'Kıbrıs Türklerinin hakkına göz dikenler vazgeçsinler'

'Kıbrıs Türklerinin hakkına göz dikenler vazgeçsinler'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 'Akdeniz'de kirli hesapları olanlar, Kıbrıs Türklerinin hakkına göz dikenler, bu çılgınlıklarından şimdiden vazgeçsinler.' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kırklareli"nde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Trakya Bölge Müdürlüğünde düzenlenen iftardaki konuşmasında, bölgede yapılan çalışmaların önemine değindi.

Yapılan çalışmalarla "Yeni Türkiye"nin inşa edildiğini belirten Dönmez, şunları kaydetti:

"Aranamaz denilen yerleri arıyor, yok denilen yerlerdeki rezervleri keşfediyorsunuz. Millet olarak hep ne diyoruz, "Biz bitti demeden bitmez." Milli Enerji ve Maden Politikamızı ilan ettiğimiz günden bu yana enerji ve tabii kaynakların her alanında büyük yatırımlar yaptık, çok dikkat çekici sonuçlar aldık.

"Bağımsız Enerji Güçlü Türkiye" diyerek giriştiğimiz hidrokarbon arama ve üretim mücadelemiz de hem karada hem denizde tüm hızıyla ilerliyor. Yerli insan gücümüze ve yerli mühendislerimize olan yüksek güvenimizin sonuçlarını, başarılı sondaj operasyonları ve yeni keşiflerle alıyoruz. Daha büyük keşifler için de büyük bir motivasyon ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz."

Fatih Dönmez, kara alanlarında yapılan çalışmalarda 300 bin hanenin 10 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak doğal gaz keşfinin, Türk milletinde heyecan ve övünç ortaya çıkardığını, Siirt ve Diyarbakır"da gerçekleştirilen petrol keşiflerinin milletin güvenini daha da artırdığını söyledi.

Diyarbakır ve Siirt"te 3 sahadaki keşiflerde toplam yerinde rezervin 22,5 milyon varil civarında olduğunu bildiren Dönmez, şu bilgileri verdi:

"Bu keşiflerle ekonomimize yaklaşık 700 milyon dolar katkı sağlamış olacağız. Özellikle Diyarbakır Mermer-1 adlı kuyumuzda başarıyla gerçekleştirdiğimiz hidrolik çatlatma yöntemi hem teknolojik yeterliliğimizi hem de sizlerin operasyonel kabiliyetini göstermesi açısından ayrı bir öneme sahip. 2019"da da çatlatma operasyonlarımız sürecek. 
Diyarbakır"da Gözalan ve Batı Bostanpınar, Trakya"da ise Çeşmekolu kuyularında çatlatma operasyonu planlıyoruz.

Bunlarla birlikte yine bu yıl, arama sahalarında akışkanlık sağlayarak üretime kazandırmak, üretim sahalarında ise kurtarım faktörünü artırmak amacıyla daha önceden sondajı yapılmış ve çatlatma yapılacak olan kuyuları belirledik. Bu kapsamda Batman Bölgesinde Çalışkan, Derin Kastel ve Doluçanak sahalarında, Adıyaman"da Karakuş ve Batı Gökçe sahalarında, Trakya"da ise Güney Karaçalı, Batı Değirmenköy, Batı Mesutlu sahalarında çatlatma operasyonu gerçekleştireceğiz. Yine uzun yıllardır üretimde olan Batı Raman sahasında kurtarım faktörünü artırmak amacıyla 4 kuyuda özel yöntemle çatlatma çalışmalarını da bu dönemde başlatıyoruz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.