Sincarda Türkmenlerin Kaldığı Kamp Oluşturacağız

Sincarda Türkmenlerin Kaldığı Kamp Oluşturacağız
Başbakan Yardımcısı Atalay, Musul'daki çatışmalardan kaçan Türkmenlere yönelik 'Sincar'da Türkmenlerin kaldığı kamp oluşturma çalışmalarımız devam ediyor' dedi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) düzenlenen Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu Toplantısı öncesinde basın mensuplarına açıklama yaptı.

 

Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu"nun 2014"teki ilk toplantısının yapıldığını belirten Atalay, kurulun afetle ilgili politikaları belirlediğini, stratejiyi onayladığını ve afet eylem planını denetlediğini anımsattı. Afete hazırlık ve afetle mücadelenin çok yönlü koordinasyon ve bütün kurumların aktif katılımını gerektirdiğini ifade eden Atalay, Yüksek Kurulu, "etkili koordinasyonun mekanizması" olarak niteledi. 

 

Afetlerle mücadelede kalıcı ve uzun vadeli bir sistem oluşturmada önemli mesafe alındığını vurgulayan Atalay, "Türkiye"deki afet ve acil durumla ilgili koordinasyon bir çok ülkede örnek alınan, bir çok ülkeye destek verdiğimiz bir seviyeye ulaştı" değerlendirmesini yaptı. Koordinasyon açısından da Türkiye"nin iyi bir seviyeye yükseldiğini kaydeden Atalay, kamu imkanlarının daha profesyonel kullanımı için çalıştıklarını aktardı.

 

Yüksek Kurulun onayladığı eylem ve strateji planlarındaki hedeflerin bir bir gerçekleştirildiğini ifade eden Atalay, tüm kurumların afet durumunda ne yapacağını bilecek, çabuk harekete geçecek noktaya geldiğine vurgu yaptı. 

 

"Lojistikte yeni bir sistem getiriyoruz"

 

Yeni çalışmalar hakkında da bilgi veren Atalay, Türkiye"nin afet riski analizi göz önünde bulundurularak lojistik depoları kurulduğunu söyledi. Atalay, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Van depremine kadar lojistik sadece Kızılay"a bağımlıydı, devlet bütün lojistiği Kızılay"dan almak durumundaydı. Orada bazı zorluklar çektik. Şu anda alternatif lojistik depolar oluşturduk. Bir kısmı bitti, hepsi bu ay sonuna kadar tamamlanıyor. Türkiye"de 27 merkezde lojistik merkezler. Ülkemizin afet risk analizi yapılarak, hangi bölgede hangi büyüklükte lojistik depo gerekiyor, bunları da göz önüne alarak ve en yakın mesafelere hızlı şekilde ulaşacak bir programla. Yeni bir sistem getiriyoruz, tırlar giriyor, lojistik depodan konteynır oraya yüklenip hemen ihtiyaç yerine götürülüyor. Çadır, battaniye, aydınlatma, ısıtma aracı, arama kurtarma malzemeleri hepsi o depolarda olacak. Bundan sonra Allah korusun, bir afet, deprem olduğunda lojistik sıkıntısı asla çekilmeyecek." 

 

Türkiye"deki Suriyeliler

 

Türkiye"de şu anda Suriyelilerin kaldığı 22 kamp bulunduğuna dikkati çeken Atalay, her bir kampın şehir gibi olduğunu söyledi.

 

Atalay, 35-40 bin nüfuslu kampların bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

 

"Kamplarda 218 bin 632 kişi kalıyor. Şehirlerimizde de çok sayıda Suriyeli var. Şehirlerimizde ve kamplarımızda toplam 1 milyon 50 bin Suriyeli bulunuyor. Takdir edilirse bu büyük bir nüfus. Bununla ilgili çalışmaları da AFAD"ın koordinasyonda bütün kurumlarımız yönetiyor... Bu kadar büyük bir nüfus, bu kadar büyük kamplar yine de 4. yılında en sorunsuz şekilde yürütüyoruz. Organizasyon ve koordinasyon yönünden kamplarımız örnek alınıyor."

 

Soma"daki maden kazası 

 

Soma"daki maden kazasına da değinen Atalay, en yakın zamanda yaşanan büyük bir acı ve afet olduğunu kaydetti.

 

Atalay, Soma"daki çalışmaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başkanlığında yine AFAD"ın yürüttüğünü anımsatarak, hizmet veren bütün bakanlıklarla kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti.

 

Soma konusunda başlatılan yardım kampanyası hakkında da bilgi veren Atalay, şöyle devam etti:

 

"Başbakanlık olarak yardım kampanyası başlattık. AFAD bünyesinde hesaplar açıldı. Genelge yayımladık, bütün yardım çalışmaları AFAD"da toplanacak. Zaten ayni yardım almıyoruz. Nakdi yardımlar veya taahhütler AFAD bünyesinde toplanıyor. Bu ay sonuna kadar o toplamayı tamamlamış olacağız. Şu anda AFAD bünyesinde açtığımız hesapta 20 milyon Türk Lirası vatandaşlarımızın yardımı toplanmıştır. TOBB"da, bütün odalardan gelen ciddi bir birikim vardır. Özel sektörden konut taahhütleri vardır. Bunları takip ediyoruz. Bütün bunlar kuruşuna kadar orada mağdur olan insanlara harcanacaktır. Zaten konulu hesap açarız. Onu açık şeffaf yürütürüz. Sonra da bunun nereye gittiğini, nereye harcandığını da şeffaf olarak açıklarız. Bunu da yine öyle yapacağız. Bu sadece Soma mağdurları için açılmış bir hesaptır ve tamamı onlar harcanacaktır."

 

Musul"daki çatışmalar

 

Atalay, sadece ülke içinde değil, dışında meydana gelen afetlere de en hızlı şekilde yardım ulaştırmaya çalıştıklarını vurguladı. 

 

Musul"daki çatışmaları hatırlatan ve konuyla ilgili bilgi veren Atalay, şunları kaydetti:

 

"Musul"u terk eden yaklaşık 600-700 bin nüfus var. Bunlar Dohuk civarına daha çok geldiler. Oraya da Türkiye olarak ciddi bir insani yardım ulaştırdık. Dışişleri Bakanlığı ile koordine ederek. 15 bin kişilik gıda kolisi, 10 bin battaniye, bin 920 yatak, 2 bin mutfak seti, 12 bin 500 çadır gibi bu yardımları Dohuk"a ulaştırdık. Orada ayrı kamplar kuruluyor. Geçen haftalarda da AFAD"dan arkadaşlar bizzat oraya gittiler, yerinde gördüler. Ayrıca, son günlerde daha çok Türkmenlerin ağırlıkta olduğu Telafer"i terk etme var. Bunlar daha çok Sincar bölgesine geçtiler. Şu anda Sincar"a ciddi yardım gönderiyoruz. 20 bin kişilik gıda kolisi gönderdik. Orada da kamp oluşturacağız. Sadece Türkmenlerin kaldığı bir kamp çalışmamız devam ediyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.