Terör Çağın Hastalığı

Terör Çağın Hastalığı
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ''terörü'' çağın hastalığına benzeterek, ''Buna karşı ülkelerin tamamının ortak tavır koymaması halinde, bu virüsü bir süre sonra kendi topraklarında da hissederler' dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ""terörü"" çağın hastalığına benzeterek, ""Buna karşı ülkelerin tamamının ortak tavır koymaması halinde, bu virüsü bir süre sonra kendi topraklarında da hissederler" dedi.

 

Meclis Başkanı Trayko Velyanovski’nin davetlisi olarak Makedonya’nın başkenti Üsküp’te resmi temaslarını sürdüren Çiçek, Makedonyalı Şehitler Anıtı"nın bulunduğu Zena Borec Parkı"nı ziyaret ederek, anıta çelenk bıraktı.

 

Çiçek, daha sonra Makedonya Meclisi"ne geçerek Meclis Başkanı Velyanovski ile bir araya geldi.

 

İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çiçek, burada mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi. 

 

Çiçek, Türkiye ile Makedonya"nın terörizmle mücadeledeki işbirliğine ilişkin, "Tüm dünyanın bu konuda samimi bir işbirliğine ihtiyacı var. Sadece Türkiye ve Makedonya değil, en başta büyük devletler olmak üzere, terörü bir siyasi enstrüman olarak kullanmaktan vazgeçmeleri gerekir. Terör konusu, ebola ve veba virüsü gibi çağın hastalığıdır. Buna karşı ülkelerin tamamının ortak tavır koymaması halinde, bu virüsü bir süre sonra kendi topraklarında da hissederler” diye konuştu.

 

Çiçek Makedonya’dan Öğretmenler Gününü kutladı 

 

Konuşmasına 24 Kasım Öğretmenler Günü"nü kutlayarak başlayan Çiçek, Makedonya ziyaretinin anlamlı bir güne denk geldiğini söyledi. Türkiye"de bugün Öğretmenler Günü"nün kutlandığını hatırlatan Çiçek, ""Öğretmenler, toplumların en saygıdeğer, en minnet ve şükran duyulması gereken insanlarıdır. Öğretmenlerimize Üsküp"ten minnetlerimizi, şükranlarımızı, sağlık ve başarı dileklerimizi bu vesileyle ifade ediyoruz. Buradaki öğretmenlere de saygı duyuyoruz” şeklinde konuştu. 

 

Çiçek, iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Türkiye ile Makedonya, dostluğunun derinlikleri olan, kültürel ve tarihi temelleri olan iki ülkedir. Bizim Makedonya"yla ilişkilerimiz sıradan, güncel, konjonktürel bir ilişki değil, stratejik bir ilişki ve dostluktur. Bizim açımızdan Makedonya Balkanların kalbidir. Balkan coğrafyasında barışın, huzurun, istikrarın sürdürülebilir olması, kalıcı olması, Makedonya"nın istikrarından, huzurundan ve refahından geçiyor. O nedenledir ki Türkiye Makedonya"da barışa, istikrar ve kalkınmaya yönelik her türlü çabayı gönülden destekliyor. Onun için Makedonya"nın NATO ve Avrupa Birliği"ne üyeliğini destekliyoruz ve bu yöndeki çabalarını, takdirle takip ediyoruz."

 

"Ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarmak istiyoruz"

 

Çiçek, Türkiye ile Makedonya arasındaki iyi ilişkilerin sadece iki ülke yararına değil, bölge barışı ve istikrarı için de önem taşıdığını vurguladı.

 

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesini istediğini belirten Çiçek, "Türkiye’yle Makedonya arasındaki iyi ilişkiler sadece iki ülke yararına değil, bölge barışına da istikrarına da katkı sağlayacağına yürekten inanarak, ekonomik, ticari ve kültürel yönden ilişkilerimizi daha geliştirmeye çalışıyoruz. İş adamlarımızı buraya daha fazla yatırım yapmaları için teşvik ediyoruz" şeklinde konuştu.

 

Çiçek, Türkiye ile Makedonya arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılmasının amaçlandığını kaydetti.

 

Makedonya’da yaşayan Türk toplumunun ülkenin kalkınmasına katkı sağladığına inandığını belirten Çiçek, burada yaşayan Türklerin ülkenin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı.

 

Çiçek, ülkedeki Türk varlığının Makedonya"nın ayrılmaz bir parçası olduğuna işaret ederek, ""Makedonya"nın bütünlüğü içerisinde, egemenliği içerisindeki Türk varlığının, Makedonya"nın kalkınmasın, refahına katkı sağlamasını istiyoruz. Bunların, Makedonya makamlarından temsil konusundaki taleplerini dile getirdik. Gösterilen anlayışa teşekkür ediyoruz. Özellikle öğrencilerimizin vizelerinin kolaylaştırılması konusu vardı. Genel çerçevede bu ve benzeri konuları konuşmuş olduk” şeklinde konuştu.

 

Çiçek, iki ülke arasındaki temasların son derece iyi olduğunu ve sıkça üst düzey görüşmelerin gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

 

“Türkiye ve Makedonya sadece bölgede değil, daha geniş çapta barış ve istikrara katkı sağlıyor”

 

Makedonya Meclis Başkanı Trayko Velyanovski de Türkiye ile ilişkilerinin sadece resmi olmadığını ve birden çok kez farklı vesilelerle bir araya gelme fırsatı yakaladığı TBMM Başkanı Çiçek ile dost olarak da temaslarda bulunduğunu söyledi.

 

Velyanovski, bugünkü görüşmeler kapsamında her gün daha iyiye giden meclisler arası ilişkiler hakkında konuştuklarını ifade etti.

 

Mevkidaşı ile görüşmelerde değişik konuların da ele alındığını belirten Velyanovski, iki ülkenin sadece bölgede değil daha geniş çapta barış ve istikrara katkı sağladığını kaydetti. 

 

Velyanovski, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

""Türkiye’ye bir kez daha NATO üyeliğindeki desteğine teşekkür ettik. Türk yatırımcıların da günden güne çoğaldığını ve Makedonya"da hükümetin dış yatırımcılara yönelik şartları düzelttiğini söyledim. Makedonya"da yaşayan Türk topluluğu konusunu da görüştük ve bu kapsamda, bu topluluğun ikili ilişkilerimizde bir köprü görevi yaptığını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

 

TBMM Başkanı Çiçek daha sonra, Makedonya-Türkiye ve Türkiye-Makedonya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleriyle bir araya geldi.

 

Çiçek"e Makedonya ziyaretinde AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Makedonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Bürge, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ve CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü de eşlik etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.