Nokia dan yeni atılım

Nokia dan yeni atılım
Nokia Networks, mobil geniş bant verilerini yönetme ve müşteri sadakatini koruma konusundaki uzmanlığını sergiledi.

Nokia Networks; gelecekteki zorluklar ve fırsatlar için hazır olduğunu vurgulamak üzere 2014 yılı Müşteri Kazanma Ve Elde Tutma Raporu’nun önemli bulgularını paylaştı.   

 

Ayrıca; mobil geniş bant veri trafiğindeki artışı yönetmek için en ileri çözümleri ve hizmetlerini tanıttı.   
İstanbul, Türkiye - Abonelerin uygulamalara yönelik ilgisi bugüne kadar görülen en yüksek seviyelere çıktı. Nokia"nın 2014 yılı Müşteri Kazanma Ve Elde Tutma Araştırma Raporu’na* göre, gelişmiş ülkelerdeki yoğun/aktif kullanıcıların oranı, 2013"e göre %8"lik bir artışla %75"e ulaştı. 

 

Bu kullanıcılar mobil cihazlarını web tarama, görüntülü görüşme, finansal işlemler ve dosya yüklemek/indirmek için düzenli olarak kullanıyorlar.  Rapor bulgularına göre; müşteri sadakati daha yüksek olan mobil operatörler ağ performansı, hizmet kalitesi ve müşteri ilişkileri açılarından rakiplerine göre daha iyi performans gösteriyorlar.

 

Aynı zamanda, bulgular tüm dünyadaki kullanıcıların %40"ının gelecek 12 ay içinde operatörlerini değiştirmeyi düşündüğünün altını çiziyor. Bu durum operatörler için ciddi endişe yaratıyor. Bu senaryo dikkate alındığında, akıllı telefon merkezli dünyamızda müşteri sadakatinin anahtarını ses ve veri kalitesi elinde tutuyor.  

 

Maliyet ve faturalama da abone hareketlerine etki eden önemli etkenler. Küresel ortalamaya kıyasla, gelişmiş ülkelerde müşteri ilişkileri performansının, abonenin elde tutulması üzerindeki etkisi çok büyük.   


Bu eğilimleri dikkate alarak kablosuz veri trafiğindeki muazzam artışı yönetmek ve müşteri sadakatini korumak üzere operatörlere yardımcı olan çözümleri ve hizmetleri göstermek için Nokia Networks, İnovasyon Günleri etkinliğini organize etti. 2020 yılı itibariyle, mobil geniş bant ağlarının günlük olarak kişi başına 1 gigabaytlık kişiselleştirilmiş veriyi sağlayabilmesi gerekmektedir. Nokia Networks bu hedefe ulaşmak üzere operatörlere sağladığı imkanları ve bu konudaki çalışmalarını etkinlikte vurguladı.   

 

Geçen yıl Kore"de, üç ticari LTE-Advanced ağı kuran Nokia Networks üç farklı frekanstaki taşıyıcıların birleştirilmesi ile 450Mbps"ye varan veri iletişim hızlarını mümkün kılıyor. Ayrıca yenilikçi Small Cells ürün portföyü de Nokia Networks tarafından tanıtıldı. Veri kullanımındaki sürekli artış sebebiyle Small Cells teknolojisi kamusal alanlardaki internet bağlantı noktalarının (hot spot ve hot zone) performanslarının artırılmasında önemli bir rol oynayacak.   

 

Başlangıcından bu yana telekomünikasyon bulut teknolojileri hizmetinin öncülerinden biri olan Nokia Networks telco cloud teknolojisini ticari olarak hazır hale getirdi ve bu girişime destek olmak üzere bir ortaklık programı da geliştirdi. Bu sayede operatörler telekomünikasyon bulut teknolojileri hizmetlerini sunacağı faydalardan yararlanırken, her türlü trafik durumunda en iyi müşteri deneyimini sağlamaya yönelik esnek kapasite, donanım yatırımlarının daha verimli kullanımı, yeni uygulama ve hizmetler için pazara erişim süresinin kısalması ve yenilikçi hizmetlerin etkin şekilde geliştirilmesi gibi işlevleri kolaylıkla yapabilecekler.

Örneğin; Nokia Networks VoLTE hizmetlerini barındıran ilk açılımlarıyla, taşıyıcı sınıfı telekomünikasyon bulut  teknolojileri çözümünü canlı mobil geniş bant ağlarına taşıyan ilk tedarikçi firma olmuştur.  
   
Nokia Networks’ün araştırma raporu,  müşterilerin %75"inin güvenlik sorumluluğunun operatörde olduğunu söylemesi ile güvenliğin kullanıcılar için bir endişe konusu olduğu gerçeğini de vurgulamaktadır. Operatörlerin bu sorunla ilgilenmesine yardımcı olmak üzere şirket ayrıca kötü amaçlı yazılım saldırılarını saptamak ve kontrol altına almak amacıyla gelişmiş ağ trafiği görüntü eşleştirme teknikleri kullanan operatör güdümlü bir inovasyon olan Mobile Guard"ı sundu.   

 

Liquid Applications’ı da tanıtan Nokia Networks mobil ağlarda baz istasyonların rolünü kökten değiştirdi. GSM’in 1991 yılında kullanıma girmesinden beri baz istasyonları; radyo sinyalleri gönderip alarak, mobil veya hücresel ağlar ile bir cep telefonu veya mobil cihazın bağlantısını kuran parçaları oldular. Şimdi ise Nokia Networks; baz istasyonlarını yerel içerik sağlayabilen, üçüncü şahıslar tarafından sağlananlar da dahil olmak üzere uygulamaları barındırabilen, mobil operatör ağlarının akıllı bir parçası haline getiriyor. Ayrıca Nokia Networks yakın zamanda operatörlerin ve geliştiricilerin ilgisini çekerek Liquid Applications’ın değerini arttırabilmek için İngiltere’de bir uygulama geliştirme ve inovasyon merkezi de açtı.  

 

Toplantıda konuşan Nokia Networks Türkiye Ülke Direktörü Murat Kırçuval; "2014 ila 2018 yılları arasında Türkiye"nin mobil geniş bant abone sayısının %21 oranında artması beklenmektedir**. Mobil geniş bantta inovasyonlarımız, müşteri deneyimi yönetimimiz ve küresel hizmetlerimizle, Nokia Networks kablosuz ağlarda yaklaşmakta olan büyük veri artışı ile başa çıkmak konusunda ülkemizin operatörlerine yardımcı olmak için her açıdan hazırdır." dedi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.