TANAP'a Lazerli Koruma

TANAP'a Lazerli Koruma
Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımayı amaçlayan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi kapsamında güvenlik için teknolojinin sağladığı son olanaklar kullanılacak.

Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa"ya taşımayı amaçlayan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında güvenlik için teknolojinin sağladığı son olanaklar kullanılacak. 

 

TANAP"ın Taslak Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirme Raporuna göre, 1085 kilometrelik hat boyunca erişim kontrol sistemi kurulacak. Sistem, istasyon, bina ve varsa kontrol odalarına erişimi düzenleyecek. Kullanıcının teşhisi akıllı kartlarla yapılacak. Kısıtlı alanlara erişim, yalnızca PIN (kişisel kimlik) numarası içeren akıllı kartlarla mümkün olacak. Erişim kapsamında, araç tanıma sistemi de kurulacak. 

 

Gerekli izinler olmadan boru hattına müdahale ve istasyon alanlarına girme teşebbüslerini algılamak amacıyla, "boru hattı izinsiz giriş algılama" ve "çevre kontrol" sistemleri kullanılacak. Kompresör, gaz çıkış, blok vana, pig ve ölçüm istasyonlarının güvenliği, optik sensör kabloları, hareket algılama sensörleri ve lazer tarayıcı olmak üzere üç farklı izinsiz giriş algılama teknolojisini birleştiren bir sistemle sağlanacak. Şüpheli olaylar halinde alarm çalacak ve güvenlik kameraları ilgili alana yönlendirilecek.

 

İsteğe bağlı olarak, alandaki ışıklandırma da devreye girebilecek. Güvenlik görevlilerine, hazırlanmış eylem senaryoları, üste bildirim prosedürleri ve irtibat listeleri verilecek. Binaların tüm giriş/kapıları ve zemin kattaki pencereler kapatmalı kontak ya da türevleri ile korunacak. Zemin kattaki tüm pencerelere cam kırılma sensörleri kurulacak. 

 

Sistem, bağımsız olarak etkin/etkisiz hale getirilebilen birçok alanı destekleyecek. Bir alarm durumunda sistem, güvenlik görevlilerine istasyonun grafiksel gösterimini sağlayacak, söz konusu alanı işaretleyecek, güvenlik kameralarında çekilmiş fotoğrafları sunacak ve hazırlanmış eylem senaryolarıyla destek verecek. 

 

Bölgelerdeki alarmların kurulması, kapatılması ve hassasiyet ayarlamaları uzaktan da yapılabilecek. 

Bütün yer üstü tesisler için güvenlik kamerası olarak kapalı devre televizyon sistemi kurulacak. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.