Türkiye Bu Toplantılara Katkı Vermeye Çalışıyor

Türkiye Bu Toplantılara Katkı Vermeye Çalışıyor
TBMM Başkanı Çiçek, Güneydoğu Avrupa'nın barışa ve istikrara ihtiyacı bulunduğunu belirterek 'Buranın en kilit ülkesi Türkiye’dir. Bu toplantılara katkı vermeye çalışıyoruz' dedi.

Moldova ve Romanya ziyaretlerini değerlendiren TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Moldova’nın Türkiye için önemli bir ülke olduğunu belirterek, ilişkilerin "stratejik ortaklık" niteliği taşıdığını vurguladı.

 

Çiçek, Moldova"daki Gagavuz Türklerinin Türkiye için önemli olduğunu, milli kimlikleri, kültürleri ve dillerini muhafaza edebilmeleri için çaba gösterdiklerini dile getirdi.

 

Romanya’ya yaptığı üç günlük ziyareti de değerlendiren Çiçek, GDAÜ PA’nın uzun geçmişe sahip olduğunu kaydetti.

 

Türkiye, Güneydoğu Avrupa ve Balkan ülkelerinin bir arada olmasının önem taşıdığını, geçmişteki acıları geride bıraktıklarını aktaran Çiçek, GDAÜ PA"nın güzel gelecek inşa etme noktasında sürdürülen çok yönlü çabaların parlamento ayağını oluşturduğuna işaret etti.

 

Türkiye"nin iki kez GDAÜ PA’nın dönem başkanlığını yaptığını ve etkin rol oynadığını anımsatan Çiçek, Bükreş’teki toplantıda bölgesel gelişmelerin konuşulduğunu, üç komitenin başkanlığını Türkiye’nin yürüttüğünü anlattı.

 

Gelecek toplantının Arnavutluk’da yapılacağını dile getiren Çiçek, benzeri toplantıların katılımcı ülkelerin meclisleri için önemli katkılar sağladığını vurguladı.

 

Geçmişte bölgenin yeteri kadar acı yaşadığını anımsatan Çiçek, “Bu coğrafyanın barışa, huzura, istikrara ve refaha ihtiyacı var. Buranın en kilit ülkesi Türkiye’dir. Türkiye, bu toplantılara katkı vermeye çalışıyor. "Mevcut şartlar içerisinde başarılı bir toplantı yaptık diyebilirim” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ukrayna’daki gelişmeler

 

Türkiye’nin Ukrayna’daki gelişmelerle ilgili görüşünü anımsatan Çiçek, Türkiye’nin kendi bölgesinde ve tüm dünyada daima barıştan yana olduğunu belirtti.

 

Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bunu temenni etmek ayrı bir şey, temin etmek ayrı bir şey. Barışın temini noktasında da Türkiye, uluslararası hukukun verdiği imkanlar ve sorumluluk çerçevesinde diyalogla, barış yolu ile tüm sorunların çözülmesi noktasında çabanın, arayışın içindedir. Şüphesiz burada belirleyici faktör ve kriter, uluslararası hukuktur. Uluslararası hukuka aykırı, emrivakilerle ortaya çıkan durumları Türkiye"nin kabul etmeyeceğini, dün ve bugün bu toplantıda biz de ifade ettik.”

 

Çiçek, bu konunun toplantıya katılan 11 ülke arasındaki Sırbistan dışında diğer GDAÜ PA üyelerinin onayladığı ortak bildiriye de yansıdığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.