Enerjide 'Yumuşak' Kış Bekleniyor

Enerjide 'Yumuşak' Kış Bekleniyor
Türkiye'de iklim koşullarının elektrik ve doğalgaz taleplerine etkisinin geçmiş yıllara oranla kasım, aralık ve ocak aylarında ortalamanın altında kalacağı tahmin ediliyor.

Türkiye"de iklim koşullarının elektrik ve doğalgaz taleplerine etkisinin geçmiş yıllara oranla kasım, aralık ve ocak aylarında ortalamanın altında kalacağı tahmin ediliyor.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından uluslararası uzun dönem tahminlerin en son güncellemelerini baz alarak enerji üretim, tüketim ve ithalatına etki edecek mevsimsel faktörlere ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

 

Uzun dönem sıcaklık ve yağış tahminleri üzerine yapılan değerlendirmeler çerçevesinde, Türkiye ve çevresinde elektrik ve doğalgaz talebi ile kuraklık ve kesinti riskine ilişkin analizlerde bulunuldu.

 

Bu çalışmaların sonuçlarına göre, 6 aylık periyotta, Türkiye"de iklim koşullarının elektrik ve doğalgaz taleplerine etkisinin geçmiş yıllara oranla kasım, aralık ve ocak aylarında ortalamanın altında kalacağı tahmin ediliyor. Bu etkinin ekim ayında ortalamanın üzerinde, diğer aylarda ise ortalama seviyede olması bekleniyor. 

Türkiye enerji sistemi açısından doğalgaz kesintisi ihtimali "düşük" olarak değerlendiriliyor.

 

Geçen kış kuraklık nedeniyle barajlardaki su seviyesinin düşük kalmasıyla elektrik üretiminde doğalgaz kullanımının artması ve abone sayısı fazla olan şehirlerde aşırı soğuk günlerin aynı döneme rastlamasıyla doğalgaza talebinde artış oldu.

 

Türkiye, geçen yılın doğalgaz talebini karşılayabilmek izin ekim ayında 3 milyar 545 milyon, kasım ayında 3 milyar 936 milyon, aralık ayında 4 milyar 962 milyon, bu yılın ocak ayında 4 milyar 791 milyon, 4 milyar 218 milyon, 4 milyar 535 milyon metreküp doğalgaz ithal etti. Aralıktaki 4 milyar 962 milyon metreküp doğalgaz ithalatı aylık bazda rekor olarak kayıtlara geçti.

 

Elektrik tüketimi geçen yılın ekim ayında 18 milyon 916 bin 732, kasımda 20 milyon 42 bin 687, aralıkta 22 milyon 389 bin 149, bu yılın ocak ayında 21 milyon 976 bin 612, şubatta 18 milyon 685 bin 202, martta 20 milyon 154 bin 135 megavatsaat olarak gerçekleşti.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.