Meseleyi Sulandırmanın Manası Yok

Meseleyi Sulandırmanın Manası Yok
AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, dört eski bakanla ilgili kurulan Meclis soruşturma komisyonunun çalıştırılmayacağı iddialarıyla ilgili, 'Böylesine ciddi bir meseleyi sulandırmanın bir manası yok' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Elitaş, komisyonun AK Parti"li milletvekillerinin verdiği önerge doğrultusunda kurulduğunu anımsattı.

 

Komisyonun bugün toplanacağına dikkati çeken Elitaş, Komisyon Başkanlığı"nın, komisyonun çalışması için uzman kadroları ilgili kurumlardan istediğini söyledi.

 

Elitaş, dün bir gazetenin köşe yazısında, "CHP komisyon üyelerinden birisinin komisyon toplantı salonuna girdiğinde Adalet ve İçişleri bakanlıklarından müfettişlerin orada gizlice dosyayı inceledikleri şeklinde" ifade bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

 

"Bu tamamen yanlış, yanıltıcı bir ifadedir. İlgili kurum ve kuruluşlardan bu konuyu bilen ve yeminli stenograf nasılsa komisyon uzmanları da yeminli olarak oraya gelirler. İncelemelerini yaparlar, komisyon üyelerinin görüşlerini tutanağa alıp raporu zaten teknik olarak onlar hazırlarlar. Dün bir siyasi partinin milletvekilinin açıkçası bu işi köpürtmek için mecrasından çıkarabilmek için yanıltıcı bilgi vererek, bir köşe yazarının da esasını, doğrusunu öğrenmeden bunu yazması... Açıkçası önyargıyla bakıldığı kanaatindeyim.

 

AK Parti milletvekilleri olarak verdiğimiz önergeyle kurulan soruşturma komisyonunun işin doğrusu neyse, hakka, hukuka, adalete uygun bir şekilde anayasa ve İçtüzük gereğince en sağlıklı bir şekilde araştırmasını yapıp, raporunu ona göre düzenleyip, TBMM Genel Kurulu"nun oylarına sunulmak üzere hazırlamasının doğru olacağını düşünüyorum."

 

"Şov malzemesi yapmasını doğru bulmuyorum"

 

Muhalefetin, "özellikle CHP komisyon üyesinin bu konuyu şov malzemesi yapmasını doğru bulmadığını" vurgulayan Elitaş, "Çünkü varsa bir hataları muhakkak ki komisyon raporu sonucunda devreye girecek ve milletvekillerinin gizli oyuyla varsa suçları Anayasa Mahkemesi"ne gidecek. Anayasa Mahkemesi burada son kararını verecek" dedi.

 

Elitaş, milletvekillerinin ihsası reyde bulunur gibi konuyla alakalı farklı yaklaşımlar içerisinde bulunmalarının ahlaki bir davranış olmadığını kaydetti. 

 

Muhalefetin, komisyonun şu ana kadar sadece bir kez toplandığı eleştirilerine ilişkin Elitaş, şunları söyledi:

 

"O  savcılığın TBMM Başkanlığı"na fezleke yerine kendi hazırladıkları, topladıkları ve "belge" diye iddia ettikleri bir raporu göndermeden kaynaklanan yanlışlığın sonucudur. Cumhuriyet savcılıkları fezleke hazırlarlar, bu fezleke de bir veya 2 sayfadır. Meclis Başkanlığı"na gönderilir. Meclis Başkanlığı TBMM"den duyurur. "Böyle bir durum söz konusudur, milletvekillerinin bilgilerine ve takdirlerine" der. Onunla ilgilenen 55 milletvekili varsa soruşturma komisyonu açılmasıyla ilgili önerge verilir. Önergede imzası bulunan milletvekilleri komisyon kurulmasına karar verilirse üye dahi olamazlar. Böylesine ciddi bir meseleyi sulandırmanın bir manası olmadığını düşünüyorum. Şu anda bu konuyla ilgili demek ki dosyada bir şey bulup bulamadıklarını bilmiyorum ama olayı "2015 seçimlerine giderken nasıl malzeme olarak kullanırız" diye hukuku da ayaklar altına alan bir davranış şekli içerisinde olduklarını ifade etmek herhalde yanıltıcı olmaz, yanlış olmaz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.