Yolsuzluk Diye Bir Şey Yok

Yolsuzluk Diye Bir Şey Yok
Bakan Eroğlu, 'Yolsuzluk diye bir şey yok. Yolsuzluk olsa bu kadar yatırım nasıl yapılabilir? Şu anda sadece bizim bakanlık 70 milyar liralık yatırım yaptı' dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Yolsuzluk diye bir şey yok. Yolsuzluk olsa bu kadar yatırım nasıl yapılabilir? Şu anda sadece bizim bakanlık 70 milyar liralık yatırım yaptı. Geçmiş dönemi de biliyoruz, bu dönemi de biliyoruz" dedi. 

 

TBMM Genel Kurulu"nda torba tasarının, 75-101 maddelerini kapsayan 4. bölümünün geneli üzerinde görüşmeler tamamlandı. 

 

Görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Eroğlu, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel"in, yargı yoluyla "paralel yapıyla" hesaplaştığını iddia eden AK Parti’nin gerçek niyetinin yolsuzlukları ve hırsızlıkları örtme çabası olduğunu savunarak, "İstediğiniz kadar kaçmaya çalışın, sorumluluk 12 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarına aittir. Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, iktidar sahipleri ve bugüne kadar işbirliği içinde olduğu gizli ve açık tüm yapıların topyekün hesap vereceği günleri hep birlikte göreceğiz" ifadelerine yanıt verdi.

 

Eroğlu, 12 yıldır sorumluluğun kendilerinde olduğunu ifade ederek, "Yolsuzluk diye bir şey yok. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Yolsuzluk olsa bu kadar yatırım nasıl yapılabilir? Şu anda sadece bizim bakanlık 70 milyar liralık yatırım yaptı. Geçmiş dönemi de biliyoruz, bu dönemi de biliyoruz. Yapmayın yani" diye konuştu.

 

CHP"li Özel"in, "Yatırım yapıyorsunuz diye yolsuzluk yapma hakkınız yok" ifadesi üzerine Eroğlu, "Borçları ödüyoruz. IMF"e borcu kim ödedi? 23,5 milyar dolar borç ödüyorsun, kasa doluyor. Zaten millet bunu anladığı için sandıkta gerekli cevabını veriyor" karşılığını verdi.

 

Genel Kurul"da gerginlik

 

Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, 4. bölümün geneli üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından ara verdi.

 

Arada, CHP"li Özel"in ifadeleri ve iddialarıyla ilgili Özel ile bazı AK Parti milletvekilleri arasında gerginlik yaşandı.

 

CHP sıralarına yürüyen AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi"yi, AK Parti ve CHP"li milletvekilleri araya girerek durdururken, Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu da milletvekillerini sakinleştirmeye çalıştı.

 

Bu sırada CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, AK Parti"li milletvekillerine, CHP sıralarını kastederek, "Şerefim üzerine yemin ediyorum bundan sonra kimse buraya gelmeyecek", CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise "Kimse buraya yürümeyecek"  dedi.

 

Her iki partinin milletvekilleri arasındaki tartışma bir süre daha devam etti.

 

36 eşit taksitte ödenebilecek

 

İl özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğine haiz kuruluşların borçları, ikişer aylık dönemler halinde, 36 eşit taksitte ödenebilecek.

 

BMM Genel Kurulu"nda, AK Parti"nin, "bazı kamu alacaklarının faiz, cezai faiz, gecikme faizi, gecikme zammı Yİ-ÜFE oranları esas alınarak yeniden hesaplanmasını" düzenleyen maddede verdiği değişiklik önergesi kabul edildi.

 

Buna göre, il özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğine haiz kuruluşlarının, söz konusu madde kapsamına giren borçları, ikişer aylık dönemler halinde, en fazla 36 eşit taksitte ödenebilecek.

 

Kamu alacaklarına ilişkin 75. maddenin kabul edilmesinin ardından, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu birleşime ara verdi. Aradan sonra komisyonun yerini almaması üzerine, Mumcu, saat 14.00"te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.