Özel Sektör Elektrik Üretiminde Tavan Yaptı

Özel Sektör Elektrik Üretiminde Tavan Yaptı
Özel sektör elektrik üretiminde tavan yaptı. Özel sektörün elektrik üretimindeki payı 2003'te yüzde 57 iken, bu yılın ilk yarısında yüzde 71,3'e ulaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, elektrik piyasasındaki serbestleşme ve özelleştirme uygulamaları özel sektörün üretimdeki payını ciddi oranda artırdı.

 

Mevzuat değişiklikleriyle bu sürecin desteklenmesiyle özel sektör tarafından gerçekleştirilen enerji üretim tesisi yatırımları ivme kazandı. 

 

Yapılan çalışmalarla elektrik üretiminde 2003"te yüzde 57 olan özel sektör payı, bu yılın ilk yarısında yüzde 71,3"e ulaştı.

 

Söz konusu dönemde kamunun elinde bulunan üretim birimlerinde kaynak tipine göre en fazla daralma termik bazlı çalışan santrallerde görüldü. Aynı dönemde özel sektörde termik ve hidrolik bazlı üretimde kayda değer artış kaydedildi.

 

Bu yılın ilk yarısında Türkiye"de 121 bin 350 gigavatsaat elektrik üretildi. Bunun 86 bin 539 gigavatsaatini özel sektör şirketleri, 34 bin 812 gigavatsaatini ise Elektrik Üretim Anonim Şirketi ve bağlı ortaklıkları sağladı.

 

Elektriğin 5"te dördü termikten

 

Geçen yılın sonunda termik kaynaklardan elde edilen elektrik toplam üretimin yüzde 71,5"ine karşılık gelirken, yılın ilk yarısında yüzde 78"e çıktı.

 

Termik santraller bu yılın ilk 6 ayında 95 bin 197 gigavatsaat elektrik üretti. Bu üretimin 72 bin 229 gigavatsaatini özel üretim şirketleri, 11 bin 844 gigavatsaatini kamu yaptı. Termikten elektrik üretiminde özel sektörün payı yüzde 76"yı buldu. 

 

Hidrolikten elde edilen elektrik geçen yıl toplam üretimin yüzde 25"ine karşılık gelirken, yılın ilk yarısında yüzde 18"e geriledi.  

 

Hidrolik santrallerde bu yılın ilk 6 ayında 21 bin 523 gigavatsaat elektrik üretildi. Bu üretimin 11 bin 844 gigavatsaatini kamu, 9 bin 680 gigavatsaatini özel üretim şirketleri yaptı. Hidrolikten  elektrik üretiminde kamunun payı yüzde 55, özel sektörün payı ise yüzde 45"e karşılık geldi. Hidrolik, kamunun özel sektörden daha fazla elektrik ürettiği tek kaynak oldu.

 

Yılın ilk yarısında rüzgardan elde edilen 3 bin 566, jeotermal kaynaklardan elde edilen bin 64 gigavatsaat elektriğin tamamını özel sektör üretti.

 

Bu yılın haziran ayı itibarıyla Türkiye"nin kurulu gücünün yüzde 64,3"ünü özel sektör, yüzde 35,7"sini kamu üretim tesisleri oluşturuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.