Yeniçeri İle Tanrıkulu Soru Önergesi Rekortmenleri Oldu

Yeniçeri İle Tanrıkulu Soru Önergesi Rekortmenleri Oldu
Milletvekilleri, 24. Dönem 4. Yasama Yılı'nda 23 bin 770 yazılı soru önergesi yöneltti. En çok soru yönelten milletvekilleri ise 4 bin 243 soru ile MHP'li Yeniçeri ve 3 bin 780 soru ile CHP'li Tanrıkulu oldu.

TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı"nın verilerine göre, Meclis"in 24. Dönem 4. Yasama Yılı"nda en çok yazılı soru soran rekortmen milletvekili, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri. Yeniçeri, bakanların yanıtlaması istemiyle 4 bin 243 soru önergesini TBMM Başkanlığı"na sundu.

 

Yeniçeri"nin ardından bakanlara en çok soru yönelten milletvekili ise CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu. Tanrıkulu, 3 bin 780 soru önergesi yöneltti. Üçüncü sırada bakanlara en çok yazılı soru yönelten CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt"ün soru sayısı ise bin 725. 

 

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık bin 672, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal 609, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka 505, CHP Grup Başkanvekili, Ankara Milletvekili Levent Gök 500, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran 508, MHP Mersin Milletvekili Ali Öz 384, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan 321, MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut 305, MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan 304, MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel 239, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel 225 yazılı soru önergesi yöneltti. 

 

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay"ın yönelttiği soru önergesi sayısı 193, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar"ın 186, HDP Van Milletvekili Özdal Üçer"in 184, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt"ün 183, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfü Baydar"ın 180, MHP Ankara Milletvekili Zühal Topcu"nun 178, CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli"nin 177, MHP İstanbul Milletvekili Durmuşali Torlak ve CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba"nın 161"er, MHP İzmir Milletvekili Kenan Tanrıkulu"nun 160, HDP Grup Başkanvekili, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan"ın 144, HDP Grup Başkanvekili, Bingöl Milletvekili İdris Baluken"in 139, CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer"in 132, CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova"nın 131, CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin"in 123, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan"ın 109, CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu"nun ise 106.

 

Millet ve Adalet Partisi (MİLAD) Genel Başkanı, Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, MHP Manisa Milletvekili Sümer Oral ve HDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız ise bakanlara birer soru önergesi yöneltti. 

 

Bu arada, AK Parti"li milletvekilleri de soru sorma hakkını kullandı. TBMM KİT Komisyonu Başkanı, Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sıtkı Güvenç ve AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu da birer yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı"na sundu. 

 

Milletvekilleri, 24. Dönem 4. Yasama Yılı"nda bakanlara bin 503 de sözlü soru önergesi yöneltti.

 

Sözlü sorularda ise soru sorma rekortmeni CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt. Öğüt, bakanlara 511 sözlü soru sordu.

 

Öğüt"den sonra en çok sözlü soran milletvekili ise 457 soru ile MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri. Sözlü sorularda üçüncü sırada yer alan milletvekili de 157 soruyla MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.