TCDD Marmarayı Animasyon Film İle Anlatacak

TCDD Marmarayı Animasyon Film İle Anlatacak
TCDD Genel Müdürlüğü, Marmaray'ın tanıtımını içeren ve ne kadar güvenli olduğunu anlatan animasyon film hazırlattı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü, Marmaray"ın tanıtımını içeren ve ne kadar güvenli olduğunu anlatan animasyon film hazırlattı. Animasyon tanıtım filmi kısa bir süre içinde ulusal televizyon kanallarında, tren istasyonlarında ve kent merkezlerindeki reklam panoları ile trenlerde yayınlanacak. 

 

TCDD, açıldığı 29 Ekim 2013 tarihinden bu yana 30 milyondan yolcu taşıyan ve İstanbulluların ulaşımda olmazsa olmazı haline gelen Marmaray"ı animasyon film ile anlatacak. "Marmaray ile Güvenli Yolculuk" sloganıyla sunulan tanıtım filminde Marmaray"da yer alan tüm güvenlik tedbirlerine yer veriliyor.

 

"Asrın Projesi" Marmaray’ı animasyon tekniğiyle anlatan filmde, iki kıtanın birbirine Marmara denizinin altındaki toprak tabakasına gömülü tüplerle bağlandığı belirtilirken, tüplerin hiçbir şekilde deniz suyu ile temas etmediği vurgulanıyor.

 

Denizaltı tüp tünellerde olağan üstü durumlarda yüksek kapasiteli pompaların devreye girdiği ve tünel içeresindeki trenin en yakın istasyona yönlendirildiğine yer verilen filmde, Marmaray"ın tüm senaryolara hazır olduğu belirtiliyor.

 

Filmde, tüm hat ve istasyonlarda toz, duman, yangın algılama ve akıllı söndürme sistemleri bulunduğu, tünel içindeki acil durumlarda tünel ışıklandırmalarının otomatik olarak devreye girdiği ve yolcu tahliyesi için tünel hattı boyunca 140 cm genişliğinde güvenli yürüme yolları olduğu bilgisi veriliyor. Yolcuların bu yollar üzerinden 150 metre aralıklarla bulunan yangına dayanıklı malzemeden yapılmış acil geçiş noktalarına yönlendirildiği ve yolcuların acil geçiş noktalarından diğer tünele geçmelerinin sağlandığı belirtilen filmde, devreye giren dünyanın en büyük tünel havalandırma fanlarıyla içerideki dumanın kolayca tahliye edilebileceği ifade ediliyor.

 

Marmaray 9 şiddetinde depreme hazır

 

Marmaray’ın tüm tünellerinin 9 büyüklüğünde bir depreme dayanacak şekilde inşa edildiğine dikkat çekilen tanıtım filminde, tüm tünel hattının Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından 7 gün 24 saat takip edildiğinin altı çiziliyor.

 

Marmaray"da elektrik kesintisi ihtimalinin bulunmadığı da anlatılan animasyon filmde, "Marmaray’ın elektrik enerjisi Avrupa yakasındaki elektrik kesildiği takdirde Asya yakasından Asya yakasında elektrik kesildiği takdirde Avrupa yakasından sağlanır. Acil durumlarda ise Türkiye’nin en büyük 2 adet jeneratör istasyonu devreye girer ve seferin sorunsuz olarak tamamlanması sağlanır” ifadelerine yer veriliyor.

 

Trenlerin seyri anlık takip ediliyor

 

Marmaray"da dünyada toplu taşımacılıkta en yoğun kullanılan sinyalizasyon sistemi olan "CBTC" ile trenlerin seyrini anlık takip edilerek olası durumlarda doğrudan müdahale edilebildiği anlatılan filmde, yaşanılabilecek her türlü afete karşı en yüksek önlemlerin alındığı, tam donanımlı bir kontrol merkezi ve her istasyondaki sistem izleme odalarından 24 saat süreyle denetlendiği belirtiliyor.

 

Filmde ayrıca, tren ve istasyonların güvenliği için kamera ve bilgilendirme sistemiyle donatıldığı, herhangi bir olağanüstü duruma karşılık güvenli tahliye işlemi gerçekleştirmek üzere her türlü senaryo oluşturulduğu, tüm personelin eğitimlerle ve tatbikatlarla tecrübe kazandığı vurgulanıyor.

 

Marmaray"ın animasyon tanıtım filmi kısa bir süre içerisinde ulusal televizyon kanallarında, tren istasyonlarında ve şehir merkezlerindeki reklam panoları ile trenlerde yayınlanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.