Çelik İhracatçılarından 'Çelik Zihinler'e Yüzde Yüz Destek

Çelik İhracatçılarından 'Çelik Zihinler'e Yüzde Yüz Destek
Türk çelik sektörü, geleceğe hazırlanmak ve rekabet gücünü sürdürülebilir kılmak amacıyla bilim, teknoloji ve en önemlisi eğitim yatırımlarına devam ediyor. “Çelik Zihinler” projesi kapsamında; Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde okuyan öğrencilere eğitim bursu veren birlik, geleceğin çelik sektörü temsilcilerini İstanbul’da ağırladı.

Çelik İhracatçıları Birliği, çelik sektörünün gelişimi açısından mesleki eğitimi desteklemek ve donanımlı elemanlar yetiştirmek çerçevesinde bir yandan eğitim ve öğretim kurumları açarken, bir yandan da “Çelik Zihinler” projesi ile öğrencilerin eğitimlerine destek oluyor. “Çelik Zihinler” projesi kapsamında, 2012 yılından bu yana Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde eğitim gören kabiliyetli, çalışkan ancak imkânları sınırlı olan 22 öğrenciye eğitimleri süresince burs veriliyor.

 

Burslu öğrencilerini İstanbul’da ağırlayan Çelik İhracatçıları Birliği, sektör hakkında son gelişmeleri kendileri ile paylaşırken, öğrencilerin de istek, öneri ve problemlerini dinledi. Ayrıca yaz döneminde staj planlayan öğrencilere, birliğe üye firmalarda staj yapma imkânı sağlayabilmek için girişimlerin Çelik İhracatçıları Birliği tarafından yapılmasına karar verildi. Bu çalışmalarda özellikle İstanbul, İskenderun ve İzmir bölgesindeki çelik kuruluşlarına ağırlık verilecek.

 

Çelik İhracatçıları Birliği’nin eğitime yönelik çalışmaları “Çelik Zihinler” projesi ile de sınırlı kalmıyor. Ayrıca mesleki eğitimi desteklemek ve donanımlı elemanlar yetiştirmek adına, Birlik önderliğinde eğitim ve öğretim kurumları da hayata geçiriliyor. İskenderun Sarıseki’de 2013-2014 yılında eğitime başlayan Teknik Lise bunun ilk örneği. Gebze ve Çanakkale’de inşa çalışmaları devam eden okulların önümüzdeki yıl tamamlanması planlanmakta olup, İzmir’de Ege İhracatçıları Birliği ile ortak olarak yapılması planlanan okul ile proje kapsamındaki okul sayısı dörde ulaşmış olacak.

 

“Çelik Zihinler” ile gerçekleştirilen buluşmada öğrencilere kendi deneyimlerinden yola çıkarak çalışma hayatı ile ilgili tavsiyelerde bulunan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “iş hayatında kendinden söz ettirmek ve başarılı olmak isteyenler için çalışkanlık, pratik zeka, güvenirlilik, dürüstlük, sosyal ilişkilerde uyum ve tüm bu özelliklerde istikrar başarı anahtarının özellikleridir. Bu özelliklere sahip olan kişiler her zaman diğerlerinden bir basamak önde olacaktır” dedi.

 

Ekinci, “Birlik olarak bir yanda okul yatırımlarımızla diğer yanda ise başarılı öğrencilerimizle eğitime desteğimizi sürdüreceğiz. Öğrencilerimizden gelecek her türlü istek ve öneriyi göz önünde bulunduruyoruz. Ülke ekonomisine önemli katkılar yapan sektörümüzün geleceğinde, bursiyer öğrencilerimizin de yer alacak olması bizleri şimdiden gururlandırıyor” diye belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.