Soyer adaylık icazetini İzmir'den değil Kandil'den almıştır

Soyer adaylık icazetini İzmir'den değil Kandil'den almıştır
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erdoğan, '(Tunç Soyer) Bu aday CHP'nin değil, Kılıçdaroğlu'nun adayıdır. Adaylık icazetini İzmir'den değil Kandil'den almıştır.' dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gündoğdu Meydanı"nda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli"nin de katılımıyla gerçekleştirilen AK Parti-MHP İzmir ortak mitinginde vatandaşlara hitap etti.

Konuşmasına "İzmir, güzel İzmir, efelerin efesi İzmir, istiklalimizin tapusu, milletimizin gür sesi İzmir." ifadeleriyle başlayan Erdoğan, İzmir"in asırlardır yolunu kaybedene yol, yurdunu kaybedene yurt, ailesini kaybedene de kardeş olduğunu dile getirdi. 

Erdoğan, "Selanik"in, Girit"in, Üsküp"ün, Kosova"nın, Varna"nın, nice Balkan şehrinin acısını dindiren İzmir. Ülkemizin tüm renklerini, tüm zenginliklerini kendinde toplayan İzmir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk"ün ordularının 9 Eylül"de yeniden özgürlüğüne kavuşturduğu İzmir, gavuru denize döken, garibi bağrına basan İzmir. Doğu"nun Batı"ya açılan kapısı, Batı"nın da Doğu"yla ilk selamlaştığı yer olan İzmir. Anadolu"daki tüm medeniyetlerin, ticaret yollarının, kültür kuşaklarının beşiği olan İzmir. Türkiye"nin sadece siyasi değil, iktisadi bağımsızlığının da sembolü İzmir, sizleri yürekten selamlıyorum İzmir." diye konuştu.

Tüm ilçeleri de tek tek sayarak selamlayan ve son bir yılda dördüncü kez İzmirlilerle hasret giderdiğini belirten Erdoğan, "Yine de İzmir"e doyamadık. İnşallah seçimden sonra zaferi sizlerle kutlamak için tekrar geleceğiz." ifadesini kullandı.

"Tuzakları birer birer bozarak yolumuza devam ediyoruz"

Miting alanındaki vatandaşlara "Buna hazır mıyız?" diye soran ve "Evet" yanıtı alan Erdoğan, "Bugün Cumhur İttifakı"nda birlikte olduğumuz Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli"yle birlikte huzurlarınızda olduk. Dikkat edin bizimki bir Cumhur İttifakı"dır. Sayın Bahçeli ile ilk ortak mitingimizi buraya çok önem verdiğimiz için İzmir"de yapıyoruz. Hep söylediğim gibi Cumhur İttifakı"nın kökleri "411 el kaosa kalktı" manşetlerinin atıldığı dönemlere kadar gider. Biz Cumhur İttifakı"nı masa başında değil 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı birlikte mücadele ederken meydanlarda, sokaklarda kurduk." değerlendirmesinde bulundu.

Seçim ittifaklarının bu mücadele birlikteliğinin tabii sonucundan ibaret olduğuna işaret eden Erdoğan, "İnşallah bizim bu birlikteliğimiz pazara kadar değil mezara kadar sürer. Türk siyasetinin son yıllardaki en dirayetli siyasetçisi olarak gördüğüm Sayın Bahçeli"yle birlikte ülkemizin önüne kurulan tuzakları birer birer bozarak yolumuza devam ediyoruz. İzmir inşallah Cumhur İttifakı"nın en büyük başarıyı gösterdiği yerlerin başında gelecektir." diye konuştu.

Seçime 14 gün kaldığını anımsatan Erdoğan, "Gençler, beyler kapı kapı dolaşıyoruz, hanım kardeşlerim kapı kapı dolaşıyoruz. Unutmayın kale içeriden fethedilir. Siz kararı verirseniz evelallah bu iş biter. Bu vesileyle Sayın Bahçeli"ye ve Milliyetçi Hareket Partisine gönül vermiş tüm kardeşlerimize bugüne kadar sergiledikleri asil duruş için şahsım, partim ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu. 

İzmir"in Gazi Mustafa Kemal"in, merhum Başbakan Adnan Menderes"in ve merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal"ın gözde şehri olduğunu dile getiren Erdoğan, "Biz de İzmir"i Allah şahittir ki hasbi bir muhabbetle seviyoruz." dedi.

"Onlardan buraya inanın hiçbir fayda gelmez"

"İzmir"i işgal eden düşmana ilk kurşunu atan Hasan Tahsin"in hemşehrilerine selam olsun." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi birileri çıkmış ortaya terör örgütünün desteğiyle bu şehirde kendine yol açmaya çalışıyor. İzmir için dişe dokunur tek bir hizmeti olmayanlar, yıllarca bu şehri belli değerler ve korkular üzerinden istismar ettiler. İşte şimdi gösterdikleri aday da böyle bir aday. Onun üzerinde birleştiler, onun üzerinde bütünleştiler. Onlardan buraya inanın hiçbir fayda gelmez. Bugüne kadar bir eserleri var mı?" 

İzmir Körfezi"nin kokudan geçilmediğini, kokunun yıllardır yok edilemediğini anlatan Erdoğan, kendisinin 1994"te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Haliç"in de böyle olduğunu anımsattı. 

Kendilerinin Haliç"i tertemiz hale getirdiğini ve balıkların yaşamaya başladığını aktaran Erdoğan, belediyeciliğin kendi işleri olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Denizli"de iki dönem belediye başkanlığı yapan ve daha sonra da Ekonomi Bakanlığı görevinde bulunan Nihat Zeybekci ile İzmir"i şanına yakışır bir hale getirmekte kararlı olduklarına değindi.

AK Parti"nin 17 yıldan bu yana iktidarda olduğunu anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Soruyorum size, bunların dile getirdikleri korkulardan hangisi doğru çıktı? Var mı doğru çıkan bir şey? Biz insanımızın giyimine mi karıştık, yediğine, içtiğine mi karıştık? Ama bunlar ne diyor? "Bunlar gelirse şöyle olacak, böyle olacak." Ya 17 yıldır iktidardayız, işte şu anda karşımda hanım kardeşlerime bakıyorum, herkes istediği gibi giyiniyor ve şu anda inanıyorum ki bu kardeşlerim bunlara en güzel cevabı veriyorlar. Yıllardır Atatürk"ü istismar ettiler. Peki bunların Atatürk"ün Türkiye"yi muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarma vasiyetine şöyle tırnak ucu kadar bir katkılarının olduğunu gördünüz mü, duydunuz mu?"

"Hadi katkılarını bir kenara bıraktık en azından ecdadın emanetine saygı duyduklarına şahitlik ettiniz mi?" diye soran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Adını Aydınoğlu Gazi Umur Bey"den alan Gaziemir"in ilk fethedilen yeri Seydiköy"dür. Gazi Umur Bey tam 8 asır önce burayı fetheden Seydi Baba adına bir türbe yaptırıyor. Bunlar Seydi Baba"nın türbesini tarumar edip yerini de bir besi çiftliğine peşkeş çektiler. Yunan"ın burayı işgal ettiğinde cesaret edip yapamadığını maalesef bunlar gerçekleştirdiler. Aynı şekilde yıllardır yönettikleri bu şehirde hiçbir sorunu çözemedikleri gibi hükümet tarafından yapılan yatırımları bile doğru dürüst değerlendiremediler." 

"Yıllarca bu şehri belli değerler ve korkular üzerinden istismar ettiler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İzmir için dişe dokunur tek bir hizmeti olmayanlar, yıllarca bu şehri belli değerler ve korkular üzerinden istismar ettiler." ifadelerini kullandı.

"CHP"nin Buca adayını son anda değiştirmesinin sebebi de Kılıçdaroğlu"nun İzmir"e sadece rant anlayışıyla yaklaşıyor olmasıdır." diyen Erdoğan, "Bölücü örgütün emrindeki partinin eş başkanı açıkça ifade etti, "Mansur Yavaş da Ekrem İmamoğlu da İzmir"deki de HDP"nin oylarıyla seçildiğini bilecek" diyerek adeta meydan okudu." şeklinde konuştu.

 

"Adaylık icazetini de İzmir"den değil, Kandil"den almıştır"

31 Mart"ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerine değinen Erdoğan, "Bu seçimlerde İzmir"e büyükşehir belediye başkan adayı gösterdiler. Bu aday CHP"nin adayı değildir. Bu kişiye genel merkezinden, İzmir teşkilatına kadar tüm CHP karşıydı. Bu kişi bizatihi Kılıçdaroğlu"nun kendi adayıdır. Her yönüyle örtüşüyor, yalansa yalan, iftiraysa iftira. Adaylık icazetini de İzmir"den değil, Kandil"den almıştır. Bu adayın İzmir"e hizmet etmek, yatırım getirmek, proje üretmek gibi bir derdi de yok, öyle bir kalitesi de yok zaten." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, CHP"nin ilçe adaylarına ilişkin olarak da "CHP"nin Buca adayını son anda değiştirmesinin sebebi de Kılıçdaroğlu"nun İzmir"e sadece rant anlayışıyla yaklaşıyor olmasıdır. Bunlar İzmir"e "ceketimizi assak bile kazanırız" diye baktıkları için, İzmirlileri umursamıyorlar. Amaçları belediye yönetimini CHP görüntüsü altında bölücü örgüte teslim etmektir, öyle mi?" diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, aynı durumun diğer şehirlerde de yaşandığına işaret ederek, "Kendileri ne kadar saklamaya çalışırlarsa çalışsınlar, bölücü örgütün emrindeki partinin eş başkanı açıkça ifade etti, "Mansur Yavaş da Ekrem İmamoğlu da İzmir"deki de HDP"nin oylarıyla seçildiğini bilecek" diyerek adeta meydan okudu." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli"nin 31 Mart seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamaların yer aldığı görüntüleri sinevizyondan vatandaşlara izletti.

"Partileri proje kendileri de"

Sezai Temelli için "Bu adam Kürt bile değil, biliyor musunuz? Ama bu benim Kürt kardeşlerimi istismar eden bir sahtekardır." ifadelerini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne diyor? Kürdistan"da diyor. Şimdi ben buradan, İzmir"den sesleniyorum. Benim ülkemde Kürdistan diye bir bölge var mı? Benim ülkemde Güneydoğu Anadolu Bölgesi var, Doğu Anadolu Bölgesi var, Karadeniz var, Akdeniz var, Orta Anadolu var, Ege var, Marmara var ama benim ülkemde Kürdistan diye bir bölge yok. Ey Sezai, sen Kürdistan"da yaşamak istiyorsan Irak"ın kuzeyinde var, defol git oraya, orada yaşa. Şimdi buradan bir şeyi özellikle söylüyorum. İzmir"de yaşayan benim Kürt kardeşlerim, dikkat edin seçerek kullanıyorum, Kürt kardeşlerim diyorum. Çünkü bizde ayrım yok. Biz Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Romanıyla, Boşnağıyla, tüm göçmeniyle, muhaciriyle yaradılanı yaradandan ötürü sevdik, ama bunlar ülkemizi bölmeye çalışıyorlar, bizi parçalamaya çalışıyorlar. Ne diyor, "Kürdistan"da oylar HDP"ye, batıda oylar..." Diyorlar ki "AK Parti ve MHP"ye oyları kaybettireceğiz." Ben İzmir"e sesleniyorum, bu adamın alacağı cevap nedir? Bunlara, CHP ve ittifaka İzmir"de seçimi kaybettirmektir. Buna var mıyız, bunlara en güzel cevabı 31 Mart"ta vermeye var mıyız? Ben sizlere inanıyorum. Ardından diyor ki "İmamoğlu da bilecek ki İstanbul için 3 milyon Kürt"ün oyu, Ankara"da Mansur Yavaş bilecek ki Kürtlerin oyunu almadan burada seçim alınmaz." Adama bak, tamamen ülkeyi bunlar bir proje... Çünkü partileri proje, kendileri de proje."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.