Yeni askeri eğitim birliklerinden ilki Yozgat'ta kurulacak

Yeni askeri eğitim birliklerinden ilki Yozgat'ta kurulacak
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, 'Yeni kurulacak askeri eğitim birliklerinden ilkinin yeri Yozgat olacak.' dedi.
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Yozgat Cumhuriyet Meydanı"nda düzenlediği  mitingde vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yozgat"ın bugün bir başka coşku ve heyecan içerisinde olduğunu dile getirdi.

Vatandaşların "Dik dur eğilme Yozgatlılar seninle" şeklindeki tezahüratlarına karşılık Erdoğan, "Hiç endişe etmeyin dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. Biz sadece ve sadece Allah"ın huzurunda rükuda ve secdede eğiliriz başka yerde asla." diye konuştu. 

Yozgat"ın sadece Yozgat"tan ibaret olmadığını, Yozgat"ın tüm Türkiye"de yaşayan bir şehir olduğunu belirten Erdoğan, "Sadece bu kadar da değil, gidin Avusturya"ya Yozgat"ı ülkemizin en büyük şehri sanırlar. Çünkü bu ülkede on binlerce Yozgatlı yaşıyor. Aynı şekilde Almanya"da, Fransa"da, Belçika"da, Hollanda"da, daha pek çok Avrupa ülkesinde, yüz binlerce Yozgatlı hayatını orada sürdürüyor." ifadelerini kullandı. 

Erdoğan, "Bu meydanda sevda var, bu meydanda inanç var, bu meydanda azim var, bu meydanda vefa var, bu meydanda kardeşlik var, bu meydanda muhabbet var. Bu meydanda gerektiğinde kadife eldiven olup seven, gerektiğinde demir yumruk olup ezen cesur yürekler var. İşte bunun için biz Yozgat"ı seviyoruz. Biliyorum ki Yozgat da bizi seviyor. Biz etle tırnak gibiyiz, ayrılamayız." diye konuştu. 

Bugüne kadar girdikleri tüm seçimlerde oy oranı bakımından Yozgat"ın hep ilk sıralarda yer aldığını vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

"Şimdi bir kez daha sizlerden destek istiyorum. Ülkemizin içinden geçtiği şu kritik dönemde her şehrimizin desteğini bekliyoruz ama Yozgat"ın desteğinin ayrı bir anlamı var. Yozgat, 31 Mart"ta fitne oyunlarını bir kez daha bozuyor muyuz? Yozgat, 31 Mart"ta Yozgat"ta ve Türkiye"de istikrarımıza, istikbalimize göz dikenlere bir kez daha derslerini veriyor muyuz? Yozgat, 31 Mart"ta bir kez daha milli iradeye sahip çıkıyor muyuz? Yozgat, 31 Mart"ta bir kez daha tevazu, samimiyet ve gayretle "memleket işi gönül işi" diyor muyuz? Yozgat, 31 Mart"ta bir kez daha "gönül belediyeciliği" diyor muyuz? Yozgat, 31 Mart"ta merkezde ve tüm ilçelerimizde belediye başkan adaylarımıza sahip çıkıyor muyuz?" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlardan olumlu yanıt alması üzerine, "Maşallah, barekallah. İşte benim yoldaşım, gönüldaşım, kader arkadaşım Yozgat budur." karşılığını verdi. 

Yozgat"ta yapılan yatırımlar 

Yozgat"ı sadece sevmekle kalmadıklarını, yatırım ve hizmetleriyle Yozgat"a layık olmaya çalıştıklarını belirten Erdoğan, son 17 yılda Yozgat"a 12 milyar lira tutarında yatırım yaptıklarını söyledi.

Erdoğan, eğitim alanında Yozgat"ta 2 bin 323 yeni derslik inşa ettiklerini, 20 bin öğrencisi ve 875 akademik personeli olan Bozok Üniversitesini şehre kazandırdıklarını, üniversiteye eski tıp fakültesi binasında faaliyet gösterecek diş hekimliği fakültesini kazandıracaklarını anlattı. 

Yüksek öğrenim öğrencileri için 6 bin 233 kişi kapasiteli yurt binaları açtıklarını ve bu yıl Sorgun"da, gelecek yıl da Yerköy"de 300"er kişi kapasiteli yüksek öğrenim yurt binalarını açacaklarını dile getiren Erdoğan, Yozgat"a gençlik merkezi, sporcu fabrikası, kapalı yüzme havuzu, Akdağmadeni ve Sorgun"a gençlik merkezi, Çandır, Çayıralan ve Saraykent"e spor salonları inşa ettiklerini ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Boğazlıyan ve Yerköy gençlik merkezleri ile Yozgat kamp eğitim merkezinin plan ve proje çalışmalarının devam ettiğini, Sorgun"da millet bahçesinin yapımına bu yıl başlayacaklarını söyledi. 

İhtiyaç sahiplerine, şehit yakınlarına, yaşlılara ve engellilere 1,3 milyar lira kaynak aktardıklarını anlatan Erdoğan, sağlıkta 13"ü hastaneden oluşan toplam 32 tesisi şehre kazandırdıklarını, bunlardan birinin 475 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi olduğunu aktardı. Erdoğan, vatandaşlara yönelttiği "Hastaneyi nasıl buldunuz?" sorusuna, aldığı olumlu yanıt üzerine, "Biz, benim Bozoklu kardeşlerime, Bozoklu"ya layık olanı yaptık. Bir de 250 yataklı Sorgun Devlet Hastanesini yaptık." şeklinde konuştu. 

Aydıncık entegre hastanesiyle, 3 sağlık tesisinin yapımı ve 8 sağlık tesisinin de plan, proje ve ihale çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, Yerköy Devlet Hastanesine 100 yataklı ek bina yaparak hastaneyi büyüteceklerini, ayrıca Çandır"a da bir entegre hastane yapacaklarını bildirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla Yozgat"ta 6 bin 582 konut projesini hayata geçirdiklerini, imar barışıyla 38 bin 711 Yozgatlı"nın sıkıntısını çözdüklerini kaydetti. 

Toplam 28 ata yadigarı eseri restore ettiklerini, bazı eserlerin restorasyonunun da sürdüğünü dile getiren Erdoğan, Yozgat"ta 44 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 376 kilometreye çıkardıklarını söyledi. Erdoğan, "Yozgat"ın yollarının yapım işi bazı talihsizlikler yüzünden biraz gecikti ama çoğunu toparladık, kalanları da en kısa sürede inşallah bitiriyoruz." dedi. 

Erdoğan, Sorgun-Akdağmadeni ayrımını, Çiğdemli yolunu, Yozgat-Boğazlıyan ayrımını, Musabeyli yolunu, Boğazlıyan-Çandır-Çayıralan yolunu, Saraykent ayrımı Çekerek yolunu, Sungurlu ayrımı-Alaca-Yozgat ayrımı yolunu, Çekerek ve Şefaatli şehir geçişlerini, Delice ayrımı-Yerköy-Yozgat Sorgun yolunu, ayrıca tarihi Şefaatli, Karabıyık, Sekili, Araplı, Karaburun ve Çalaplı köprülerinin restorasyonlarını da bu yıl bitireceklerini ifade etti. 

Alaca-Zile yolu, Boğazlıyan-Felahiye yolu, Sorgun-Çekerek ayrımı, Çiğdemli Kadışehri yolunu da gelecek yıl tamamlayacaklarını bildiren Erdoğan, Çiğdemli-Beyyurdu-Çekerek-Tokat il sınırı yolunu ise bir sonraki yıl tamamlayacaklarını söyledi. 

Ankara Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı"nın aynı zamanda Yozgat"ın projesi olduğunu, böylece Yozgat-Sivas arasının 1 saate, Yozgat-İstanbul arasının 5 saat 15 dakikaya düşeceğini anlatan Erdoğan, hattın inşasının coğrafi zorluklar sebebiyle epeyce uzadığına değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah bu işin de sonuna geliyoruz. Ayrıca Yerköy bağlantısından itibaren bu yüksek hızlı tren hattını Kayseri"ye uzatacağız. Yozgat Havalimanımızın yapımı sürüyor. Senelik 2 milyon yolcu kapasiteli havalimanımızı inşallah 2022 yılında hizmete sunmayı hedefliyoruz." bilgisini paylaştı. 

Bu arada Erdoğan, konuşması sırasında kendisini evlerine davet eden vatandaşlara, "Ama işimiz çok, çok gideceğimiz yerler var. Onun için inşallah hayırlısıyla şu seçimleri halledelim, daha sonra teşekküre..." karşılığını verdi.

"Yozgat"a 5 baraj, 3 gölet inşa ettik"

Erdoğan, Yozgat"a 5 baraj, 3 gölet inşa ettiklerini belirterek, 10 baraj ve 5 gölet daha inşa edeceklerini söyledi. Sorgun"un içme suyu sorununu da ilk etapta Sarıhamzalı-Bahadın Barajı, asıl olarak da Yenice Barajı ile çözeceklerini dile getiren Erdoğan, tamamlandığında 11 bin dekar araziyi sulayacak Sarıhamzalı-Bahadın Barajı"nın yapımını yarıladıklarını açıkladı. 

"1,6 katrilyon lira tarımsal destek"

Son 17 yılda sulama tesisleriyle Yozgat"ta 199 bin dekar zirai araziyi suyla buluşturduklarını kaydeden Erdoğan, inşaatı devam eden sulama tesisleriyle 28 bin dekardan fazla araziyi daha sulamaya açacaklarını belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 80 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayan Uzunlu Barajı sulamasını da modern borulu şebekeye dönüştüreceklerini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bay Kemal diyor ya "Çiftçiler battı, bitti, çöktü, topraklarını ellerinden aldılar." Bay Kemal bak sana Yozgat"ın resmi rakamını veriyorum. Yozgatlı çiftçimize 1,6 katrilyon lira tarımsal destek verdik. Yozgat"ta bir Teknopark, iki organize sanayi bölgesi kurduk. Havalimanımızın yanı başındaki yeni organize sanayi bölgemiz, inşallah şehrimiz için yeni bir gelişme kapısı olacak. Hayvancılık bu bölgenin en önemli uğraşı ve geçim vasıtasıdır. Yozgat"taki et ve süt kurumumuzu süt tozu kulesi yatırımıyla daha da genişletiyoruz. Bununla ilgili yatırım yakında başlıyor."

"Yozgatlı iş insanlarına 2,2 katrilyon lira yatırım teşviği"

Sorgun"daki hayvancılık organize sanayi bölgesinin işlemlerinin tamamlandığını, yer tahsisinin yapıldığını dile getiren Erdoğan, buranın bir an önce faaliyete geçmesini sağlayacaklarını söyledi. 

Sorgun Veterinerlik Fakültesinin bu yıl öğrenci almaya başlayacağını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yozgat"ın pek çok ilçesinde termal su var. Yapılan tesislerle termal suyun turizm altyapısı giderek genişliyor. Sorgun, Sarıkaya, Yerköy, Boğazlayan ve Saraykent"ten sonra Akdağmadeni"ni de termal turizm kapsamına alıyoruz. Sarıkaya"daki 2 bin yıllık Roma Hamamı olan Basalika Termal için çok görkemli bir proje hazırlıyoruz. Burası UNESCO Dünya Mirası geçici listesine de dahil edildi. Termal suyu, meyve sebze arzının dengelenebilmesi için termal seralarda kullanılabilmesi imkanlarını devreye almalıyız. Girişimcilerimizi ve ilgili kurumlarımızı Denizli, Manisa, Ağrı"da örnekleri olan bu imkanı Yozgat"a da kazandırmaya davet ediyorum. Yozgatlı iş insanlarımıza toplamda 2,2 katrilyon lira yatırım teşviki verdik. Desteklerimizle 7 bin 500 kişilik ilave istihdam oluşturduk. Yozgat"taki 19 binden fazla iş yerimize toplam 333 milyon lira tutarında SGK prim teşviki sağladık."

"Yozgatlı kardeşlerimiz Yozgat"a sahip çıkmalı"

Cumhurbaşkanlığı olarak Yozgat"ın gelişmesi, kalkınması, büyümesi için her türlü teşviki vermeye hazır olduklarını vurgulayan Erdoğan, bunun için sadece kara yolu, demir yolu, havalimanı yapmanın, sadece teşvik vermenin yeterli olmadığının altını çizdi. 

Erdoğan, "Yozgatlı kardeşlerimizin merkez ve tüm ilçeleriyle birlik, beraberlik, dayanışma içinde memleketlerine sahip çıkmaları gerekiyor. Yozgatlı kardeşlerimiz Yozgat"a sahip çıkmalı." dedi. 

Benzer coğrafi şartlara, altyapılara, imkanlara sahip yanı başındaki iller nispeten ileri giderken Yozgat"ın yerinde saymaması gerektiğini belirten Erdoğan, "Hatta mevzi kaybediyorsa ellerimizi başımızın arasına alıp düşünmeliyiz." diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ"ın Yozgatlı olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Siyasetin, bürokrasinin, iş dünyasının her kademesinde Yozgatlı kardeşlerim var. Aynı şekilde benim danışmanım konumunda olan Yozgatlı hemşehriniz var. Böyle bir kadro, Allah"ın izniyle Yozgat"ı şaha kaldırır ve kaldırıyor. Bizim için aslolan Yozgat"a hizmettir. Yozgat"ı üzeni biz de üzeriz." ifadelerini kullandı. 

"Adımını hemen atıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Anlaşılan o ki AK Parti çatısını beğenmeyip kendilerine başka mecralar arayanlar var. Bunlara hizmetin, yatırımın, projenin asıl kaynağının AK Parti olduğunu, sizlerle gönül birliği içindeki bu kardeşiniz olduğunu gösterelim mi? 31 Mart"tan sonra Yozgat için yepyeni bir dönemi başlatmaya hazır mıyız?" diye sordu.

Bu dönemin ilk müjdesini verdiğini ifade eden Erdoğan, "Yeni kurulacak askeri eğitim birliklerinden ilkinin yeri Yozgat olacak. Adımını hemen atıyoruz." bilgisini verdi. 

"Kumanda, Kandil"deki hainler ile Pensilvanya"daki ihanet çetesinin elinde"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dünya, bölgemiz değişiyor. Türkiye"miz de bu değişimde hak ettiği yeri almak için tarihi bir mücadele veriyor. Bu mücadelede karşımızda terör örgütleri, bölgemize dair binbir hesabı olan nice güçler, kendi halklarına zulmeden zalim rejimler, hiçbir kural ve ahlak tanımayan tetikçiler, diplomasiyi, ekonomiyi, teknolojiyi bir silah gibi kullanan sinsi odaklar var ve maalesef bu mücadelede karşımızda ülkemiz içinden bize çelme takmaya çalışan kimi partiler var. Bunlar bir araya gelip CHP"nin başını çektiği bir ittifak kurdular. Güya başı CHP çekiyor ama kumanda Kandil"deki hainler ile Pensilvanya"daki ihanet çetesinin elinde. Kandil emrediyor, onun güdümündeki parti aracılığıyla CHP, bunları yerine getiriyor. Terör örgütü mensupları, bu ilişkiyi açıkça ifade ediyorlar. Pensilvanya emrediyor, onun güdümündeki kişiler ve kesimler aracılığıyla CHP bunları yerine getiriyor. Kılıçdaroğlu, Bay Kemal FETÖ"den gözaltına alınan avukatını götürüp Ankara"nın en büyük ilçelerinden birinde belediye başkan adayı gösteriyor. Ben buradan Yozgatlı kardeşlerime sesleniyorum; Ankara"da çok Yozgatlı var. Ankara"daki Yozgatlı kardeşlerime özellikle Özhaseki kardeşimi ve AK Parti"li belediye başkan adaylarımızı desteklemeleri noktasında tavsiyede bulunmanızı istiyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 dönem Kayseri"de büyükşehir belediye başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı yapan Mehmet Özhaseki"yi Ankara"ya büyükşehir belediye başkan adayı gösterdiklerine işaret ederek, "En güçlü aday o ama diyorum ki sizler telefonlarınızla Ankara"daki hemşehrilerinizi aramalısınız. El ele, omuz omuza vereceğiz." dedi. 

"Bu ülkeyi böldürtmeyiz"

Alandakilere HDP"li yöneticilerin açıklamalarını izleten Erdoğan, "Kardeşlerim bakın ne diyor, "Kürdistan"da HDP"ye vereceğiz, Batı"da da AK Parti"yi MHP"yi kaybettireceğiz". Ahlaksıza bak. Türkiye"de "Kürdistan" diye bir bölge ne zaman çıktı? Size bu ülkeyi böldürtmeyiz. Ülkemizi bölemeyeceksiniz. 31 Mart"ta da cevabı en güzel şekliyle alacaksınız." diye konuştu.

Kürt vatandaşlarına muhabbetlerini koruduklarını ama Kürtçülük yapana da Türkiye"yi bölmeye çalışanlara da yüz vermeyeceklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Çukurlar açtılar, öyle mi? O açtıkları çukurlara onları gömdük mü? Gömdük. Şimdi diyorlar ki "Kayyum atanan yerleri geri alacağız". Benim vatandaşım sana bunları geri almana fırsat veriyorsa, devletin bu belediyelere verdiği imkanları eğer siz Kandil"e gönderecek veya terörde kullanacak olursanız, hemen, anında, hiç beklemeden yine biz kayyumlarımızı atarız. Sizlerle yola devam etmeyiz." 

"Zillet ittifakı"na destek verenlere karşı tavırlarının açık olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bizzat eş başkanları ilan etti, gördünüz. Diğerleri "bölücü örgütün başına heykel dikecekmiş". Bunlar kendini hala buğday ambarında sanıyor. Bölücü örgüt buralarda zillet ittifakının listelerinden belediye meclis üyeleri gösteriyor, belediye yönetimlerinde yer alma sözü alıyor. Bölücü örgüt bu partiler üzerinden her yerde sandık görevlisi veya müşahit olarak sandıklara sızmanın hesaplarını yapıyor. Millet oyu CHP"ye verecek, millet oyu, adı iyi kendi karışık partiye verecek ama sonuçta buralarda PKK"nın, FETÖ"nün borusu ötecek. Milletimizin böyle bir felakete izin vermeyeceğine inanıyorum. Biz Cumhur İttifakı"nı milletimizin gözü önünde kurduk. Bugüne kadar her ne yaptıysak, hepsini de milletimizin gözü önünde gerçekleştirdik. Zillet ittifakı ise başından sonuna kadar bir ucu Kandil"de, bir ucu Pensilvanya"da olan bir yapı olarak inşa edilmiştir.

Bu ittifakın taahhüdü sınırlarımızı terör örgütlerine, ekonomimizi IMF"ye, dış politikamızı yabancılara teslim etmektir. Çünkü bunların derdi Türkiye"yi daha iyi yönetmek değil, Türkiye"yi eski istikrarsız, güvensiz, huzursuz sefalet günlerine geri döndürmektir. Bunun için ağızlarından eski Türkiye lafını eksik etmiyorlar. Bunun bizim yaptığımız her şeyi yıkacaklarını, iptal edeceklerini, geriye döndüreceklerini söylüyorlar. Biz inşa etmenin, ihya etmenin sözünü veriyoruz, onlar yakmanın, yıkmanın, asmanın, kesmenin hesabını yapıyor. Bunlara değil ülke şu Muslubelen"in tepelerinde veya Sarıhacılı"nın dere kenarında yayılan tek bir koyun, tek bir buzağı bile emanet edilmez. Çünkü akşam olmadan kaybedip gelirler."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye"nin içinden geçtiği bu tarihi dönemde önüne gelen fırsatları bu çapsızlar yüzünden kaçırmasına ne kendilerinin ne de Türk milletinin gönlünün razı olacağını ifade etti.

Seçimleri sağ salim geride bıraktıklarında önlerinde 4,5 yıllık kesintisiz bir hizmet ve icraat dönemi olduğunu dile getiren Erdoğan, bu dönemde Türkiye"yi 2023 hedefleriyle buluşturarak, 2053"e ve 2071"e hazır hale getirmeyi amaçladıklarının altını çizdi.

Recep Tayyip Erdoğan, alandakilerden 31 Mart"a kadar kapı kapı dolaşmalarını istedi.

Notlar

Miting alanında "Mazluma baba oldun, mağdura evlat, kalbini ferah tut, gönlünü rahat, Apocu FETÖ"cü haine inat ille de Reis ille de Reis diyor tüm Yozgat", "Çamlığın başında tüter bir tütün bu davada ak kadınlar bir bütün" ile "Kıskanma dünya ondan bir tane var" şeklindeki pankartlar dikkati çekti. Alanda ayrıca üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve annesi merhum Tenzile Erdoğan"ın birlikte fotoğraflarının bulunduğu bir pankartta da "Seni doğuran anaya rahmet, iyi ki doğdun Reis. Nice ak yıllara" ifadesinin yer aldığı görüldü. 

Erdoğan, konuşmasının öncesinde ve sonrasında AK Parti"nin seçim şarkılarından olan "Nereden nereye" adlı parçaya eşlik etti.
 Cumhurbaşkanı Erdoğan"ın konuşması öncesinde AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun ile AK Parti"nin Yozgat Belediye Başkan Adayı Celal Köse de birer konuşma yaptı.

Konuşmasının ardından belediye başkan adaylarıyla vatandaşları selamlayan Erdoğan, bu sırada vatandaşlara içerisinde çay olan, kenevirden dokunmuş bez çanta, gençlere de Ali Fuad Başgil"in "Gençlerle Başbaşa" kitabını dağıttı. 

Mitinge, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Özlem Zengin, milletvekilleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.