Dakikada 2 Konut Satıldı

Dakikada 2 Konut Satıldı
Türkiye genelindeki konut satışları ocak-ekim döneminde 1 milyona yaklaştı. Buna göre günde ortalama 3 bin 90, saatte 129, dakikada 2 konut el değiştirdi.

Türkiye genelindeki konut satışları ocak-ekim döneminde 1 milyona yaklaştı.  Buna göre günde ortalama 3 bin 90, saatte 129, dakikada 2 konut el değiştirdi

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, bu yılın 10 aylık dönemi  konut satışları açısından oldukça verimli geçti. Büyük gayrimenkul projeleriyle birlikte çeşitliği artan konut sektörü, ev sahibi olmak isteyenler ve yatırımcılar için yeni fırsatlar sundu. Yeni emlak projeleri de satışlara da olumlu yansıdı. Böylece, bu yılın ilk 10 ayında Türkiye genelinde satılan konut sayısı 926 bin 932"yi buldu.

 

Bu dönemde Türkiye"de günde ortalama 3 bin 90  konut el değiştirdi. Satılan konut sayısı saatte 129"a, dakikada ise 2"ye karşılık geldi.

 

Konut sektörünün lokomotifi İstanbul

 

Türkiye genelindeki satışların büyük çoğunluğu 3 büyük ilde gerçekleştirildi. İstanbul, Ankara ve İzmir"de yılın ilk 10 ayında 341 bin 201  konut satıldı. Bir başka ifadeyle konut satışlarının yüzde 37"si, 3 büyük ilde gerçekleşti.

 

Konut satışları açısından en hareketli il İstanbul oldu. Ocak-ekim döneminde İstanbul"da satılan konut sayısı 179 bin 190"ı buldu. Satılan her 5 konuttan 1"i İstanbul"da el değiştirdi. 

 

Konut satışlarında İstanbul"u 105 bin 336 ile Ankara izledi. İzmir, 56 bin 675 konut satışı bu alanda 3. sırada yer aldı.

 

En az konut satışı ise Ardahan"da gerçekleşti. Bu şehirdeki  konut satışı 120 ile sınırlı kaldı. Konut satışının en düşük olduğu diğer iller ve satış sayıları sırasıyla 169 konut ile Hakkari ve 278 konut ile Bayburt oldu. 

 

"Gayrimenkul talebinde artış söz konusu"

 

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Ali Taylan, yaptığı açıklamada, gayrimenkul fiyatlarında yaklaşık yüzde 20 artışın söz konusu olduğunu söyledi. Fiyatlardaki yükselişin devam etmemesi gerektiğini belirten Taylan, "Fiyatların geldiği nokta bugün için makul bir seviyede. Ancak maliyetlerde artış söz konusu oldu ve fiyat artışını etkiledi. Ancak her şeye rağmen talepte de bir artış söz konusu" değerlendirmesinde bulundu.

 

Taylan, yıl sonu konut satışı rakamlarının geçen yılın biraz üzerine çıkacağını öngördüklerini ifade ederek, "Gayrimenkulden daha önemli bir yatırım aracı yok. Hem kira getirisi var, hem de yıllık bazda yüzde 20-25 gibi değer artışından dolayı kazanç sağlıyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.