaret Bakanlığı web sitesinde yayınladık. Vatandaşlar firmaları görebilirler. Bilinçli tüketim yoluyla fiyat indirimlerini sağlayabiliriz. Tüccarlar da kazançlı çıkacaklar. Mobilyacılarla da görüştük ve yılsonuna kadar zam yapmama kararlarını tebliğ ettiler. Tekstil ve konfeksiyondan da aksiyon bekliyoruz. Vatandaşlar memnun. Şu anda ücret artışı almadılar, ama tüketici güveni eylül ayında 71’e yükseldi. Temmuz ve ağustosta bu rakam 68’e düşmüştü. Ekimde 74,6’ya çıktı. Endeks, piyasalarda istikrarın oluşması, fiyat düşüşlerinin olması ve buna bağlı olarak tüketim yapma güveni oluştuğu için yükseliyor. Bu da yaptığımız çalışmaların olumlu karşılandığını gösteren veridir.”

İş dünyası örgütlerinin ve STK’ların indirim çağrılarına olumlu yanıt verdiğini kaydeden Bakan Bolat, “Kaçış yolu yok, bu indirim kampanyasına girmeyen kaybeder, tüketici onları siler. Fiyatlar düşerken ben indirim yapmıyorum isteyen alsın istemeyen almasın diyen, basiretli bir tüccar değildir. En büyük patron müşteridir. Müşterinin arzusunu, isteğini karşılayamayan piyasadan silinir” dedi. Enflasyonu etkileyen tek kalemin gıda olmadığını, 3 Kasım’da açıklanacak verilerden indirimlerin etkilerini takip edeceklerini söyleyen Bakan Bolat, tüketicinin bu çalışmalardan olumlu etkilendiğini belirtti.

Kurallara uymayana kapatma cezası gelecek

Bakan Bolat, torba yasaya kurallara uymayanların cezalarını artıracak maddeler eklediklerini söyleyerek “Torba yasa hazırlanıyor, biz de hazırlıklarımızı yaptık cezaları artırıyoruz. Ama kapatma cezası da gelecek. Her sektörün kanunlara uygun olarak çalışılması gerekiyor. Bu kural ve yönetmeliklere aykırı davranan otomatikman cezasını alacak. Aynı aykırılık birden fazla tekrarlanırsa da kapatma gelecek” dedi.

İsrail Hamas çatışmalarından ticaretin etkilenmemesinin mümkün olmadığını söyleyen Bolat, şöyle konuştu:

“Şu an değerlendirme yapmak için erken, hadisenin ne kadar uzayacağına bağlı. İnsan olarak, tarihi, dini, kültürel bağları olan ülke olarak akan kanın bir an önce durması için var gücümüzle çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız mesaisini bu konuya harcıyor. Gazze’nin korunması uluslararası koruma altına alınması sivil halkın korunması çok önemli. Batı dünyası her zaman olduğu gibi bu olayda da sınıfta kaldı. İnsanlık gereği, uluslararası hukuk gereği bir politika izleyemediler, yine taraf tutuyorlar. Bizim tarafımız ülke olarak millet olarak belli, Filistin davasının yanındayız. Başkenti doğu Kudüs olan Gazze ve Batı Şeria’yı kapsayacak şekilde olması politikamıza aynen devam edeceğiz. Tüm İslam ülkelerini bu konuda birleştirmeye, diğer ülkelerin de katılmasını sağlamaya çalışıyoruz.”

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’ne güçlü sponsor desteği

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nin ana sponsorluğunu Halkbank, Türk Telekom ve Ziraat Bankası üstlenirken, destek sponsor ise Papara oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.