Elektriğe 42 Milyon Metrekare Arazi

Elektriğe 42 Milyon Metrekare Arazi
Elektrik piyasasında faaliyet göstermek üzere kurulması planlanan tesisler için geçen yıl 21 bin 448 taşınmaz ve 42 milyon 321 bin metrekare yüzölçümlü alan üzerinde kamulaştırma, tesis ve temin kararı alındı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), geçen yıl elektrik üretim ve dağıtım; doğalgaz iletim, dağıtım ve depolama; petrol rafinerileri, lisanslı depolama tesisleri, iletim hatları ve işleme tesislerinin kurulabilmesi için gerekli taşınmaz malların temin edilmesi işlemlerine devam etti.

 

Bu çerçevede elektrik piyasasında faaliyet göstermek üzere kurulması planlanan 153"ü HES, 29"u rüzgar enerji santrali, 5"i termik, 2"si biyogaz, 3"ü jeotermal elektrik üretim tesisi olmak üzere toplam 192 elektrik üretim tesisinin kamulaştırılmasına ile ilgili işlemler yürütüldü. Bu tesisler için 16 bin 839 taşınmaz malın 38 milyon 657 bin 240 metrekarelik yüzölçümünün kamulaştırılması amacıyla 201 adet kamulaştırma kararı alındı.

 

Elektrik üretim tesisleri için bin 258 taşınmazın 1 milyon 415 bin metrekarelik kısmının Maliye Hazinesine devredilmesi amacıyla 114 kurul kararı verildi. 

 

Aynı amaçla Maliye Hazinesi mülkiyetinde devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan bin 980 taşınmazın 2 milyon 249 bin 510 metrekarelik kısmında irtifak hakkı tesisi ile kiralama yapılması amacıyla 173 karar alındı. Kurul, bin 371 taşınmaz için kamu yararı kararına vardı.

 

Geçen yıl elektrik piyasasında faaliyet göstermek üzere kurulması planlanan tesisler için toplam 21 bin 448 taşınmaz ve 42 milyon 321 bin 750 metrekare yüzölçümlü alan üzerinde kamulaştırma, irtifak hakkı tesisi, kiralama ve benzeri taşınmaz mal temini işlemlerine yönelik 513 karar alındı.

 

Kamulaştırma Kanunu"nun ilgili maddesi gereğince 120 enerji projesinde kurum tarafından acele kamulaştırma yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu kararı ihdas edilmek üzere talepte bulunuldu. 

 

Bakanlar Kurulu tarafından toplam 8 bin 180 taşınmaz için acele kamulaştırma kararı verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.