Somali Diasporasından Erdoğana Teşekkür Mektubu

Somali Diasporasından Erdoğana Teşekkür Mektubu
Global Somali Diasporası, Başbakan Erdoğan'ın Somali'ye verdiği destekten dolayı teşekkür mektubu sundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Global Somali Diasporası" heyetini kabul etti. 

 

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Haliç Kongre Merkezi"nde basına kapalı gerçekleşen kabule, 21 ve 22 Haziran tarihlerinde İstanbul"da toplantı halinde olan diasporayı temsilen bir heyet katıldı. 

 

Kabulde, Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ve Kamu Diplomasisi Koordinatörü Cemalettin Haşimi de hazır bulundu. 

 

Somali hükümetinde ve parlamentosunda bakan ve milletvekili düzeyinde çok sayıda mensubu bulunan diaspora, Somali"nin siyasi, kurumsal ve ekonomik kapasitesinin artırılması sürecinde önemli bir rol üstleniyor. Diasporadan gelen yıllık 2 milyar dolarlık nakit kaynak aktarımı ve diaspora yatırımları, ülke ekonomisinin bel kemiğini oluşturuyor. Diaspora, Somali"nin kalkınma sürecinde sosyal sermaye kaynağı niteliğinde olup, diasporadan anavatana gönderilen maddi desteğin yanı sıra bilgi, tecrübe ve insan gücü aktarımı kalkınmaya yönelik önemli bir yer tutuyor. 

 

Pendik Green Park Otel"de, 19 ülkeden 99 diaspora temsilcisinin katılımıyla "Global Somali Diaspora Konferansı" düzenlenmiş, bugün Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de konferansta konuşma yapmıştı. 

 

Başbakan Erdoğan"a teşekkür mektubu

 

Diasporayı temsilen kabul edilen heyet, Başbakan Erdoğan"ın Somali"ye verdiği destek için şükranlarını belirtmek üzere, Erdoğan"a teşekkür mektubu sundu.

 

Mektup, şu şekilde:

 

"Sayın Recep Tayyip Erdoğan

 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı

 

Ekselansları ve sevgili kardeşimiz,

 

Somali Diaspora mensupları olarak, yirmi yıllık huzursuzluk ortamından iyileşmeye doğru ilerleyen Somali halkına verdiğiniz destek ve kararlılığınız için, en derin şükranlarımızı Somali halkı adına sunmak istiyoruz. 

 

2011 yılının Ağustos ayında eşiniz, çocuklarınız ve gönüllüler eşliğinde kuraklığa karşı destek olmak amacıyla Mogadişu"ya gerçekleştirdiğiniz ziyaret, sadece sembolik bir değer değil aynı zamanda orada, koşulları önemli ölçüde iyileştirmeye neden olan bir ziyaret olmuştur. Mogadişu"ya gerçekleştirdiğiniz ziyareti unutmadık, unutmayacağız.

 

Sizin liderliğinizde Türk halkı, insani yardımlarını ulaştırmış, yollar, hastaneler, okullar inşa ederek kritik önemi haiz kalkınma desteği sunmuştur. Binlerce Somalili öğrencinin burs programları kapsamında yükseköğrenim için desteklenmeleri, ülkemizin iyileşme sürecinde fevkalade olumlu etkiler oluşturacaktır. Siz Somali"de insani yardımı yeniden tanımladınız. 

 

Biz, burada Somali halkı için yapmış olduğunuz herşeyi sıralayamayız ancak tüm dünyadaki Somalililer şunu bilmektedir ki; sizin politikalarınız insanlarımızın hayatları ve geleceği üzerinde eşsiz olumlu etkiler bırakmıştır. Bunun için de sonsuz minnettarız. Bugün, Türk Hava Yolları, Somali"yi dünyanın geri kalanına bağlayan tek uluslararası hava yolu şirketidir. Sizin elçiliğiniz, Mogadişu içindeki tek büyükelçiliktir ve onlarca Türk kurumu halen Somali"nin kalkınmasına, gelişmesine ve büyümesine yardım etmeye devam etmektedir. 

 

Ekselansları, ziyaretinizden 3 yıl sonra, Somali daha iyi bir durumdadır ve bu sizin cesur ziyaretiniz olmadan mümkün olmazdı.  Somali halkı, Somalili insanlar arasındaki uzlaşma sürecinde oynadığınız bu büyük rolü, sonsuza dek hatırlayacaktır. Ayrıca kardeş Türk veSomali halkını birbirine bağlayan liderliğinizi de hatırlayacaktır. Somali diasporasının temsilcileri olarak, daha etkili olma adına kurumsallaşma çabalarımıza verdiğiniz desteklerden ötürü de minnettarız. Allah Türk halkını, hükümetini ve liderliğini korusun."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.