TAV Sabiha Gökçene Ortak Oluyor

TAV Sabiha Gökçene Ortak Oluyor
TAV Havalimanları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yüzde 40 hissesi için Limak Grubu ile hisse satın alım sözleşmesi imzaladı.

TAV Havalimanları açıklamasına göre, hisse devrinin sonuçlanmasıyla, TAV ve işletmenin yüzde 60 hissesine sahip Malaysia Airport Holding, Sabiha Gökçen"de ortak olacak.

 

TAV Havalimanları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı"ndaki yüzde 40 hissesini almak üzere Limak Grubu ile anlaştı. Sözleşmeye göre, gerekli onayların alınması ve işlemin tamamlanmasının ardından TAV ve Malaysia Airports, Sabiha Gökçen"de ortak olarak havalimanının yönetiminde eşit paya sahip olacak.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, yeni havalimanının faaliyete başlamasıyla Atatürk Havalimanı"nın kapanacağı düşünüldüğünde, Sabiha Gökçen"e ortak olmanın TAV için önemli bir stratejik adım anlamına geldiğini ifade etti.

 

Şener, "Atatürk Havalimanı"nın sonrasını planlamak ve İstanbul"un büyüme potansiyelinden en azından 2030"a kadar faydalanmak üzere bir ayağımızı İstanbul"da tutmak amacıyla fırsatları kovalamak TAV"ın üst yönetimi olarak bizim sorumluluğumuzdur" ifadelerini kullandı.

 

TAV Başkanı Şener, geçen dönemde hepsi TAV tarafından işbirliğine dayalı bir şekilde işletilen Üsküp, Ohrid, Tiflis, Batum, Riga, Enfidha, Monastir, Ankara, İzmir, Bodrum ve Gazipaşa havalimanlarını içeren bir ağ oluşturduklarını kaydetti.

Özellikle İstanbul ve Medine arasında güçlü bir sinerji yarattıklarını belirterek, tüm bu havalimanı işletmelerinin İstanbul"da ortaya çıkan bilgi birikiminden, hizmetlerden, İstanbul operasyonunun kapsam ve ölçeğinden yararlandıklarını dile getiren Şener, yeni havalimanı açıldığında, İstanbul"un ikinci havalimanı olacak Sabiha Gökçen"de yer almalarının bu verimliliği devam ettireceğini belirtti.

 

Şener, şunları kaydetti:

 

"Bu çerçevede Limak ile müzakerelere başladık ve bir anlaşmaya vardık. İş hayatının önemli unsurlarından birisi, yeni ortaya çıkan durumlarda zamanı yakalayıp şirketinizi uzun vadeli hedeflerine taşıyacak şekilde pozisyonlamaktır. Anlaşmanın iki tarafı için de ortak bir noktada buluşmak için mantıklı nedenleri vardı. Limak"ın yeni havalimanını alan konsorsiyumun ortaklarından olup oraya daha fazla konsantre olmak istemesi, bizim ise yukarıda anlattığım nedenlerden ötürü İstanbul"daki operasyonlarımızı 2021 sonrasına taşıma arzumuz bu anlaşmanın yollarını açtı. Malaysia Airports eğer ön alım hakkını kullanmaz ise, gerekli onaylar alındıktan sonra Sabiha Gökçen’de işletmeye katkıda bulunmaya başlarız.

 

Önümüzdeki 5-6 yılda Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen"de varlığımızın bulunması verimlik artışı yakalamak ve hem havayolu hem de yolcularımıza sunduğumuz hizmetleri geliştirmek için yeni fırsatlar yaratacaktır. Bazıları Atatürk Havalimanı’ndan slot alamayan ve Sabiha"ya da gitmek istemeyen ciddi bir havayolu portföyü var. Biz buhavayollarının önemli bir kısmı ile ya diğer havalimanlarımızda çalışıyoruz ya da yer hizmetleri şirketimiz Havaş"ın söz konusu havayollarıyla ilişkisi çok iyi. Bu bağlantıları kullanarak bahsettiğim portföyden ciddi bir uçak sayısını daha İstanbul’a getirebileceğimize inanıyoruz. Ayrıca çok ciddi büyüme kaydeden THY ve diğer Türk özel havayoluşirketlerinin de bu havalimanlarında rahatlamasını sağlayabiliriz. İyi bir birliktelik olacağına inanıyorum."

 

Şener, Malaysia Airports ile güçlerini birleştirerek, her iki tarafın da sahip olduğu bilgi birikimini biraraya getirerek Sabiha Gökçen"i daha da geliştirmeyi umut ettiklerini belirterek, Malaysia Airports ile Sabiha Gökçen"in ötesinde, başka projelerde de çok ciddi işbirlikleri yapabileceklerine inandığını vurguladı.

 

GMR hisselerini Malaysia Airports"a satmıştı

 

Bu arada verilen bilgilere göre, Sabiha Gökçen Havalimanı 2001"de hizmete açıldı. 2007"de yapılan ihaleyle işletmesi 20 yıllığına Limak-GMR-Malaysia Airports konsorsiyumuna devredildi. GMR, bu yıl hisselerini Malaysia Airports"a satarak konsorsiyumdan çıktı. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bu yılın ilk sekiz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artışla 15,5 milyon yolcuya hizmet verdi.

 

Havalimanına ikinci bir pist ve uçaklar için yeni park yerleri eklenerek kapasitesinin artırılması planlanıyor. Ayrıca, Kadıköy-Pendik metro hattının havalimanına bağlanması için çalışmalar sürdürülüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.