DHL, Türkiye'de 100 Milyon Euro'luk Yatırım Planlıyor

DHL, Türkiye'de 100 Milyon Euro'luk Yatırım Planlıyor
Dünyanın lider posta ve lojistik grubu Deutsche Post DHL, önümüzdeki beş yıl içinde Türkiye’ye 100 milyon Euro yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Grubun Türkiye ile ilgili planları hakkında açıklama yapan Deutsche Post DHL CEO’su Frank Appel, yapılacak yatırımın geçen sene yapılan yatırım hacminin üç katına denk geldiğini ve şirketin Türkiye gibi gelişmekte olan pazarlarda büyüme hedeflerini destekleyen bir adım olduğunu söyledi.

 

Appel, “Şirketimizin 2020 Stratejisi olan “Focus.Connect.Grow.” (Odaklan. Kenetlen. Büyü.) anlayışımız çerçevesinde gelişmekte olan pazarları grubumuzun gelecekteki büyümesinin temel taşlarından biri olarak belirledik. Türkiye, odaklandığımız ülkeler arasında en parlak olanlarından biri ve Grubun sağlam büyümesinde önemli rol oynuyor. Türkiye, geçmişte doğrudan yatırımlar için güvenilir bir ortak olduğunu gösterdiği gibi, aynı zamanda, hem bizim hem de ülkenin sağlam bir şekilde büyümesini beleyecek dinamik bir tüketici pazarına sahip” dedi.

 

Grubun gelirlerinin yüzde 20’sinden fazlasının gelişmekte olan pazarlardan geldiğini söyleyen Appel, bu rakamın 2020’ye kadar yüzde 30’a çıkmasının beklendiğini söyledi. Tesis, araç, personel ve hizmet geliştirme alanlarında yapılacak 100 milyonluk Euro yatırım gibi faktörlerin bu gelişmeyi destekleyeceğini söyleyen Appel, planlanan yatırımın Türkiye’deki tüm DHL birimlerini kapsayacağını belirtti.

 

Gerçekleşecek yatırımdan ilk pay alacak birim, bu senenin sonuna kadar ikinci bir kargo uçağı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki kapasitesini arttıracak olan DHL Express olacak. Bu adım aynı zamanda DHL’i, İstanbul’un her iki yakasındaki havalimanlarından hizmet veren ilk ekspres kargo şirketi haline de getiriyor.

 

DHL, Türkiye’deki birimleri DHL Express, DHL Global Forwarding, DHL Freight ve DHL Supply Chain ile ülkedeki tüm lojistik alanlarında faaliyet gösteriyor. İki günlük bir ziyaret için İstanbul’a gelen Appel: “Türkiye’de tüm lojistik segmentlerinde pazar lideri olarak misyonumuz yeni ticaret kulvarları açarak Türkiye’nin Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’ya erişim sağlayan bir lojistik merkezi olarak konumunu güçlendirmektir. Bunun yanı sıra çalışanlarımıza da önemli ölçüde yatırım yapmak istiyoruz. Bunu yalnızca yeni çalışanlara istihdam sağlayarak değil, var olan çalışanlarımızı da global Sertifikalı Uzman programımız kapsamında eğiterek gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Türkiye’de şu ana kadar yaklaşık 1000 çalışanımızın Sertifikalı Uzman ünvanı almış olması, DHL’i Türkiye’deki en müşteri-odaklı hizmet sağlayıcısı yapıyor. Sertifikalandırma programımız, 2020 Stratejimizin ana ayaklarından birini oluşturuyor” dedi.

 

DHL Türkiye’de faaliyetlerine başladığı 1980’lerin ilk yarısından beri lojistik sektöründe öncü olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda DHL Türkiye’deki tüm birimlerine 25 milyon euro’dan fazla yatırım yapmış ve yıllık yüzde 20’den fazla büyüme göstermiştir. DHL, Türkiye’de 80 noktada 3,500 kişiye istihdam sağlamaktadır. Geçtiğimiz yıllarda, Uluslararası kurye ve ekspres gönderiminde uzmanlaşan DHL Express, Ankara’da yeni bir hizmet merkezi açarak ve Hadımköy’de yer alan hizmet merkezlerinin kapasitesini 15 kat arttırmıştır. DHL Freight, Avrupa ve Orta Doğu‘nun kara yolu gönderileri için merkez haline gelmesini sağlamıştır. Deniz yolu ve hava kargo gönderileriyle ilgilenen DHL Global Forwarding, 2013 yılında Türkiye’deki cirosunu yüzde 20’den fazla büyüterek Türkiye’yi 2013’ün DGF Ülkesi yaptı. Tedarik zinciri yönetimi ve lojistik çözümleri uzmanı DHL Supply Chain, hayat bilimleri ve sağlık, moda ve teknoloji alanında faaliyet gösteren müşterilerin büyüme hedeflerini yakalayabilmelerine yardımcı olmak için 80 bölge ülkesini de içine alan bölgesel bir merkez dâhil olmak üzere birçok depolama tesisi kurmuştur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.