Vatandaşlarımız Anayasal Haklarını Kullanmalı

Vatandaşlarımız Anayasal Haklarını Kullanmalı
YSK Başkanı Güven, 'Gümrüklerde 42 bin 208 kişinin oy kullandığını öğrendim. Vatandaşlarımızın anayasal haklarını kullanarak sandığa gitmelerini istiyorum' dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yurt dışında yaşayıp cumhurbaşkanı seçimi için randevu alan Türk vatandaşı sayısının, seçmen kütüklerinde 2 milyon 798 bin 709 kişi bulunmasına rağmen 248 bin 287 olduğunu belirterek, "Bayramın ikinci günü itibarıyla gümrüklerde 42 bin 208 kişinin oy kullandığını öğrendim. Vatandaşlarımızın daha fazla itibar etmelerini, anayasal haklarını kullanarak sandığa gitmelerini istiyorum" dedi.

 

Ramazan Bayramı tatilini memleketi Balıkesir"in Dursunbey ilçesinde geçiren Güven,  yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez cumhurbaşkanının halk tarafından seçileceğini hatırlattı.

 

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının da ilk defa ağustos ayında sandığa gideceğine değinen Güven, bu kapsamda birinci turda 2 milyon 798 bin 709, ikinci tura kalınması durumunda ise 2 milyon 801 bin 445 kişinin oy kullanabileceğini anlattı.

 

Güven, yurt dışında oy kullanabilmek için mutlaka randevu alınması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

 

"Randevu almayanların, bulunduğu ülkede oy kullanması mümkün olmayacak. Sadece randevu aldıkları gün oy kullanabilecekler. Yurt dışında 31 Temmuz-3 Ağustos arasında 4 gün oy kullandıracağız. Bazı ülkelerde 4, bazılarında 3, bir bölümünde iki ve bir gün oy kullanılabilecek. Randevu almayanların randevularını sistem otomatik verdi. Randevu almayanlar, nerede, hangi gün oy kullanacaklarını "www.ysk.gov.tr" adresine girmek suretiyle öğrenebilir. Randevu gününü kaçıranlar, gümrüklerde oy kullanabilecek. Daha önce gümrüklerde sandık kurduğumuz yer sayısı az iken bu kez 42 yerde sandık kurduk. Eskiden yurt içi giriş çıkışlarda oy kullanılabilirken şimdi gümrüklerin dışına sandıkları koyduk. Yurtta izinlerini geçiren vatandaşlarımız, oylarını izinli oldukları sürede 10 Ağustos"a kadar kullanabilecek.

 

Yurt dışında seçimlere katılımın yüksek olacağını düşünmüyorum. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın oy kullanma zamanı, tatile denk geldi. Büyük kısmı ülkeleri dışında, genellikle Türkiye"deler. Onların, tatillerinden zaman ayırıp oylarını kullanmalarını istiyoruz. Gümrüklerde oy kullanma işlemi sorunsuz sürüyor. Yurt dışında randevu alan vatandaş sayımız 248 bin 287 oldu ve bu çok az bir sayı. Bayramın ikinci günü itibarıyla gümrüklerde 42 bin 208 kişinin oy kullandığını öğrendim. Vatandaşlarımızın daha fazla itibar etmelerini, anayasal haklarını kullanarak sandığa gitmelerini istiyorum. Randevu almayanlar mutlaka "www.ysk.gov.tr" adresinden oy kullanacakları günü ve yeri öğrensin."

 

"Malzemelerin bulunduğu odalar 4 kilitle açılıp kapanıyor"

 

Yurt dışı seçmenlerin oy verme işlemlerine ilişkin güvenlik önlemlerine de değinen Güven, seçimle ilgili en önemli konunun bu olduğunu vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı seçimindeki organizasyonda yine siyasi partilerin olacağını ifade eden Güven, "Sandığın başındaki çoğunluk, seçime katılan siyasi partilerden olacak" diye konuştu.

 

Güven, konsolosluklarda beşer kişiden Saklama Kurulları oluşturduklarını dile getirdi.

 

Her bir kurulda, konsolos, kıdemli memur, önceki seçimde en çok oy alan üç siyasi parti olan AK Parti, CHP ve MHP"den birer temsilci bulunduğu bilgisini veren Güven, şunları kaydetti:

 

"Buradan gönderdiğimiz malzemeleri saklıyorlar. Malzemelerin bulunduğu odalar 4 kilitle açılıp kapanıyor. Oy kullanılacağı zaman sandıkları götürüp teslim edecekler. Orada da aynı siyasi partilerin temsilcileri ve iki memur olacak. Oy kullanma işlemi bittikten sonra torbalar konsolosluklara getirilip yine saklanacak. Saklama Kurulları, seçim bittikten sonra oy torbalarını buradan göndereceğimiz uçağa teslim edecek. Uçaklarda, Türkiye"de YSK"da temsilci bulundurma hakkına sahip 5 partinin temsilcisi ve memurlarımız olacak. Konsolosluklardan teslim edilen oy torbalarını alacaklar. 4x4 bayrak yarışı gibi her siyasi parti temsilcisi, yurt dışında oyların kullanımından Türkiye"ye getirilmesine kadar elden ele teslim etmek suretiyle güvenli şekilde naklini sağlayacak. Dolayısıyla çok güvenli şekilde oyları dünyadan toplayacağız."

 

Yurt içinde "yüksek katılım" beklentisi

 

Güven, yurt içi seçmen kütükleriyle ilgili çalışmalarının tamamlandığını bildirerek, birinci turda 52 milyon 894 bin 115, ikinci tura kalınması halinde de 53 milyon 11 bin 152 kişinin oy kullanabileceğini ifade etti.

 

Yurt içinde katılımın yüksek olmasını beklediğini söyleyen Güven, vatandaşların oylarını kullanması için her türlü önlemi aldıklarını, seçimle ilgili tüm malzemeleri, oy pusulalarını İlçe Seçim Kurullarına gönderdiklerini, bütün görevlilerin hazır beklediğini dile getirdi.

 

Kazasız belasız, hayırlı bir seçim geçirilmesini dileyen Güven, seçimin millete ve ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.