Çelik Boru Sektörünün Mayıs Ayı İhracat Şampiyonu: ABD

Çelik Boru Sektörünün Mayıs Ayı İhracat Şampiyonu: ABD
Türk çelik boru sektörü Mayıs ayında ihracat atağına geçti… Çelik Boru İmalatçıları Derneği’nin verilerine göre; sektörün ihracatı Mayıs ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre miktar bazında yüzde 53 artışla 203 bin ton, değer bazında ise yüzde 40 artışla 167 milyon 189 bin dolar olarak gerçekleşti.

Sektörün en büyük iki pazarı olan Irak ve ABD’ye gerçekleştirilen ihracatta son iki ayda gözlemlenen azalma eğilimi Mayıs ayında yerini yükseliş trendine bıraktı. Türk çelik boru sektörünün ABD’ye ihracatı yüzde 1433 artışla 36 milyon 904 bin dolara, Irak’a ihracatı ise yüzde 36,75 artışla 28 milyon 842 bin dolara ulaştı. 

 

Çelik Boru İmalatçıları Derneği’nin verilerine göre Türkiye’nin çelik boru ihracatı; Ocak-Mayıs 2014 döneminde miktar bazında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12,82 artışla 832 bin 174 ton, değer bazında ise yüzde 8 artışla 708 milyon 525 bin dolar olarak gerçekleşti. Ocak- Mayıs 2014 döneminde en çok ihracat yapılan ilk üç ülke ise Irak, ABD ve İngiltere olarak sıralandı. 

 

Sektörün aylık bazdaki ihracat rakamları ise yılsonu için olumlu sinyaller veriyor. Mayıs ayında çelik boru ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla miktar bazında yüzde 53 artışla 203 bin tona, değer bazında ise yüzde 40 artışla 167 milyon 189 bin dolara ulaştı. 

 

Çelik boru sektörünün en büyük pazarlarından Irak ve ABD’ye gerçekleştirilen ihracat Mart ve Nisan ayında azalma eğilimi gösterirken, Mayıs ayında yeniden dikkat çekici oranlarda yükselişe geçti. ABD’ye gerçekleştirilen çelik boru ihracatı bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 1433 artışla 36 milyon 904 bin dolara ulaşırken, sektörün en çok ihracat yaptığı ülke sıralamasında ABD birinci sıraya oturdu. En çok çelik boru ihraç edilen ikinci ülke Irak’a gerçekleştirilen ihracat ise yüzde 36,75 artışla 28 milyon 842 bin dolara ulaştı.  

 

Sektörün güçlü olduğu pazarlarda yeniden ihracat atağına kalkmasına ek olarak Avrupa Birliği pazarlarındaki hareketliliğin de Mayıs ayı ihracat rakamlarını pozitif etkilediğini söyleyen Çelik Boru İmalatçıları Derneği Genel Sekreteri Mehmet Zeren: “Mayıs ayında elde ettiğimiz ihracat rakamları sektörümüz için sevindirici. Ancak son zamanlarda yerli yassı çelik üreticilerinden hammadde temininde yaşadığımız problemler önümüzdeki aylarda üretim için önemli bir risk oluşturuyor. Sektörümüzün üretimde ve ihracatta yakaladığı başarıyı devam ettirebilmesi için hammadde temininin uygun maliyetle ve zamanında yapılması önemli. Dolayısıyla, yerli yassı çelik üreticilerinin siparişleri zamanında teslim edememesi nedeniyle önümüzdeki dönem sektörümüz için zor geçebilir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.