Madenlerde Taşeron Olmayacak

Madenlerde Taşeron Olmayacak
AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, 'Soma'da kazanın olduğu madendeki işçilere biri devletten diğeri işletmeden çift maaş verilecek. Madenlerde taşeron çalışma olmayacak' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, madenler ve taşeronlaşma ile ilgili bir yasal düzenlemenin yakında Meclis"e geleceğini belirterek, önemli konuları içereceğini söyledi. 

 

Canikli, Meclis kulisinde gazetecilerin konuyla ilgili soruları üzerine, tasarıda yer alacak hususlarla ilgili bilgi verdi. Rödovans sistemiyle özelleştirilen madenlerde taşeron çalıştırılmayacağını ifade eden Canikli, madenlerde yer altında çalışma süresinin 8 saatten 6 saate indirileceğini, emeklilik yaşının ise 55"ten 50"ye düşürüleceğini kaydetti. 

 

Soma"da kazanın meydana geldiği madende çalışanlara biri İşsizlik Fonu diğer de işletmeden olmak üzere çifte maaş verileceğini belirten Canikli, bunun madenin kapalı olduğu süre boyunca devam edeceğine, ölenlerin yakınlarına maaş bağlanacağını ve istihdam imkanı sağlanacağına dikkati çekti.  Canikli, "Yer altı için bir gün dahi çalışmış olsa tazminat hakkı geliyor" dedi.

 

Canikli, madende ölenlere "sivil şehit" unvanı verilmeyeceğini ancak şehitlik haklarının tanınacağını bildirdi. 

 

"Bütün maden ocaklar gözden geçiriliyor" diyen Canikli, robot dahil tüm teknolojik gelişmelerin, sisteme dahil edileceğini ve bunların kullanımının zorunlu olacağını vurgulayarak, tazminatların ödemesinden devletin sorumlu olacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.